futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 2 sierpnia 2024, 12:45

Potwierdziły się doniesienia o zwolnieniach w Intelu. Pracę straci 15 procent zatrudnionych

Wcześniejsze informacje o możliwych zwolnieniach w Intelu okazały się być faktem. Pracę straci łącznie kilkanaście tysięcy pracowników, co równa się 15% łącznie zatrudnionych. Redukcje etatów są częścią planu oszczędnościowego firmy.

Źródło fot. Takuya Oikawa; flickr.com; 2006 | CC BY-SA 2.0
i

Doniesienia opublikowane przez Bloomberga potwierdziły się w sprawozdaniu finansowym Intela za drugi kwartał 2024 roku. W dokumencie producent ogłosił, że zatrudnienie zostanie zredukowane o 15%, co wiąże się ze zwolnieniem kilkunastu tysięcy osób. W rozmowie z The Verge, Intel podał, że aktualnie posiada 125 tysięcy pracowników, a nie 110 tysięcy, jak podawał Bloomberg, co sprawia, że skala zwolnień będzie większa (vide The Verge).

Prawie 20 tysięcy osób straci pracę w Intelu

Zwolnienia w Intelu są częścią planu konsolidacji sektorów w firmie, co ma stworzyć oszczędności i połączyć niektóre sektory wewnątrz Intela. Jednocześnie producent ma w ten sposób zatrzymać „nieistotną pracę” i zlikwidować stanowiska, których obowiązki wzajemnie się przeplatają. Według szacunków The Verge, z Intela zniknie około 19 tysięcy pracowników, co jest większą liczbą od podawanej przez CEO firmy, Pata Gelsingera:

Na 2025 rok planujemy dostarczyć 10 miliardów dolarów oszczędności. W ramach tego wchodzi redukcja zatrudnienia, wynosząca mniej więcej 15 tysięcy stanowisk lub 15% całego zatrudnienia. Większość działań zostanie sfinalizowana do końca bieżącego roku.

Aktualnie oszczędności będą dla Intela największym priorytetem, ponieważ w 2024 roku firma notuje wyłącznie straty. W pierwszym kwartale wyniosły 437 milionów dolarów, a w drugim już 1,6 miliarda dolarów. Natomiast przychód za drugi kwartał wyniósł 12,8 miliarda dolarów, czyli 1% mniej w stosunku do roku poprzedniego.

Większość strat ponownie przyniósł program Intel Foundry, który rok do roku kosztuje Intela kilka miliardów dolarów (około 7 miliardów dolarów w 2023 roku). Znacznie stabilniej ma radzić sobie dział sprzedaży, którego obsługa rynku PC i serwerów zalicza pozytywne notowania.

Pozew zbiorowy wobec Intela

Zanotowane w 2024 roku straty są tylko jednym z problemów Intela. Jedną z najgłośniejszych spraw ostatnich miesięcy są wadliwe procesory producenta. Intel ma wypuścić aktualizację mikrokodu w połowie sierpnia, która jednak nie pomoże chipom wykazującym niestabilne działanie. Sytuacją zainteresowała się kancelaria prawna Abington Cole + Ellery, która specjalizuje się w pozwach zbiorowych.

Prawnicy wspomnianej kancelarii sprawdzają, czy Intel wywiązuje się ze swoich obowiązań, czyli na przykład wymiany wadliwych procesorów na nowe. Jak na razie firma to robi, ale nie obyło się bez kontrowersji i na tym polu, ponieważ Intel oferuje priorytetową wymianę za opłatą dodatkowych 25 dolarów, co między innymi na Reddicie nie spotkało się z pozytywnym odbiorem.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

więcej