Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 11 września 2015, 12:15

autor: Piotr Doroń

Powabna blondyna, rogalik i wieże - mobilne premiery tygodnia (m.in. Deponia, MicRogue i Tower Dwellers Gold)

Sklepy App Store i Google Play wzbogaciły się w tym tygodniu o kilka ciekawych produkcji. Swoje mobilne premiery zaliczyły gry takie jak Deponia, Tower Dwellers Gold, Pixwing, MicRogue i Random Fighters.

W niniejszej, cyklicznej wiadomości przybliżamy Wam najważniejsze mobilne premiery danego tygodnia. Każdorazowo wybieramy kilka najciekawszych produkcji, które opisujemy nieco szerzej, natomiast pozostałe godne uwagi pozycje przedstawiamy w zbiorczej liście z odnośnikami do App Store i Google Play.

W tym tygodniu w oko wpadły nam następujące tytuły:

Deponia

iOS (iPad): ok. 42 zł

Na pierwszy plan wysuwa się zdecydowanie konwersja pełnej humoru pecetowej przygodówki point’n’click Deponia. W grze, wyróżniającej się ładną, ręcznie rysowaną grafiką 2D, trafiamy na tytułową, niesamowicie zaśmieconą planetę, na której żywot wiedzie niejaki Rufus. Wyjątkowy (nie)przyjemniaczek marzy o zdobyciu bogactwa i zamieszkaniu w jednym z podniebnych miast. Pewnego dnia w okolicy pojawia się piękna Goal, która – jak się okazuje – jest obywatelką jednej z fruwających metropolii. Powabna blondynka dosłownie spadła z nieba i teraz pragnie wrócić do domu. Rufus postanawia jej pomóc. Dzieło niemieckiego studia Daedelic Entertainment ma wiele atutów, w tym przemyślane zagadki i świetnie zaprojektowane lokacje.

Tower Dwellers Gold

Android: free-to-play / iOS: free-to-play

Dziś na rynku mobilnym debiutuje Puzzle Craft 2 – kontynuacja strategicznej gry logicznej typu match-3 warszawskiego studia ATGAmes. Nie jest to jedyny polski akcent w tym tygodniu. Dla przykładu, deweloperzy z Eccentricity Games (Zombies Ate My Baby, Dive for Honour: Cold War) przygotowali specjalną, darmową wersję strategii Tower Dwellers, zatytułowaną Tower Dwellers Gold. Korzysta ona z modelu free-to-play z opcjonalnymi mikropłatnościami. Gra, utrzymana w konwencji fantasy, reprezentuje gatunek tower defense i przypomina pod wieloma względami znakomite Kingdom Rush. Niemniej oferuje kilka ciekawych rozwiązań, jak choćby zarządzanie wieżami, które same w sobie nie pełnią żadnych funkcji ofensywnych. Dopiero w parze z budynkami pomocniczymi, nadającymi profesje, produkują jednostki, które wysyłamy do walki z potężną Hordą.

PixWing

iOS: ok. 12 zł (25% obniżka ceny z okazji premiery, później ok. 16 zł)

W dalszym ciągu pozostajemy w temacie polskich gier mobilnych, a to za sprawą kolejnej rodzimej premiery. PixWing to zręcznościowa gra lotnicza, nad którą po godzinach pracowało trzech pracowników warszawskiego 11 bit studios (cykl Anomaly, This War of Mine). Przejmujemy w niej kontrolę nad rozmaitymi maszynami latającymi i przemierzamy ciekawie zaprojektowane mapy. Rozgrywka sprowadza się do przelatywania przez bramki i zaliczania kolejnych wyzwań w opcji Time Trial (z lokacjami można się wcześniej zapoznać w trybie Free Roam). Realizację zadania utrudniają przeszkody terenowe i przeciwnicy. Do cech charakterystycznych gry należy trójwymiarowa, rozpikselowana szata graficzna i nietypowy system sterowania. Wykorzystuje on żyroskop, angażując do zabawy całe ciało gracza (nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby skorzystać z bardziej tradycyjnego systemu kontroli).

MicRogue

Android: za darmo

Kilka miesięcy przyszło czekać posiadaczom smartfonów i tabletów z systemem Android na dedykowaną im wersję zaskakująco udanego „rogalika” MicRogue. Opóźnienie zostało im wynagrodzone w najlepszy możliwy sposób – gra została wydana na Google Play za darmo (użytkownicy iOS muszą za nią zapłacić około 8 złotych). W dwuwymiarowej, utrzymanej w stylu retro produkcji Jasona Pickeringa wcielamy się w śmiałka, który przestępuje próg mrocznej, potężnej wieży z zamiarem odkrycia wszystkich jej tajemnic. Rozgrywka sprowadza się do eksploracji kolejnych pięter budowli i walki z zamieszkującymi ją stworami. Zabawa toczy się z podziałem na tury, a duża mobilność bohatera i przeciwników oraz spora liczba pułapek czyni z gry nie lada wyzwanie. Piętra generowane są losowo, co dodatkowo zwiększa żywotność tytułu.

Random Fighters

Android: free-to-play

Łączenie wyzwań umysłowych z walką na pięści nie jest niczym nowym – wszak już od kilkunastu lat na ringach całego świata spotkać można zawodników tzw. szachoboksu. Teraz, po raz pierwszy w historii, podobny miks ujrzał jednak światło dzienne pod postacią gry mobilnej. Random Fighters łączy klasyczną, dwuwymiarową bijatykę z grą logiczną typu match-3. Zaserwowana tu mechanika jest zaskakująco głęboka. Walki odbywają się z podziałem na tury, a wyprowadzanie ataków wymaga tworzenia na niewielkiej planszy rozmaitych kombinacji kafelków z akcjami. Twórcy przygotowali pięciu wojowników, których rozwijamy i wyposażamy w nowe ataki, a także trzy tryby zabawy (kampanię solową, opcję survivalową i sieciowy multiplayer). Obrazu całości dopełnia piękna, dwuwymiarowa grafika w stylu pixel-art.

Poza opisanymi wyżej grami, w mobilnych serwisach dystrybucji cyfrowej zadebiutowały produkcje takie jak:

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej