futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 14 kwietnia 2021, 14:03

Aktualizacja PS5 i nowości w aplikacji mobilnej

PlayStation 5 otrzymało dziś pierwszą dużą aktualizację oprogramowania. Przy okazji Sony zapowiedziało nowości w dedykowanej swoim konsolom aplikacji mobilnej.

Aktualizacja:

Zgodnie z zapowiedzią, aktualizacja PS5 o oznaczeniu 21.01-03.00.00.38 jest już dostępna do pobrania. Aby cieszyć się nową wersją systemu, musicie ściągnąć około 900 MB plików.

Oryginalna wiadomość:

W SKRÓCIE:
  • firma Sony przedstawiła szczegóły pierwszej dużej aktualizacji oprogramowania konsoli PlayStation 5, która od jutra będzie dostępna do pobrania;
  • zmiany obejmują m.in.: łatwiejsze zarządzanie pamięcią masową PS5, dodanie nowych funkcji społecznościowych oraz możliwość personalizacji chatu i biblioteki gier;
  • dowiedzieliśmy się też o funkcjach, które niedługo będą dostępne z poziomu aplikacji mobilnej PlayStation, w tym o możliwości dołączania do rozgrywek multiplayerowych.

Firma Sony ogłosiła, że jutro udostępniona zostanie pierwsza duża aktualizacja oprogramowania konsoli PlayStation 5. Wśród nowych funkcji pojawią się m.in.: możliwość przechowywania gier z PS5 na dyskach USB, opcja udostępniania tytułów na PS4 i 5 oraz ulepszona baza gier. Dowiedzieliśmy się też, że wkrótce o nowe właściwości wzbogaci się również dedykowana konsolom aplikacja mobilna, która ma umożliwić dołączanie do sesji multiplayer i porównywanie zdobytych trofeów ze znajomymi.

Nowości nie wydają się niczym nadzwyczajnym, ale z pewnością wielu graczy na nie czekało. Dlatego aby ułatwić Wam odnalezienie informacji, które szczególnie Was interesują, poszczególne zmiany opisaliśmy oddzielnie. Dajcie znać, co o nich myślicie.

Rozszerzenie pamięci masowej PS5 i ułatwienie zarządzania nią

Od jutra gry z PS5, w które obecnie nie gramy, ale chcemy zachować zainstalowane, będziemy mogli przerzucać z pamięci wewnętrznej konsoli do kompatybilnych z nią zewnętrznych dysków USB. Uruchomienie ich nie będzie wtedy możliwe – w przeciwieństwie do tytułów z PS4, które w ten sposób odpalimy – ale Sony deklaruje, że przekopiowanie plików zajmie znacznie mniej czasu niż ich ponowne pobranie. Producent zapowiedział tę funkcję już w okolicy premiery nowego sprzętu – tak wtedy, jak i teraz tłumaczy jej ograniczenia tym, że tytuły projektowane pod PS5 wymagają posiadanego przez konsolę „ultraszybkiego dysku”, przez co ani ich uruchomienie z pamięci zewnętrznej, ani nawet pobranie gier bezpośrednio na nią nie będzie możliwe.

Źródło: Sony.

Do zabawy z plikami nie wykorzystamy, niestety, dowolnego dysku – Sony wciąż pracuje np. nad rozszerzeniem listy obsługiwanych urządzeń o SSD z interfejsem M.2 (więcej informacji o kompatybilnych urządzeniach znajdziecie tutaj). Na pocieszenie dodam, że przy przerzucaniu plików z powrotem do pamięci wewnętrznej nasza gra automatycznie się zaktualizuje i będziemy mogli wybrać, czy chcemy mieć dostęp do całej produkcji, czy wyłącznie do trybu single- lub multiplayer.

Nowe funkcje społecznościowe na PS4 i PS5

Źródło: Sony.

Rozwinięcia doczekała się funkcja Share Play. Dzięki niej użytkownicy PS4 i PS5 będą teraz mogli nie tylko rozmawiać w trakcie rozgrywki, ale także współdzielić daną grę. Za pomocą sieci udostępnimy znajomym ekran, przekażemy wirtualny kontroler lub włączymy ich do wspólnej zabawy w tytułach kooperacyjnych. Rozgrywki innych graczy, w których będziemy mogli wziąć udział, mają być wyszczególnione zarówno na PS5, jak i PS4, a nasze jedyne zadanie będzie sprowadzało się do wysłania prośby o dołączenie. O ile, rzecz jasna, dana osoba umożliwi Wam wspólną zabawę.

Ulepszone opcje kontroli i personalizacji dla konsol PS5

Nowa aktualizacja przyniesie także zmiany w układzie i czytelności ekranów głównych oferowanych przez Sony tytułów. Menu ma teraz zapewnić szybszy dostęp do ważnych treści i funkcji, dzięki czemu zyskamy możliwość przełączania się pomiędzy grupami i znajomymi. Głośność prowadzonych z nimi rozmów dostosujemy do własnych preferencji lub całkowicie wyciszymy chat. Pojawi się również opcja włączania i wyłączania powiadomień dla każdej gry.

Zmiany dotkną także sposób aktualizowania zainstalowanych tytułów. Nowe łatki będą dostępne do wstępnego pobrania – chyba że deweloperzy konkretnej produkcji zarządzą inaczej – które, jeśli na to pozwolimy, rozpocznie się automatycznie po włączeniu konsoli lub gdy znajdzie się ona w trybie spoczynku.

Ponadto spersonalizujemy widok naszej biblioteki gier, dostosujemy powiększenie ekranu do własnych potrzeb oraz – przydatna rzecz dla miłośników osiągnięć – określimy, po zdobyciu których trofeów chcemy zapisywać obrazy lub filmy (np. wyłącznie po spełnieniu wymagań złotych i platynowych wyzwań). Pojawi się również nowy ekran statystyk, na którym przejrzymy zdobyte osiągnięcia i łatwo porównamy je z tymi, które odblokowali nasi znajomi.

Nowe funkcje aplikacji PlayStation

Źródło: Sony.

Przy okazji aktualizacji Sony zapowiedziało także szereg funkcji, o które wkrótce zostanie rozbudowana aplikacja PlayStation na urządzenia z systemami Android oraz iOS. Nadchodzące tygodnie mają przynieść możliwość dołączania z poziomu aplikacji do rozgrywek w trybie multiplayer (tylko na PS5), zdalne zarządzanie pamięcią konsoli, porównywanie kolekcji trofeów ze znajomymi oraz sortowanie i filtrowanie produktów wyświetlanych w PlayStation Store.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej