Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 30 czerwca 2012, 22:25

autor: Adrian Werner

Quantum Conundrum - test na notebooku ASUS G75V

Sprawdzamy wydajność gry Quantum Conundrum na notebooku ASUS G75V.

Quantum Conundrum to nowe dzieło Kim Swift, czyli głównej projektantki pierwszego Portala. Sprawdziliśmy jak ta gra logiczna radzi sobie na mocniejszym z naszych notebooków.

Zapraszamy też do przeczytania testu gry na słabszym z naszych notebooków, czyli ASUS'ie K55V.

W Quantum Conundrum wcielamy się w młodego chłopca zostawionego przez matkę w domu swojego wujka - Profesora Fitza Quadwrangle. Ten szalony naukowiec przeobraził większość swojej rezydencji w olbrzymie laboratorium badawcze. Po przekroczeniu progu okazuje się, że nasz wujek w tajemniczych okolicznościach został przeniesiony do innego wymiaru i na nasze barki spada obowiązek sprowadzenia go do domu.

Zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek, do czego służy specjalna rękawica umożliwiająca przełączanie pomiędzy wymiarami. Każdy z nich rządzi własnymi prawami i wykorzystanie tego faktu jest kluczem do poradzenia sobie z większością łamigłówek. Puchowy wymiar zmniejsza wagę obiektów, dzięki czemu możemy przenosić duże skrzynie oraz meble. Jego przeciwieństwem jest wymiar ciężki. Są również wymiary spowalniające czas oraz odwracające grawitację. Do tego wszystkiego dołożony został w miarę realistyczny silnik fizyczny kontrolujący takie rzeczy jak wagę, przyśpieszenie czy kąt opadania obiektów. Za pomocą tych elementów stworzono potężny zestaw wyjątkowo pomysłowych zagadek. Praktycznie każdy pokój wymaga od nas czegoś nowego i nigdy nie ma się uczucia nudy. Zamiast tego gra zmusza nas do kreatywności i dzięki temu zapewnia niesamowitą satysfakcję z każdej rozwiązanej łamigłówki

Quantum Conundrum nie jest idealne. Nie do końca dopracowano elementy platformówkowe. Mocno kuleje również fabuła. Fitzowi daleko do uroku GlaDOS, a prezentowana opowieść nie oferuje żadnych ciekawych wątków. Zamiast tego scenariusz jest tu jedynie pretekstem do serwowania kolejnych zagadek. Nie jest to jednak żaden dramat. W grach logicznych liczy się przede wszystkim jakość łamigłówek, a pod tym względem Quantum Conundrum nie da się wiele zarzucić. Jeśli lubicie gry logiczne, to jest to produkcja ze wszech miar godna polecenia.

MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
  Procesor: Intel Core 2 Duo 2.2 Gh
   Pamięć RAM: 2 GB
  Karta grafiki: GeForce 8800 GT 512 MB

 REKOMENDOWANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
  Procesor: Intel Core 2 Duo 3 GHz E8400
   Pamięć RAM: 2 GB
  Karta grafiki: GeForce 9500 GT

Wymagania jak widać są raczej skromne. Przypomnijmy, że wykorzystany przez nas w teście ASUS G75V ma  procesor  Intel Core i7 3610QM 2,6 GHz,  8 GB pamięci RAM i dedykowaną kartę grafiki NVIDIA GeForce GTX 670M 3GB. Notebook bez problemu spełnia więc wymagania tej gry. 

Rozdzielczość 1366 x 768

Gra nie oferuje rozbudowanych opcji graficznych. Możemy jedynie wybrać rozdzielczość i zadecydować o kilku efektach. W 1366 x 768 uzyskałem dobre wyniki. Przez większość czasu wyświetlane było 60-61 klatek na sekundę, czyli maksimum na jakie pozwala silnik.

Rozdzielczość 1920 x 1080

Po włączeniu rozdzielczości 1920 x 1080 nastąpił spadek wydajności, ale nie był on drastyczny. Przez większość czasu gra wyświetlała powyżej 40 klatek na sekundę. Spadki poniżej tej wartości zdarzały się rzadko i były na tyle drobne, że nie przeszkadzały w zabawie.

Podsumowanie

Quantum Conundrum jest niestety grą dosyć słabo zoptymalizowaną. Biorąc pod uwagę jak niewiele silnik musi wyświetlać na ekranie osiągi powinny być znacznie wyższe. Na szczęście ASUS G75V ma na tyle mocną konfigurację, że mimo to poradził sobie bez większych problemów z tym tytułem.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej