Raport finansowy Netflixa w cieniu zerwania z Kevinem Spaceyem
Najnowszy kwartalny raport finansowy Netfliksa przyniósł kilka ciekawych informacji na temat popularnej platformy streamingowej. Wśród danych o rekordowych przychodach (zawdzięczanych filmowi Bright oraz serialom Stranger Things i 13 powodów) znaleźć również można wzmiankę o wysokim koszcie rezygnacji z kilku produkcji, zwłaszcza tych związanych z Kevinem Spaceyem.
Okazuje się, że odsunięcie Kevina Spaceya od serialu House of Cards oraz skasowanie filmu biograficznego poświęconego amerykańskiemu pisarzowi Gore’owi Vidalowi, w którym posądzony o molestowanie seksualne aktor miał zagrać tytułową rolę, kosztowało platformę Netflix niemałe pieniądze. W najnowszym raporcie finansowym platformy (dzięki, Forbes), obejmującym czwarty kwartał 2017 roku, czytamy, że z powodu listopadowych decyzji Netflix stracił 39 milionów dolarów.
Przypominam, że prace nad finałowym sezonem House of Cards zostaną wznowione na dniach. Seria 6. będzie się składać z ośmiu odcinków (a nie, jak dotychczas, z trzynastu), a centralną postacią opowieści będzie Claire Underwood, grana przez Robin Wright.
Na tę „nieoczekiwaną”, jak wyrażono się w raporcie, sumę składają się wszystkie działania platformy w zakresie kasacji lub wstrzymania prac nad wybranymi produkcjami, nie tylko te bezpośrednio dotyczące Kevina Spaceya. W ostatnim kwartale 2017 roku Netflix odpuścił również planowany stand-up z udziałem Louisa C.K., po tym jak artysta został oskarżony przez grupę kobiet o molestowanie seksualne. Czy podaną sumę należy traktować jako odszkodowanie z tytułu zerwania kontraktu? Nie mamy takiej pewności, ale jest to bardzo prawdopodobne.
Rekordowy kwartał Netfliksa
Pomijając powyższą stratę, ostatni kwartał 2017 roku był dla Netfliksa wyjątkowy. Platforma wygenerowała 11,6 miliarda dolarów przychodu (36% wzrost w stosunku do końcówki 2016 roku) i doczekała się 24 mln nowych subskrybentów (19 mln w 2016 roku). 31 grudnia 2017 roku liczba użytkowników opłacających abonament lub korzystających akurat z darmowego okresu próbnego wynosiła 117,5 mln, a platforma dostępna była w 190 krajach świata. Każdego dnia na oglądanie seriali, filmów, dokumentów, bajek i rozmaitych programów przeznaczają oni 140 milionów godzin. Cały 2017 rok Netflix zamknął z 227 milionach dolarów na plusie, choć z informacji podanych w raporcie wynika, że nie należy utożsamiać tego rezultatu z wartością zysku netto. Mimo wszystko ubiegły rok był dla platformy rekordowy także pod tym względem.
Wśród najpopularniejszych produkcji Netfliksa w 2017 roku wymieniono seriale Trzynaście powodów i Stranger Things, a także pierwszy wysokobudżetowy film pełnometrażowy platformy, czyli Bright z Willem Smithem w roli głównej.