Rodziny na Steam to nowa propozycja Valve na dzielenie się kontem z grami
Od dziś na platformie firmy Valve możemy skorzystać z funkcji „rodziny na Steam”. Nowe rozwiązanie wprowadza sporo ciekawych zmian, choć ograniczeń dalej nie brakuje.
Firma Valve wprowadziła na swoją platformę świeżą funkcję „rodziny na Steam”, która zastąpi dotychczasowe udostępnianie gier oraz tryb rodzinny. Nowe rozwiązanie można aktualnie sprawdzić w wersji beta i nie wiadomo, kiedy stanie się ogólnodostępne.
„Rodziny na Steam” to nowy pomysł Valve
Mówiąc najprościej, funkcja „rodziny na Steam” pozwala zgromadzić w jednym miejscu na platformie członków swojej rodziny, dzięki czemu wszyscy zyskają dostęp do wspólnej biblioteki gier. W opublikowanym komunikacie firma dokładniej przybliżyła nam zasady działania tego rozwiązania.
- Każdy członek rodziny będzie mógł stworzyć indywidualne zapisy stanu gry czy nawet zbierać własne osiągnięcia.
- Funkcja rozdziela członków na dwie grupy: dorosłych i dzieci. Ci pierwsi sprawują kontrolę i zarządzają „cyfrową rodziną”. Ponadto rodzice mogą ograniczać dostęp do sklepu, ustawiać limity czasu zabawy, a także przeglądać raporty dotyczące czasu spędzonego na graniu.
- W ramach omawianej funkcji Valve doda również nową formę płatności. Dziecko należące do „rodziny na Steam” będzie mogło wysłać prośbę do rodzica o opłacenie zakupu.
Przypomnijmy, że do tej pory użytkownik mógł udostępniać gry swoim bliskim bez ograniczeń (przynajmniej offline). Tryb rodzinny pozwalał natomiast zarządzać dostępem do zawartości konta Steam.
Jakie są ograniczenia „rodziny na Steam”?
W ogłoszeniu firmy Valve mowa jest również o ograniczeniach i potencjalnych wadach „rodziny na Steam”.
- Z funkcji może korzystać maksymalnie 6 członków gospodarstwa domowego. Choć jest to dość sporo, niektóre rodziny składają się z większej liczby osób, zatem nie w każdym przypadku wystarczy „miejsca” dla wszystkich.
- Dorośli mogą w każdej chwili zrezygnować z członkostwa w takiej „rodzinie”. Dzieci opuszczą ją jednak dopiero za zgodą rodzica lub po skorzystaniu z pomocy technicznej Steama.
- Po odejściu z „rodziny na Steam” trzeba odczekać rok, aby założyć nową lub dołączyć do innej.
- Dwóch członków rodziny nie może bawić się jednocześnie w jednej grze. Jest to możliwe dopiero po kupieniu drugiej kopii danej produkcji.
W tym miejscu warto zauważyć, że od teraz możliwe jest granie na dwóch kontach w różne gry z jednej udostępnianej biblioteki w tym samym momencie.
Jeśli zainteresowała Was ta funkcja i chcecie z niej skorzystać, to znajdziecie ją w ustawieniach Steama. W zakładce „interfejs” rozwińcie listę przy frazie „udział w wersji beta klienta” i wybierzcie opcję „Steam Families Beta”.