autor: Konrad Hazi
Raspberry Pi 4 Model B już dostępny - większa wydajność, ta sama cena
Na rynku dość niespodziewanie pojawił się Raspberry Pi 4 Model B. Nowa wersja popularnego mikrokomputera jest wydajniejsza od poprzedniczek oraz jako pierwsza oferuje więcej niż 1 GB pamięci RAM. Obsługuje także dwa ekrany o rozdzielczości 4K.
Na rynku zadebiutował Raspberry Pi 4. Nowa wersja mikrokomputera pojawiła się dość niespodziewanie, jednak jest pełnoprawnym następcą Raspberry Pi 3 Model B+ i oferuje większą wydajność oraz dodatkowe złącza.
Sporo zmian
Jeśli chodzi o samą konstrukcję, to Raspberry Pi 4 Model B jest z wyglądu bardzo podobny do swojego poprzednika - nadal jest to jednopłytkowy komputer z dużą liczbą złączy, który wymiarami zbliżony jest do puszki sardynek.
Od strony technicznej zmieniło się jednak sporo. Nowa wersja „malinki” otrzymała układ Broadcom 2711 oparty na czterech rdzeniach Cortex-A72 (ARM-8), pracujących z częstotliwością 1,5 GHz. Oferuje on między innymi sprzętową obsługę dekodowania wideo 4K w standardzie H.265. Na pokładzie znalazło się także miejsce na pełnoprawną, gigabitową kartę sieciową (wcześniejsze modele wykorzystywały technologię Ethernet over USB 2.0).
Dotychczasowe modele Raspberry Pi były wyposażone w maksimum 1 GB pamięci RAM LPDDR2. Podstawowa wersja modelu 4 ma również 1 GB RAM-u, jednak tym razem są to szybsze kości LPDDR4. Po raz pierwszy istnieje jednak możliwość nabycia wersji wyposażonej w 2 lub 4 GB pamięci operacyjnej.
Zmieniło się także co nieco w kwestii złącz - do dyspozycji mamy po dwa porty USB 3.0 oraz USB 2.0, gniazdo USB-C (do zasilania), dwa złącza micro-HDMI pozwalające podpiąć jednocześnie dwa ekrany o rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę oraz gniazdo RJ-45. Urządzenie obsługuje także standard Bluetooth 5.0. Reszta specyfikacji pozostaje bez większych zmian - na płytce wciąż znajdziemy slot na kartę micro-SD (do instalacji systemu i przechowywania danych), gniazda dla kamery i wyświetlacza oraz 40-pinowe wejście-wyjście ogólnego przeznaczenia, które będzie wstecznie kompatybilne.
Do projektów oraz do nauki – dla każdego
Raspberry Pi zaczynało jako prosta platforma do nauki programowania dla najmłodszych, jednak później okazało się, że dzięki swojej wszechstronności „malinka” znajduje wiele zastosowań. Nadal pozostaje przy tym bardzo przyjaznym środowiskiem do nauki programowania, zarządzania systemem oraz poszerzenia wiedzy z zakresu funkcjonowania sieci, a w połączeniu z zestawami rozwojowymi pozwala na tworzenie całkiem ciekawych projektów wykorzystujących sensory, kamery, serwomotory i inne peryferia.
Można zakładać, że pomimo pozytywnych zmian, wydajność urządzenia nadal nie będzie oszałamiająca, ponieważ z założenia nie jest to platforma do grania w topowe gry, czy obróbki danych wymagającej olbrzymiej mocy obliczeniowej. Oferowane parametry są jednak więcej niż wystarczające, by z powodzeniem realizować zadania, do których Raspberry Pi został stworzony. Dzięki obsłudze technologii Gigabit Ethernet, nowy RPi może także znaleźć szersze zastosowanie na przykład jako mikro-serwer dla różnych usług.
Raspberry Pi 4 Model B można już kupić w Polsce. Urządzenie dostępne jest w trzech wersjach posiadających 1, 2 lub 4 GB pamięci RAM. Najtańszą z nich możemy nabyć za około 170 zł, a za najdroższą zapłacimy około 260 zł.