autor: Konrad Serafiński
Seria Assassin's Creed - historia potwierdzonych przecieków
Assassin's Creed to seria, której od samego początku towarzyszy zatrzęsienie przecieków. Serwis IGN postanowił prześledzić ich historię. Zapraszamy Was na małą podróż w czasie, dokumentującą potwierdzone ostatecznie plotki dotyczące marki.
Niedawno informowaliśmy Was o nowych przeciekach dotyczących kolejnej odsłony flagowej serii Ubisoftu - Assassin’s Creed. Są one zgodne z wcześniejszymi doniesieniami, jak chociażby z tym, że produkcja ma nosić podtytuł Ragnarok i przenieść gracza w czasy wikingów. Domyślamy się, że niektórzy z Was mogą mieć już dosyć ciągłych plotek i kolejnych nieoficjalnych informacji na temat gry, ale historia pokazuje, że ogrom przecieków po prostu często się sprawdza.
Idealnie obrazuje to artykuł, który pojawił się w serwisie IGN. Dziennikarze prześledzili uważnie plotki wypływające do sieci przed premierą niemalże każdej odsłony Assassin’s Creed. Okazuje się, że zawartość wszystkich części serii, oprócz „dwójki”, była w jakimś stopniu znana graczom z nieoficjalnych źródeł na długo przed debiutem. Poniżej piękna historia trafnych i potwierdzonych później przecieków dotyczących uznanej marki oraz odpowiedź na pytanie, dlaczego w mediach branżowych aż tyle mówi się o kolejnych plotkach i doniesieniach na jej temat.
Assassin’s Creed (2007)
Jak sami widzicie, przecieki „trapiły” serię jeszcze przed jej oficjalnym debiutem. Informacje o tym, że produkcja w ogóle powstaje, pojawiły się po zarejestrowaniu przez Ubisoft znaku towarowego Assassin’s Creed w urzędzie patentowym w 2006 roku. Wtedy świat poznał nazwę. A jeszcze przed tym wydarzeniem w sieci krążyły plotki o tym, że nowa gra studia skoncentruje się na zabójcach.
Assassin’s Creed: Brotherhood (2010)
O ile w przypadku kontynuacji AC z 2007 roku obyło się bez przecieków, to już druga część serii, w której sterujemy Ezio, się tego nie ustrzegła. Assassin’s Creed: Brotherhood został odkryty dzięki znalezieniu przez jednego z użytkowników nowej domeny Ubisoftu. Wcześniej firma zdradziła tylko informacje o miejscu akcji gry, natomiast data premiery (która okazała się trafna) wypłynęła w CV animatora związanego ze studiem.
Assassin’s Creed: Revelations (2011)
Pierwsze informacje na temat Revelations pojawiły się podczas konferencji Ubisoftu poświęconej raportowi finansowemu w lutym 2011 roku. Nikt jednak nie wiedział, czego spodziewać się po kolejnej odsłonie cyklu. Studio postanowiło zabawić się z graczami i obiecało, że jeśli pod postem o grze na Facebooku pojawi się wystarczająca liczba polubień, twórcy wyjawią więcej szczegółów. Wpis zniknął, a użytkownicy forum NeoGAF szybko odkryli logo oraz rozszyfrowali arabski napis, który brzmiał Altair Ibn La Ahd.
Assassin’s Creed III (2012)
W przypadku Assassin’s Creed III zaczęło się niewinnie, bo od wycieku grafiki, na podstawie którego snuto rozmaite spekulacje na temat bohatera i miejsca akcji gry. Jak się później okazało, przewidywania były w dużej mierze prawidłowe. A potwierdziły to kolejne przecieki, tym razem z magazynu Game Informer. Zanim gazeta trafiła do rąk czytelników, internet już huczał o tym, że bohaterem będzie Connor, w którym płynie indiańska krew. Wiedzieliśmy także, że akcja będzie rozgrywać się w drugiej połowie XVIII wieku na terenach nieopodal Nowego Jorku czy Bostonu. Co ciekawe, 3 tygodnie później w sieci pojawiły się fotki edycji kolekcjonerskiej. Teraz wiemy, że wszystkie doniesienia okazały się prawdziwe.
Assassin’s Creed III: Liberation (2012)
Ekskluzywna (w tamtym czasie) odsłona AC na PlayStation Vita została ujawniona chwilę przed jej prawdopodobnym pokazem na E3 2012. Informacje zdradził użytkownik forum NeoGAF, w którego ręce trafiło wczesne wydanie Game Informera. Dzięki temu poznaliśmy szczegóły dotyczące pierwszej żeńskiej grywalnej postaci w historii serii oraz elementów mechaniki.
