autor: Jacek Winkler
Pierwsze wyniki wydajności niereferencyjnych modeli GeForce GTX 1070 Ti
Mimo tego, że oficjalna premiera karty graficznej GeForce GTX 1070 Ti nastąpi dopiero drugiego listopada, to w sieci już zaczęły pojawiać się wyniki wydajności tej konstrukcji. Serwis videocardz.com opublikował na swojej stronie pierwsze z nich.
Asus jako pierwszy zadeklarował możliwość podkręcania najnowszej konstrukcji Nvidii, a serwis videocardz.com postanowił opublikować wyniki wydajności karty grafiki w wersji ROG Strix Advanced. Podkręcony akcelerator jest o 4% wydajniejszy od referencyjnej konstrukcji w grze DOOM oraz o 2% szybszy w Gears of War 4. Testy te przeprowadzone zostały w rozdzielczości 4K (3840x2160), więc różnica w wydajności powinna być nieco wyższa przy korzystaniu z monitorów o mniejszej ilości pikseli (na przykład FullHD). Taktowanie rdzenia w opisywanej konstrukcji Asusa wynosi 1683 Mhz dla zegara bazowego oraz 1759 Mhz dla trybu boost. Jest więc o 76 Mhz wyższy niż w przypadku referencyjnej wersji GeForce’a. Biorąc pod uwagę, że poprzednie wersje kart Nvidii z rodziny Pascal kręcą się do 2 Ghz i wyżej, wynik ten nie robi wielkiego wrażenia. Warto też wspomnieć, że wartości te osiągalne są za pomocą specjalnego oprogramowania od Asusa – GPU Tweak, ponieważ Nvidia oficjalnie zablokowała partnerom możliwość podkręcania najnowszej karty grafiki z poziomu BIOS’a.
W przypadku firmy Gainward sytuacja znacząco się polepsza. Tutaj mamy już do czynienia z całkiem sporym przetaktowaniem rdzenia i stabilne wartości wynoszą 1795 Mhz dla taktowania bazowego oraz 1871 Mhz dla trybu boost. Wartości są więc o 188 Mhz wyższe niż w przypadku referencyjnej konstrukcji Nvidii. Warto tutaj zaznaczyć, że w teście 3DMark Fire Strike Extreme wersja GTX 1070 Ti od Gainwarda niebezpiecznie zbliża się do swojego starszego brata – GTX 1080 i dalsze podkręcanie najnowszej karty z rodziny Pascal spowoduje na wykresach niemałe zamieszanie.
Na kolejne wyniki wydajności oraz informacje dotyczące teoretycznego potencjału podkręcania przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka dni, a najważniejszą batalią pomiędzy trzema produktami Nvidii – GTX 1070, GTX 1070 Ti oraz GTX 1080 będzie koszt. Sugerowana cena (MSRP) dla 1070 Ti wynosi 449 $, co w Polsce w praktyce oznaczać będzie około 2000-2100 zł za model referencyjny (dla porównania GTX 1080 Founders Edition kosztuje dzisiaj około 2200 zł). Sądzicie, że sugerowana cena najnowszego dziecka Nvidii jest proporcjonalna do osiągów? Piszcie w komentarzach.