Shopee wchodzi do Polski, będzie kolejna konkurencja dla Allegro [Aktualizacja]
Wygląda na to, że Allegro i Amazon będą miały kolejnego konkurenta w branży. Według niepotwierdzonych informacji singapurski gigant Shopee wchodzi na polski rynek.
AKTUALIZACJA
Potwierdziły się nieoficjalne informacje, zgodnie z którymi Shopee miało wkroczyć do Polski jeszcze we wrześniu bieżącego roku. Od wczoraj możemy już dokonywać zakupów w polskiej wersji sklepu internetowego. Azjatycki potentat z branży e-commerce oferuje darmową dostawę bez dolnego limitu wartości zakupów oraz kupon rabatowy na 15 złotych. Polacy zapłacą tu nie tylko z użyciem karty kredytowej, ale także BLIK-iem czy przelewem.
Oryginalna wiadomość
Allegro może mieć kolejnego konkurenta w branży e-commerce. Shopee przygotowuje się do rozpoczęcia działalności w Polsce i obecnie „rekrutuje” sprzedawców, zachęcając ich licznymi ulgami oraz promocjami na start. Pojawienie się azjatyckiego giganta w naszym kraju będzie pierwszą ekspansją na Europę. Jednocześnie grupa Sea szykuje się do wkroczenia na ogromny rynek indyjski.
Według nieoficjalnych doniesień singapurska platforma e-commerce chce zachęcić sprzedawców brakiem prowizji, a także niepobieraniem opłaty abonamentowej przez pierwsze pół roku. Z kolei dla klientów atrakcyjna może okazać się rzekoma darmowa dostawa bez minimalnej kwoty zamówienia. To nie wszystko – gigant z Azji ma przekazać polskim sprzedawcom kupony o wartości 250 złotych. Warunkiem ma być wystawienie co najmniej 30 ofert na stronie sklepu. Podobnego rodzaju promocje i ulgi są często wprowadzane przez Shopee na nowych rynkach; zapowiedziano je także przy okazji planowanego rozpoczęcia działalności w Indiach.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że polscy przedsiębiorcy będą mogli zarejestrować się na Shopee jeszcze we wrześniu. Firma rzekomo prowadzi rekrutację pracowników działu obsługi klienta i zatrudniła już telemarketerów, którzy od sierpnia dzwonią do sprzedawców, przekonując ich do założenia konta na platformie e-commerce. Co ciekawe, wygląda na to, że Singapurczycy podpisali także umowy na dostawy z DPD oraz InPostem. Brak jest na razie oficjalnego komunikatu ze strony Shopee w sprawie ekspansji na polski rynek.
Shopee jest singapurskim przedsiębiorstwem branży e-commerce. Należy do grupy Sea, w skład której wchodzi także Garena, czyli studio deweloperskie i wydawca gier (jest odpowiedzialny m.in. za dystrybucję Leage of Legends w regionie). Platforma handlu elektronicznego wystartowała w Singapurze w 2015 roku, a następnie pojawiła się na rynkach Azji Południowo-Wschodniej i Ameryki Południowej. Firma jest obecna także w Chinach kontynentalnych, Hongkongu, Japonii i Korei Południowej w formie centrów dystrybucji.
Jak na razie ciężko powiedzieć, czy Shopee miałby szansę odnieść sukces w Polsce, gdzie dominującą pozycję w branży posiada Allegro. Brak spektakularnych wyników Amazona po półrocznej działalności w naszym kraju nie wróży dobrze Singapurczykom. Jeśli jednak doniesienia okażą się prawdą, być może pomoże im fakt, że model działania azjatyckiej firmy wygląda zupełnie inaczej. Liczne promocje i ulgi, które mają zachęcić Polaków do korzystania z nowej oferty, mogą okazać się kluczowe dla pozyskania klientów. Warto także pamiętać, że Amazon, jako globalna firma, nie był tak aktywnie zaangażowany w polski rynek. Shopee może uskutecznić zupełnie odmienne podejście i zawalczyć z Allegro o pierwsze miejsce.
Shopee ma w Azji Południowo-Wschodniej doświadczenie polegające na późnym wejściu na rynek, przyglądaniu się, jak inni rozwiązywali istniejące problemy, a następnie budowaniu systemu, który przezwyciężył te problemy – skomentował Jianggan Li, będący analitykiem w firmie Momentum Works.
Dotychczasowe sukcesy Shopee wskazują, że firma wie, jak wkraczać na nowe rynki i wygryźć od lat istniejące platformy sprzedażowe. Doskonałym przykładem może być działalność korporacji w Azji Południowo-Wschodniej. W ciągu pięciu lat Singapurczykom udało się zdominować branżę i stać najczęściej odwiedzaną stroną e-commerce w całym regionie. Firma święci triumfy także w Ameryce Południowej. Mobilna wersja Shopee stała się najczęściej pobieraną aplikacją zakupową w Brazylii.
Szczególnie spektakularne sukcesy Shopee widoczne są w Indonezji, będącej największym rynkiem w regionie i państwem, które w ciągu najbliższych 30 lat – dzięki dynamicznemu rozwojowi – może stać się czołową potęgą gospodarczą świata. Platforma należąca do grupy Sea wyprzedziła lokalną firmę Tokopedia, która ostatnio połączyła się z indonezyjskim konkurentem Ubera, firmą Gojek. Singapurczycy odnieśli sukces przede wszystkim dzięki okresowym akcjom darmowej dostawy, zintegrowanemu systemowi płatniczemu i licznym promocjom.