Wiedźmin 3 i Valheim mają problemy na Steam Decku; pierwsze gry zweryfikowane
Do bazy danych Steama dodano informacje na temat pierwszych gier zweryfikowanych pod kątem Steam Decka. Niestety niektóre produkcje mają drobne problemy.
- w bazie danych Steama pojawiły się informacje o pierwszych grach zweryfikowanych pod kątem „konsoli” Steam Deck;
- tylko połowa z 67 tytułów działa bez zarzutów;
- 24 gry mają pewne problemy, w tym Wiedźmin 3: Dziki Gon, Valheim, Subnautica i Inscrytpion;
- jak dotąd Persona 4 Golden jest jedyną grą niekorzystającą z technologii VR, której nie da się uruchomić na Steam Decku.
W lutym – po pierwszym i (miejmy nadzieję) ostatnim opóźnieniu – na rynek trafi Steam Deck. Przenośna konsola-komputer firmy Valve ma pozwolić cieszyć się prawie całą biblioteką Steama. „Prawie”, bo urządzenie przenośne nie będzie oferować wsparcia dla gier VR oraz najwyraźniej paru innych produkcji. W bazie danych Steama pojawiły się informacje o pierwszych tytułach zweryfikowanych pod kątem tego urządzenia. Można uzyskać do nich dostęp za pośrednictwem strony SteamDB (via Gyossatis w serwisie Reddit).
Spośród 67 zweryfikowanych pozycji tylko 38 działa bez absolutnie żadnych zgrzytów – m.in. Portal 2, Total War: Warhammer II i Psychonauts 2. Kolejne 24 gry mierzą się z takimi lub innymi problemami, najczęściej w postaci nieczytelnego tekstu. Zdarzają się też kłopoty z kontrolerami, jak w przypadku Wiedźmina 3 (brak obsługi zewnętrznych kontrolerów), Valheim (nieprawidłowe oznaczenie przycisków) czy Subnautiki (oba poprzednie problemy plus niedziałające domyślne sterowanie). W części produkcji nie można też skorzystać z funkcji cross-save, m.in. w Bravely Default 2.
Może Cię zainteresować:
- Steam Deck – już graliśmy na przenośnej konsoli od Valve
- Steam Deck będzie miał konkurencję. Konsola Razera oficjalnie zaprezentowana
Koniec końców pozostaje pięć produkcji, które – niestety – obecnie nie działają na Steam Decku. Cztery z nich to tytuły VR, więc nie wymaga to dodatkowego wyjaśnienia. To przyda się natomiast w przypadku Persony 4: Golden, której nie da się uruchomić na „konsoli” Valve. Może to dziwić, bo tytuł jest na liście produkcji wspieranych przez Protona – technologię pozwalającą uruchamiać gry tworzone pod Windowsa na systemie Linux, na którym oparty jest SteamOS, nadzorujący działanie Steam Decka.
Jeśli jednak wczytać się w raporty na stronie ProtonDB, od premiery w czerwcu 2020 roku część użytkowników Linuxa i pochodnych systemów wspominała o przymusowym wyłączaniu się gry już na etapie filmiku otwierającego. Najwyraźniej problemem jest sposób kodowania plików wideo, co wymuszało na graczach instalowanie kodeków lub skorzystanie z wiersza poleceń Protona. Niestety po takim czasie od debiutu raczej nie ma co liczyć na usunięcie tej usterki przez studio Atlus.
Steam Deck zostanie wysłany do pierwszych nabywców w lutym.