Assassin’s Creed IV: Black Flag (2013)
Podczas gdy wiadomości o nowej części „Asasyna”, która miała pojawić się w 2013 roku, były powszechnie znane, zdjęcie plakatu i pirackiego motywu wyciekło do sieci kilka dni przed planowanym kolportażem materiałów promocyjnych. Wtedy też po raz pierwszy usłyszeliśmy, że bohaterem będzie Edward Kenway, a akcja zabierze nas na otwarte wody Morza Karaibskiego.
Assassin’s Creed: Liberation HD (2014)
To jedyna na tej liście gra, która wyciekła dwukrotnie. Po raz pierwszy na PS Vita oraz jako port konsolowy. W 2013 roku w sieci pojawiło się zdjęcie prezentujące kolekcję nieogłoszonych jeszcze gier Ubisoftu. Wśród nich był właśnie Liberation HD i już wtedy spekulowano, że będzie to odświeżona wersja produkcji z przenośnej konsolki Sony.
Assassin’s Creed: Unity (2014)
Unity to pierwsza odsłona serii zaprojektowana wyłącznie z myślą o posiadaczach PC i konsol ósmej generacji. „Przesiadka” na nowe urządzenia to zawsze ogromna niewiadoma i świetny temat dla mediów. Dlatego kiedy Kotaku opublikowało pierwsze zrzuty ekranu z gry, dla wielu osób był to niemały szok. Z obrazków i materiału serwisu mogliśmy poznać tytuł oraz fakt, że będzie to jedna z dwóch dużych produkcji sygnowanych marką AC w 2014 roku. Dowiedzieliśmy się także, że trafimy do Paryża w czasach rewolucji francuskiej.
Assassin’s Creed: Rogue (2014)
Skoro wspomnieliśmy o drugiej odsłonie marki z 2014 roku, to doskonale wiecie, że chodzi o Rogue. Początkowe doniesienia sugerowały, że produkcja będzie nosić podtytuł Comet. Potwierdziło się jednak to, że gra trafiła początkowo na Xboksa 360 i PS3. Pierwsze zdjęcia oraz nagrania z kamery przedstawiające zwiastun gry pojawiły się w sieci kilka godzin przed oficjalną zapowiedzią.
Assassin’s Creed: Syndicate (2015)
Pod koniec 2014 roku w sieci zawrzało od materiałów opublikowanych przez serwis Kotaku (a jakżeby inaczej). Według nich, najnowszą odsłoną Assassin’s Creed miało być Victory. Chwilę po artykule Jasona Schreiera do tych rewelacji odniosło się studio, które potwierdziło prawdziwość informacji. O ile tytuł ostatecznie został zmieniony, to zgodnie z przeciekami, akcja rozgrywała się w wiktoriańskim Londynie, a bohater zyskał nowy element asasyńskiego ekwipunku, czyli linkę z kotwiczką. Na chwilę przed oficjalną zapowiedzią Syndicate do sieci trafiły informacje o tym, że w grze pokierujemy dwiema postaciami.
Assassin’s Creed Origins (2017)
Origins ma długą i barwną historię przecieków. Zaczęło się od informacji ze stycznia 2016 roku, którą podał nieoficjalnie jeden z pracowników Ubisoftu. Według niego kolejna część serii miała się ukazać dopiero w 2017 roku. Niedługo po tym studio potwierdziło te doniesienia. Już wtedy mówiono, że nowy Assassin’s Creed będzie inspirowany Wiedźminem 3, bardziej RPG-owy i zabierze nas do Egiptu. W maju 2017 roku pojawiły się plotki o podtytule Origins oraz planowanej zapowiedzi na zbliżających się targach E3 (co zresztą się stało). Jeszcze przed oficjalną prezentacją w sieci pojawiło się zdjęcie koszulki z głównym bohaterem, przy okazji potwierdzając jego imię.
Assassin’s Creed: Odyssey (2018)
O ile na oficjalną zapowiedź „Odysei” musieliśmy czekać do E3 2018, to informacje na temat miejsca akcji gry wypłynęły kilka miesięcy wcześniej. Pierwsze plotki na temat Grecji pojawiły się w marcu, kiedy serwis Comicbook.com dotarł do źródeł w studiu. Później doniesienia potwierdził anonimowy użytkownik 4chana, który zdradził tytuł oraz smaczki dotyczące fabuły. Wszystko ostatecznie trafiło do gry.
Jak sami widzicie, seria Assassin’s Creed nie tylko lubi opowiadać pełne tajemnic historie, ale sama wokół siebie potrafi stworzyć siatkę domysłów i spekulacji. Czy to oznacza, że wszystkie dotychczasowe plotki o Ragnarok mamy traktować jako pewnik? Oczywiście, że nie, ale możemy śmiało dać kredyt zaufania powtarzającym się w kilku przeciekach motywom.
- Oficjalna strona internetowa serii Assassin’s Creed
- Assassin’s Creed Ragnarok - jak może wyglądać wikiński asasyn?