autor: Artur Falkowski
Sprawdź, kto edytuje Wikipedię
O tym, jakie w dzisiejszych czasach znaczenie ma informacja, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wielkie korporacje, politycy i wszelkie organizacje starają się za wszelką cenę utrzymać swój dobry image, nie wahając się uciekać do fałszowania danych.
O tym, jakie w dzisiejszych czasach znaczenie ma informacja, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wielkie korporacje, politycy i wszelkie organizacje starają się za wszelką cenę utrzymać swój dobry image, nie wahając się nawet fałszować danych. Do tego celu wręcz wymarzona wydaje się być Wikipedia, rozbudowana internetowa encyklopedia, której artykuły tworzone są przez samych użytkowników. Podmiana paru linijek artykułu czy usunięcie negatywnych opinii nie stanowi problemu, szczególnie, że można tego dokonać anonimowo. Teraz jednak – jak poinformował serwis Wired – pojawiło się potężne narzędzie, które może pomóc wykryć informacyjne przekręty na Wikipedii.
Jest nim stworzona przez absolwenta uczelni Cal Tech, Virgila Griffitha, strona internetowa Wikipedia Scanner. Ten uruchomiony w poniedziałek serwis pozwala na dotarcie do zmian w Wikipedii poczynionych przez korporacje i inne znane organizacje. Napisana przez Griffitha baza danych łączy zapisywane przez Wikipedię informację na temat adresu IP, spod którego została dokonana zmiana z nazwą firmy, w której domenie znajduje się komputer, z jakiego wykonano edycję. Następnie szereguje tak utworzone rekordy wedle poszczególnych organizacji. Dzięki temu wiadomo, kto co zmieniał w jakich artykułach. Baza danych obejmuje obecnie 34,4 miliony poprawek wprowadzonych przez 2,6 miliona organizacji, począwszy od CIA, poprzez Microsoft, a na biurach amerykańskiego kongresu skończywszy.
Do wykonania tego zadania zainspirowały Griffitha bulwersujące opinię publiczną wiadomości o zmianach dokonywanych przez kongresmenów w dotyczących ich wpisach na Wikipedii czy też głośna afera z dokonanym 17 listopada 2005 roku usunięciem piętnastu paragrafów z artykułu na temat producenta automatów do głosowania, firmy Diebold, kiedy to wpis został pozbawiony zamieszczonych w nim wcześniej głosów krytyki pod adresem produktów wspomnianej firmy.
Innym z ciekawych odkryć była zmiana wprowadzona przez amerykańską potężną sieć handlową Wal-Mart. We wpisie jej dotyczącym firma zmieniła jedno zdanie. Otóż zamiast miejsca, w którym w oryginalnym artykule napisano, że zarobki w Wal-Mart są niższe o około 20% od tych, które otrzymują pracownicy konkurencji, wprowadzono informację o tym, że płace są niemal dwukrotnie wyższe niż średnia krajowa.
Griffith nie ukrywa, że jego celem było umożliwienie odkrycia podobnych skandali. Przy okazji ułatwił też pracę osobom weryfikującym wprowadzane na Wikipedii zmiany, dostarczając im potężnego narzędzia wyszukującego.
Większość osób już doskonale wie, że z racji na swobodę edytowania wpisów na Wikipedii należy do tego serwisu podchodzić z dystansem i nie traktować informacji w nim zawartych jako w pełni obiektywnych i odpowiadających rzeczywistości. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich artykułów i haseł, ale poprzez takie działania jak te wyżej opisanie wiarygodność całego serwisu spada. Być może dzięki pracy Griffitha uda się uzyskać satysfakcjonujący poziom merytoryczny encyklopedycznych wpisów i nie pozwalać na zmiany przeprowadzane w czysto marketingowych celach.