Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 listopada 2023, 12:20

autor: Maciej Gaffke

Rodzina pozywa wielkich wydawców; zarzuca im celowe sprzyjanie uzależnieniu od gier

Do sądu trafił pozew, w którym rodzina z Arkansas zarzuca wielkim wydawcom z branży gamingowej celowe uzależnienie ich dziecka od gier wideo. Wśród pozwanych jest m.in. Electronic Arts, Blizzard Entertainment czy Microsoft.

Źródło fot. WilliamCho / Pixabay
i

Pod koniec października do sądu w stanie Arkansas (Stany Zjednoczone) wpłynął pozew, który skierowała rodzina dziecka uzależnionego od gier (nazywanego w pozwie G.D.). Zarzuca ona wielkim korporacjom z branży gamingowej celowe stosowanie metod, przez które nieletni mogą łatwo wpaść w uzależnienie od cyfrowej rozrywki.

  1. Pozwanymi są tacy giganci jak Activision Blizzard, Microsoft, Epic Games, Electronic Arts czy Ubisoft.
  2. W piśmie wspomniano, że G.D. gra po kilkanaście godzin dziennie i wydał tysiące dolarów na tzw. mikrotransakcje.
  3. Z powodu uzależnienia rodzina domaga się odszkodowania za urazy, jakich doznało ich dziecko. Wśród nich jest ból rąk, ramion i łokci. Pozwani mają pokryć również koszty opieki zdrowotnej, a także opłaty sądowe.

W sumie strona pozywająca postawiła wielkim producentom 14 zarzutów o zaniechania. Jednym z nich jest celowe nieostrzeganie młodych graczy przed uzalażniejącymi cechami gier

W piśmie sądowym nie zabrakło również kilkunastu dowodów na to, że firmy specjalnie chcą uzależnić młodych graczy od swoich produkcji. W tym przypadku wymieniono chociażby działania Activision, które ma wykorzystywać dane personalne swoich użytkowników do wysyłania ofert z mikrotansakcjami.

Pozwani produkowali, publikowali, promowali i sprzedawali gry wideo, w tym te, w które grał G.D., specjalnie zaprojektowane tak, aby sprzyjały uzależnieniu, którego doświadczył G.D. i inni użytkownicy – można przeczytać w piśmie sądowym.

Kolejne pozwy są w drodze

Pani prawnik Tina Bullock, wypowiadająca się w imieniu rodziny poszkodowanego dziecka, podkreśla, że jest to pierwsza taka rozprawa. W kolejnych tygodniach ma być ich więcej.

Uzależnienie od gier to poważne zaburzenie, które kradnie życie dzieciom i powoduje zmartwienie u rodzin w całym kraju. Rodzice tacy jak ja często błędnie uważają, że uzależnienie ich dziecka jest osobistą porażką, ale mamy nadzieję, że dzięki temu postępowaniu sądowemu pokażemy karygodne działania, oszustwa i manipulacje, jakie stosują wielkie firmy dla własnych zysków – przekazała Tina Bullock w swoim oświadczeniu.

Na razie pozwane korporacje nie skomentowały tej sprawy. Nie wiadomo także, kiedy dojdzie do pierwszej rozprawy w sądzie.

Zaznaczmy, że w 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała „zaburzenia związane z graniem” za chorobę. W tym samym roku w Wielkiej Brytanii otwarto również klinikę, gdzie leczy się osoby uzależnione od gier.

W tym miejscu znajdziecie numery telefonu do wielu organizacji, które pomagają w walce z uzależnieniami i innymi problemami.

Maciej Gaffke

Maciej Gaffke

W GRYOnline.pl zajmuje się głównie newsowaniem. Ukończył filologię polską (I stopień) oraz krajoznawstwo i turystykę historyczną (II stopień) na Uniwersytecie Gdańskim, co wiążę się z jego innymi, „pozagrowymi” zainteresowaniami – historią, książkami, podróżami. Jeśli zaś chodzi o same gry wideo – kiedyś wielbiciel FPS-ów, teraz nawrócony na przygodowe gry akcji. Poza tym interesuje się też bijatykami (szczególnie Mortal Kombat), RPG-ami oraz wszystkimi tytułami nastawionymi na pojedynczego gracza. Od czasu do czasu lubi również pograć w tenisa, siatkówkę czy piłkę nożną. Dumny mieszkaniec Pomorza i Pucka.

więcej