Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 stycznia 2020, 14:02

autor: Paweł Woźniak

Służba zdrowia w Anglii: lootboksy narażają dzieci na uzależnienie od hazardu

Dyrektorka służby zdrowia w Anglii ds. zdrowia psychicznego, Claire Murdoch, twierdzi, że lootboksy w grach wideo narażają dzieci na ryzyko nabawienia się uzależnienia od hazardu. Tym samym wzywa firmy stojące za tego typu produkcjami o podjęcie odpowiednich działań.

Kolejne osoby zauważają problem lootboksów. - Służba zdrowia w Anglii: lootboksy narażają dzieci na uzależnienie od hazardu  - wiadomość - 2020-01-19
Kolejne osoby zauważają problem lootboksów.

Dyrektorka służby zdrowia w Anglii ds. zdrowia psychicznego (ang. NHS - National Health Service), Claire Murdoch, wezwała firmy, których gry zawierają różne formy lootboksów, do rozprawienia się z ryzykiem uzależnienia od hazardu wśród młodych graczy. Murdoch twierdzi, że można to zrobić poprzez np. całkowite wycofanie tytułów z problematycznymi skrzynkami, nałożenie limitów na zakupy w danej produkcji czy też przejrzyste poinformowanie graczy o szansie na wylosowanie danego przedmiotu.

Zdaniem Murdoch sprzedaż lootboksów w grach powinna być zakazana, dzięki czemu dzieci nie będą narażone na ryzyko nabawienia się uzależnienia od hazardu. Przytacza też różne przykłady młodych graczy, którzy bez wiedzy rodziców wydali ogromne sumy na tego typu skrzynki.

Szczerze mówiąc, żadna firma nie powinna wystawiać dzieci na uzależnienie, ucząc je hazardu poprzez gry z lootboksami. Żadna firma nie powinna próbować sprzedawać dzieciom losowych skrzynek, więc tak, sprzedaż ta powinna się zakończyć.

Dyrektorka NHS zdaje sobie sprawę ze skali problemu i wie, że sama nie jest w stanie zdziałać za wiele. Dlatego właśnie prosi firmy odpowiedzialne za tego typu produkcje o podjęcie odpowiednich działań, a pozostałych o poszerzanie świadomości na temat lootboksów wśród młodszych graczy oraz ich rodziców.

Stawką jest zdrowie młodych ludzi i chociaż NHS tworzy nowe, innowacyjne usługi dostępne dla rodziny w ramach naszego długoterminowego planu, to problemu nie rozwiążemy sami, więc inne części społeczeństwa muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia uzależnienia u dzieci.

I chociaż wezwanie to nie sprawi, że problem lootboksów i hazardu zostanie natychmiast rozwiązany, to warto pamiętać, że to już kolejny raz, kiedy temat ten zostaje poruszony przez jednostki niepowiązane ściśle z branżą gier wideo. W maju zeszłego roku senator USA przedstawił projekt regulacji mikropłatności, a w sierpniu amerykańska komisja handlu zorganizowała otwarte warsztaty na ten temat. Co więcej, wygląda na to, że producenci gier również zauważyli problem lootboksów. Sony, Microsoft i Nintendo opracowali wobec nich nową politykę (która ma wejść w życie w 2020 roku), na którą przystali m.in. EA, Ubisoft oraz Blizzard. Natomiast losowe skrzynki całkowicie zniknęły z Rocket League, a nawet w ogóle nie trafiły do Call of Duty: Modern Warfare.