futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 16 stycznia 2019, 11:52

autor: Bartosz Świątek

Snapdragon 855 szybszy nawet o 74% od Snapdragona 845

W sieci pojawiły się benchmarki nowego układu firmy Qualcomm – Snapdragona 855. Wyniki sugerują, że mamy do czynienia z produktem znacznie szybszym od poprzednika, ale niekoniecznie radzącym sobie lepiej od najnowszego procesora od Apple.

Nowy układ Qualcomm jest naprawdę szybki. - Snapdragon 855 szybszy nawet o 74% od Spandragona 845 - wiadomość - 2019-01-16
Nowy układ Qualcomm jest naprawdę szybki.

W SKRÓCIE:

  1. Snapdragon 855 jest zdecydowanie szybszy od Snapdragona 845 – osiąga w benchmarkach wyniki lepsze o 20-74%;
  2. w teście AnTutu układ pokonał również chip A12 Bionic od Apple (wynik o 7% lepszy), ale w pozostałych poradził sobie znacznie gorzej;
  3. w benchmarkach nie przetestowano wydajności przy obliczeniach AI, która ma stanowić jeden z głównych atutów Snapdragona 855.

W sieci pojawiły się pierwsze benchmarki nowego układu firmy Qualcomm – czyli Snapdragona 855. Wygląda na to, że nowy SoC radzi sobie całkiem dobrze, znacząco poprawiając wyniki swojego poprzednika – Snapdragona 845. W jednym z testów (Speedometer) widzimy skok wydajności o 216%, jednak nawet nie biorąc pod uwagę tego skrajnego rezultatu (oraz równie skrajnego 0% w ES 2.0 T-Rex 1080), odnotowujemy przyrost na poziomie 20-74%.

Starcie Snapdragonów – 855 kontra 845. Źródło: Wccftech.

Układ Qualcomm został porównany także do procesora A12 Bionic od Apple (znanego z iPhone’ów Xs), jednak w tym wypadku rezultaty nie są jednoznaczne. W benchmarku AnTutu produkt Qualcomm jest o 7% szybszy (głównie dzięki wydajności GPU, choć warto odnotować, że w tabeli najprawdopodobniej jest też jakiś błąd – wyniki testu pamięci nie zgadają się z rezultatem procentowym), ale za to w Geekbench, Jetstream 1.1 oraz Speedometer radzi sobie zdecydowanie gorzej od rozwiązania amerykańskiej korporacji.

Snapdragon 855 vs. A12 Bionic. Źródło: Wccftech.

Snapdragon 855 został wykonany w procesie produkcyjnym 7nm i jest oparty o architekturę Cortex-A76 firmy ARM Holdings. W jego produkcji wykorzystano 8-rdzeniowy CPU Kryo 485 (ze zmiennym taktowaniem rdzeni – w przypadku najmocniejszego, tzw. Prime Core, jest to 2,84 GHz), GPU Adreno 640 oraz układ Hexagon 690, odpowiedzialny za obliczenia AI. Niestety, ten ostatni aspekt wydajności Snapdragona 855 nie został przetestowany w powyższych benchmarkach – co jest o tyle ważne, że firma Qualcomm uznaje go za kluczowy (podobno może skutkować faktycznym wzrostem wydajności na poziomie 300-400%, choć mogą to być wyłącznie przechwałki producenta).

Warto odnotować, że każdy z testów został przeprowadzony trzy razy. Widoczne powyżej wyniki są średnią z tych testów. Benchmarki zostały przeprowadzone na urządzeniu referencyjnym, co oznacza, że faktyczna wydajność telefonów opartych o wspomniany chip może nieco odbiegać od tego, co widzimy w tabelach. Pierwszym zapowiedzianym urządzeniem opartym o tę technologię będzie smartfon Lenovo Z5 Pro GT, którego premiera odbędzie się 29 stycznia.

  1. Qualcomm – strona oficjalna