Prawa do tworzenia filmów i gier Władca Pierścieni na sprzedaż
The Saul Zaentz Company zdecydowało się sprzedać swoje prawa do wykorzystywania marek Władca Pierścieni oraz Hobbit. Podmiot, który je nabędzie, otrzyma m.in. możliwość ich adaptowania w postaci filmów oraz gier wideo.
Władca Pierścieni bez wątpienia należy do najbardziej rozpoznawalnych i lubianych marek fantasy na świecie. Możliwość jej wykorzystywania w swoich dziełach z pewnością znajduje się w strefie marzeń wielu włodarzy dużych wytwórni. Teraz otrzymali oni okazję do zrealizowania swoich fantazji.
Jak bowiem podaje strona internetowa magazynu Variety, firma The Saul Zaentz Company zdecydowała się na sprzedanie posiadanych praw to wykorzystywania nazwy i zawartości Władcy Pierścieni oraz Hobbita w filmach, grach wideo, dystrybucji gadżetów, wydarzeniach na żywo oraz parkach rozrywki. Cały ten proces ma nadzorować ACF Investment Bank.
Śródziemie warte miliardy
Zgodnie z informacjami podanymi przez Variety, wartość praw do Władcy Pierścieni i Hobbita posiadanych przez The Saul Zaentz Company szacowana jest na 2 miliardy dolarów. Jeśli Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy od Amazona odniesie sukces, kwota ta może jeszcze wzrosnąć.
Dla porównania firma Jeffa Bezosa za możliwość stworzenia rzeczonej pozycji zapłaciła w 2018 roku około 250 milionów dolarów. Ciekawostką jest to, że droga do tej transakcji była otwarta tylko dzięki temu, że wcześniej The Saul Zaentz Company wykreśliło ze swojej umowy prawo do produkcji serialu telewizyjnego dłuższego niż osiem odcinków.
Jacyś chętni?
Kto może być chętny na nabycie praw do Władcy Pierścieni oraz Hobbita od The Saul Zaentz Company? Na przykład Warner Bros., czyli właściciel New Line Cinema, które odpowiada za wyprodukowanie przebojowej filmowej trylogii Władca Pierścieni w reżyserii Petera Jacksona. W planach ma również wypuszczenie anime The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim.
Bardziej nieskrępowana możliwość wykorzystywania prozy J.R.R. Tolkiena z pewnością zatem powinna ułatwić Warner Bros. funkcjonowanie w obrębie tej marki. Pozostaje jednak pytanie, czy włodarze The Saul Zaentz Company będą chętni sprzedać prawa akurat tej wytwórni?
Nie jest bowiem tajemnicą, że te dwie firmy łączy dość długa historia konfliktów prawnych. Dotyczą one praw do części zysków zarówno z filmowej trylogii Władcy Pierścieni, jak i Hobbita, jakie zdaniem przedstawicieli The Saul Zaentz Company firma powinna otrzymać z racji udostępnionej licencji.
Jest jeszcze Amazon, który w przypadku sukcesu Pierścieni Władzy z pewnością chciałby bardziej zagłębić się w uniwersum stworzone przez Tolkiena. Jednak czy będzie miał taką okazję? O tym powinniśmy się przekonać w najbliższym czasie.
Saul Zaentz i Władca Pierścieni
Saul Zaentz to były producent filmowy i trzykrotny laureat Oscara – za Lot nad kukułczym gniazdem, Amadeusza i Angielskiego pacjenta. Prawa do Władcy Pierścieni i Hobbita (a także opcję rozszerzenia ich na Silmarillion oraz Niedokończone opowieści) odkupił od United Artists w 1976 roku. Dwa lata później pod jego egidą powstała animacja Władca Pierścieni w reżyserii Ralpha Bakshiego.