autor: Jakub Wencel
Pierwsze szczegóły na temat 1979 - gry o rewolucji w Iranie
Szczegółami na temat pierwszej gry traktującej o kontrowersyjnej islamskiej rewolucji w Iranie, 1979, postanowił dla CNN podzielić się jej twórca - Navid Khonsari.
Pojawiły się pierwsze szczegóły dotyczące nadchodzącej autorskiej produkcji jednego z byłych pracowników Rockstar Games, Navida Khonsari ze studia iNKstories. Gra, zatytułowana 1979, zapowiedziana została w lutym tego roku. Traktować będzie o kontrowersyjnej tematyce islamskiej rewolucji w Iranie. Khonsari podzielił się nowymi informacjami w rozmowie z amerykańskim serwisem informacyjnym CNN.
Tytuł zabierze graczy do roku 1979, w samo serce bliskowschodnich przetasowań politycznych. Przypomnijmy, że był to rok, kiedy na skutek masowych demonstracji nastąpiło obalenie dyktatorskich rządów szacha Mohammada Rezy Pahlavi, który zmuszony był uciekać z kraju, a na to miejsce proklamowano nowy ustrój - demokratyczny, ale i silnie związany z muzułmańską tradycją oraz prawami. Same wydarzenia są dzisiaj jednymi z najbardziej kontrowersyjnych we współczesnej historii Bliskiego Wschodu – także ze względu na budzące oburzenie opinii publicznej pojedyncze incydenty, takie jak wzięcie przez rewolucjonistów 52 zakładników w ambasadzie w Teheranie.
1979 w założeniach ma być przede wszystkim zręcznościówką obserwowaną z punktu widzenia trzeciej osoby, ale jej głównym atutem będzie dojrzałe i przekonujące podejście do kontrowersyjnych zagadnień politycznych. Główny projektant gry, Navid Khonsari, przekonuje, że tytuł odda wszystkie odcienie szarości charakteryzujące wydarzenia sprzed ponad trzydziestu lat. „Chcę, żeby ludzie zrozumieli zdumiewającą moralną niejednoznaczność tej historii, a także to, że był to kraj pełen różnych ideologii i wierzeń” – powiedział Khonsari w rozmowie z serwisem CNN.
Stąd zapewne decyzja, że – by przedstawić jak najbardziej kompletną panoramę irańskich wydarzeń - gracze wcielą się nie w jednego bohatera, ale w kilku, z których każdy różnił się będzie społeczną pozycją i sposobem zaangażowania w tamte wydarzenia. Rozgrywkę rozpoczniemy jako dopiero co przybyły na terytorium Iranu amerykański tłumacz, wysłany przez Stany Zjednoczone w związku z misją odzyskania zakładników z opanowanej przez rewolucjonistów ambasady. Nie minie jednak wiele czasu, nim sami znajdziemy się w skórze jednego z okupujących ambasadę studentów. Z punktu widzenia samej rozgrywki ma to być również ciekawe urozmaicenie – część postaci specjalizować się będzie w otwartej walce, podczas gdy kierowanie innymi będzie wymagało od nas skupienia się na umiejętnościach negocjacji, skradania się, a nawet handlu. Poszczególne poziomy mają mieć raczej otwartą strukturę, przypominającą nieco serię Grand Theft Auto. Planowany jest również tryb multiplayer.
Szefujący studiu iNKstories Navid Khonsari, zanim opuścił szeregi Rockstar Games zajmował tam stanowisko zwane enigmatycznie „cinematic director”. Do jego zadań należało przede wszystkim takie dopracowywanie przygotowywanych gier, by nadać im jak najbardziej „filmowy” styl. Jego nazwisko można znaleźć na liście płac takich tytułów jak Grand Theft Auto: San Andreas, Bully i Max Payne. Firma Khonsariego ma na koncie współpracę przy Alanie Wake’u i Homefront, a także kilka innych przedsięwzięć związanych z filmami i komiksami.
1979 jest projektem, który Khonsari pragnął zrealizować już od jakiegoś czasu, głównie z powodu, że sam wychowywał się w Iranie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. „Dorastając w Iranie widziałem jego obywateli robiących wspaniałe rzeczy i rzeczy straszne” – zaznaczył Khonsari, przekonując o potrzebie tworzenia takich gier jak 1979 – „Większość ludzi grających dzisiaj w gry wideo urodziła się po 1980 roku, a więc już po rewolucji w Iranie. Wszyscy łatwo akceptują suche fakty jako jedyną słuszną wersję historii, nie analizując tego, co działo się 40, 50, 60 lat wcześniej. Jest bardzo ważne, byśmy pamiętali o tych rzeczach i pracowali jak najciężej, by ciągle się liczyły.”
Navid Khonsari
1979 jest póki co we wczesnej fazie alpha i zdaniem Khonsariego na jej finalną wersję będziemy musieli poczekać co najmniej półtora roku. Nie wiemy jeszcze nawet, na jakie platformy pojawi się dzieło iNKstories. Co ciekawe, twórcy już zapowiedzieli, że jeżeli odniesie ono sukces, 1979 przerodzi się w cykl traktujący o kontrowersyjnych historycznych wydarzeniach mających miejsce na przestrzeni ostatnich lat w różnych częściach globu.