futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 25 lutego 2025, 12:10

Ryzen 7 9800X3D z problemami. Winne może być zbyt wysokie napięcie i wadliwa wersja BIOS-u

Kolejne osoby zgłaszają problemy z procesorami Ryzen 7 9800X3D. Najwięcej przypadków jest wśród posiadaczy płyt głównych ASRock, a jednym z rozwiązań jest przywrócenie poprzedniej wersji BIOS-u.

Źródło fot. Niek Doup; Unsplash.com; 2020
i

Zeszły rok stał pod znakiem wadliwych procesorów Intela. Teraz światło reflektorów zdaje się padać na Nvidię z problematycznymi RTX-ami 50, ale konkurencja, niestety, nie śpi. Coraz więcej graczy zgłasza problemy z Ryzenami 7 9800X3D. Zdecydowana większość przypadków dotyczy posiadaczy płyt głównych ASRock i najbardziej prawdopodobna jest wadliwa wersja BIOS-u (vide Tom’s Hardware).

Zbyt duże napięcie winne problemów z Ryzenami?

Już od miesiąca kolejni posiadacze Ryzenów zgłaszają problemy z procesorami. Niektórzy nie są nawet w stanie uruchomić komputera i wejść do BIOS-u, żeby sprawdzić ustawienia, co mogłoby sugerować, że CPU uległo awarii. Jeden z internautów zwrócił uwagę, że jego płyta główna marki ASRock miała z góry zainstalowaną wersję 3.15 i idąc za radą cofnął ją do 3.10, co zdołało „ożywić” procesor. Wiele osób dodatkowo zgłasza, że ich komputer przestał się uruchamiać wraz z aktualizacją BIOS-u do wersji 3.16.

To sugerowałoby, że problemem jest BIOS, ale płyty główne od ASRock nie są w tym odosobnione. Otóż posiadacze podzespołów od MSI także napotkali problem, którym jest zbyt duże napięcie wynoszące od 1,8 V do nawet 2 V. To by oznaczało, że procesor nie wytrzymuje takiego woltażu. Pojawiły się już komentarze internautów, że AMD może zaraz „odwalić Intela”.

AMD i ASRock oświadczyły, że są świadome problemu, co przekazano m.in. w wątku na Reddicie, zbierającym wszystkie przypadki problemów z Ryzenami. Nieznana pozostaje dokładna przyczyna, bo procesory przestają działać w różnych sytuacjach i w różnym okresie czasu. Niektóre odmówiły współpracy już po kilku dniach, a inne po upływie tygodni.

Istotne jest to, że nie każdy niedziałający Ryzen 7 9800X3D jest uszkodzony. Niektóre można „wskrzesić” i ASRock przygotowało nową wersję BIOS-u 3.20. Ta powinna pomóc osobom, które utknęły na ekranie „POST” (power-on self-test) swojego komputera.

Z pewnością nieciekawie wygląda sprawa zbyt wysokiego napięcia procesorów. W przypadku Intela doprowadzało to do nieodwracalnej degradacji CPU i w efekcie użytkownik był zmuszony do wymiany sprzętu na nowy.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

więcej