futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 31 lipca 2024, 11:39

Raport Microsoftu ujawnia, że nikt nie chce kupować Xboksów Series X/S i Surface'ów. Sytuację ratują Activision Blizzard z chmurą

Nowy raport finansowy Microsoftu pokazuje, że Xbox Series X|S radzi sobie coraz gorzej z każdym kolejnym kwartałem. Sytuację ratują Activision Blizzard oraz chmura, które odpowiadają za sporą część przychodu firmy.

Źródło fot. Jonathan Kemper; Unsplash.com; 2022
i

30 czerwca zakończył się rok fiskalny 2024 i Microsoft opublikował raport, podsumowujący między innymi ostatni kwartał. Z dokumentu wynika, że sprzedaż Xboksów Series X|S jest w coraz gorszym stanie (co kontynuuje trend z roku fiskalnego 2023) i dotyczy to całego hardware'u firmy, w tym Surface'ów. Dział gamingowy ratuje Activision, dzięki któremu sekcja w ogóle znajduje się na plusie. Także usługi związane z chmurą radzą sobie dobrze, chociaż oczekiwania względem Azure były większe (vide The Verge).

Activision Blizzard ratuje sektor gamingowy Microsoftu

W trakcie czwartego kwartału roku fiskalnego 2024 przychody usług Xboksa, w tym Xbox Game Passa, wzrosły aż o 61%. Znaczną część tego wyniku stanowią przychody Activision Blizzard, bez którego ostateczny wynik wyniósłby jedynie 3%. Dotyczy to jednak wyłącznie usług, ponieważ ostateczny wynik sektora gamingowy Microsoftu obniża hardware.

Przychód ze sprzedaży konsol ponownie spadł, tym razem o 42%. W roku fiskalnym 2024 tylko w jednym kwartale Microsoft widział wzrost w tym sektorze i wyniósł on 3%, co prawdopodobnie miało związek z okresem świątecznym. Ostateczny przychód całego sektora gamingowego Microsoftu wyniósł 44% wzrostu, ale bez Activision Blizzard byłby 4% na minusie.

Dla porównania, w przypadku EA, które także opublikowało swoje sprawozdanie, głównym motorem napędowym są gry-usługi. To one wygenerowały wydawcy ponad 70% przychodu w czwartym kwartale roku fiskalnego 2024.

W nadchodzącym pierwszym kwartale nowego roku fiskalnego, Microsoft ma oczekiwać, że przychód z usług Xboksa wzrośnie w okolicach 50%, a całościowo przewidywany wzrost sektora gamingowego miałby wynieść około 30%, z czego prawie połowa zależałaby wyłącznie od Activision Blizzard. Microsoft wprost przyznaje, że będzie postępował dalszy spadek przychodu ze sprzedaży konsol.

Świadomość firmy z takiego stanu rzeczy ujawnia się między innymi poprzez działania promocyjne. Microsoft coraz chętniej mówi o „graniu na Xboksie bez Xboksa”, co było związane z uruchomieniem aplikacji Game Passa na urządzeniach Fire TV Stick od Amazona. Taka polityka ma przynosić skutki, ponieważ zdaniem Microsoftu, ich gamingowy ekosystem aktualnie posiada miesięcznie około 500 milionów aktywnych użytkowników na wszystkich platformach.

Na razie nie wiadomo, jak na wyniki wpłynie kolejny wzrost cen Game Passa oraz nowa wersja Xbox Game Pass Core, która nie będzie dawała dostępu do gier w dniu premiery.

Chmura jest jedną z największych sił Microsoftu

Usługi związane z chmurą wzrosły w roku fiskalnym 2024, co tyczy się zarówno biznesu, jak i klientów indywidualnych. Przychód z Office'a dla biznesu wzrósł o 12% (13% przychodu dla usługi Office 365). Natomiast Office dla klientów indywidualnych zaliczył wzrost przychodu o 3%, względem poprzedniego roku fiskalnego. Aż o 10% urósł także przychód LinkedIn

Natomiast o 21% urósł przychód produktów związanych z serwerami, w tym o 29% platforma Azure. Jak donosi The Verge, oczekiwania względem Azure były jednak znacznie większe, co ujawniło się poprzez spadek wartości akcji Microsoftu. Korporacja jest także coraz bardziej naciskana na rozwój AI, którego przychód rośnie szybciej od Azure, zdaniem Microsoftu.

Platforma Azure ma wciąż jednak zaliczyć wzrost i oczekiwania są, że w 1. kwartale roku fiskalnego 2025 przychód Azure urośnie o około 29%. Natomiast stabilnie utrzymuje się sprzedaż systemu operacyjnego Microsoftu. Rok do roku miał wzrosnąć przychód ze sprzedaży licencji na Windowsa, na co wpływ miała mieć większa sprzedaż komputerów i laptopów, która trwa od trzech ostatni kwartałów.

Gorzej radzą sobie komputery Surface, które ostatni raz zaliczyły wzrost przychodu w pierwszym kwartale roku fiskalnego 2023. Aktualnie spadek wyniósł 11%, co nie jest tak dramatyczną wartością, jak w przypadku Xboksów Series X|S. Jednakże nadchodzące miesiące i rok fiskalny 2025 pokażą, czy nowa generacja Surface’ów, zaopatrzona w Copilota i procesory Qualcomma, przekonała nowych klientów i hardware Microsoftu w końcu zaliczy wzrost przychodów.

Ostatecznie Microsoft musi być zadowolony z wyników, ponieważ pracownicy mają otrzymać bonusy finansowe w wysokości od 10 do 25 procent wartości corocznego bonusu. Rok fiskalny 2024 Microsoft zamyka z przychodem wynoszącym 245,1 miliardów dolarów, co równia się ze wzrostem wynoszącym 16%.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

więcej