autor: Miriam Moszczyńska
Sony pozwane przez byłą pracowniczkę; chodzi o dyskryminację kobiet
Kobiety w branży technologicznej nie mają ostatnio najlepszych chwil. Była pracowniczka Sony złożyła pozew, w którym oskarża firmę o dyskryminację oraz niesłuszne zwolnienie ze względu na płeć.
- Sony Interactive Entertainment otrzymało pozew od byłej pracowniczki Emmy Majo, która oskarża firmę o dyskryminację kobiet.
- Według tego, co możemy przeczytać w pozwie, żeńska część firmy miała być nierówno traktowana pod względem płacy oraz awansów.
- Majo została zwolniona po złożeniu skargi odnośnie do panującej w firmie dyskryminacji.
Emma Majo, była pracowniczka Sony Interactive Entertainment, złożyła pozew przeciwko firmie, oskarżając ją o dyskryminację oraz niesłuszne zwolnienie w związku z jej płcią. Jak podaje serwis Axio, który poinformował o tym zdarzeniu, Majo domaga się także zgody sądu na rozszerzenie pozwu na zbiorowy w imieniu wszystkich kobiet dyskryminowanych w Sony.
Zarzuty, jakie stawia była analityk ds. bezpieczeństwa IT, dotyczą m.in. łamania ustawy o równości płac, która obowiązuje w Stanach Zjednoczonych. Poza tym Majo oskarża Sony o pomijanie jej osoby w kontekście awansu oraz ignorowanie przez przełożonego, który odpowiadał tylko mężczyznom zatrudnionym w firmie. Tym, co jednak zdaje się przelało szalę goryczy, było zwolnienie Majo po tym, jak złożyła skargę w sprawie dyskryminacji.
Sony toleruje i kultywuje środowisko pracy, w którym dyskryminowane są zatrudnione kobiety (oraz osoby identyfikujące się jako kobiety). Pracowniczki są stale poddawane bezprawnemu, odmiennemu traktowaniu w zakresie wynagrodzenia i możliwości pracy. Ponadto polityka i procedury firmy Sony mają dyskryminujący wpływ na pracowników płci żeńskiej. Firma Sony stosuje zasady i praktyki dotyczące procesu awansu, które promują nierówne traktowanie pod względem stanowisk i wynagrodzenia ze względu na płeć. Sony utrzymuje politykę i praktyki dotyczące awansu, które prowadzą do nierówności opartych na płci i faworyzują mężczyzn w tym zakresie.
- fragment pozwu złożonego przez Emmę Majo
Nie jest to odosobniony przypadek, ponieważ o pozwach w sprawie dyskryminacji kobiet słyszeliśmy także w kontekście Riot Games, Ubisoftu czy też Paradox Interactive. Nie możemy także zapomnieć o najgłośniejszej z afer, dotyczącej Activision Blizzard. Problemy, z którymi boryka się firma w związku z oskarżeniami o przemoc seksualną, są na tyle poważne, że sam dyrektor firmy, Bobby Kotick, rozważa rezygnację ze stanowiska.