Ponad 90% użytkowników Windows 10 używa starej wersji systemu
Okazuje się, że majowa aktualizacja Windowsa 10 (tzw. build 2004) trafiła do niewielkiej liczby użytkowników. Większość nadal używa starszych wersji systemu Microsoftu z zeszłego roku.
W maju Microsoft udostępnił aktualizację zbiorczą, która podnosi wersję Windowsa 10 (tzw. build) do numeru 2004. Jednak jak wynika z danych opublikowanych przez AdDuplex, tylko 7% użytkowników może powiedzieć, że ma aktualny system. Najwięcej osób nadal używa buildu sprzed roku, tj. 1903 z maja 2019.
- majowa aktualizacja systemu Windows 10 nadal nie jest zbyt popularna, zainstalowało ją około 7% użytkowników;
- Windows 10 build 2004 zawiera funkcję GPU Shedule (HAGS), poprawiającą działanie gier.
Przytoczone dane pochodzą z próbki uwzględniającej niemal 150 tys. komputerów. Pozyskane zostały zaś dzięki aplikacjom sklepu Windows. Nie jest to więc pełny obraz, ale można przyjąć, że przynajmniej ze sporą dokładnością odpowiada faktycznej sytuacji. Microsoft nie podał oficjalnych danych na ten temat.
Może być wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, ale istotne są dwie. Po pierwsze, Microsoft nie udostępnia aktualizacji wszystkim chętnym w tym samym czasie. Zamiast tego robi to falami. Komputery użytkowników mogą być sprawdzane pod kątem dostępności poprawki. Gdy Windows Update stwierdzi, że można ją zainstalować na danym urządzeniu, wyświetli stosowne powiadomienie. Jednak nadal na wielu komputerach można zobaczyć to, co na obrazku poniżej.
Drugim powodem może być niechęć użytkowników do instalowania poprawek do systemu Windows 10. Wiele z nich zawierało dość poważne niedoróbki, jak chociażby opisywane niedawno problemy z drukowaniem. Takie zdarzenia nadszarpnęły zaufanie do Microsoftu. Stąd wiele osób może odkładać aktualizację lub wręcz szukać sposobów na trwałe wyłączenie Windows Update z obawy przed nowymi błędami.
Warto mieć na uwadze, że majowa aktualizacja Windowsa 10 przynosi poprawę szybkości działania komputera w części gier, o czym pisaliśmy już wcześniej. Poprawka wprowadza innowacyjną funkcję o nazwie GPU Sheduling, która zmienia sposób zarządzania pamięcią operacyjną w komputerze. Jednak nadal w poprawce występuje sporo błędów, co zapewne jest powodem jej niedostępności dla większości użytkowników.
Jak manualnie zainstalować poprawkę Windows 10
Oto rada dla niecierpliwych i odważnych osób, które jak dotąd nie otrzymały automatycznej aktualizacji. Jest możliwość jej ręcznej instalacji. Wystarczy udać się na stronę Microsoftu, a potem kliknąć w ten link. Pobrany w ten sposób asystent instalacji Windows przeprowadzi przez proces manualnej instalacji poprawki.