autor: Grzegorz Ferenc
Osiągnięto ugodę w sporze Activision z twórcami serii Call of Duty
Prawnicy reprezentujący koncern Activision oraz Jasona Westa i Vince’a Zampellę, współzałożycieli studia Infinity Ward, doszli do ugody w sporze dotyczącym zwolnienia ich z firmy w marcu 2010 roku i wypłaty premii za gry z serii Call of Duty.
Trwająca od niemal dwóch lat batalia prawna wokół serii Call of Duty dobiegła wreszcie końca. Zaledwie 24 godziny przed rozpoczęciem oficjalnej, ostatecznej rozprawy w sporze związanym ze zwolnieniem z pracy współzałożycieli studia Infinity Ward Jasona Westa i Vince’a Zampelli w początkach marca 2010 roku, prawnikom reprezentującym obie strony udało się osiągnąć zadowalającą wszystkich ugodę. Informację na ten temat podał dziennik Los Angeles Times.
Nie znamy szczegółowych ustaleń związanych z ugodą, ale w świetle oświadczenia koncernu Activision, w którym zapewnia on swoich udziałowców, że „nie sądzi, aby jednorazowy wzrost wydatków miał materialny wpływ na przewidywane zyski […] w obecnym kwartale lub bieżącym roku kalendarzowym”, można przypuszczać, iż firma z Santa Monica postanowiła zaspokoić przynajmniej część żądań finansowych Westa i Zampelli. Zapłaconą przez spółkę Bobby’ego Koticka sumę poznamy prawdopodobnie podczas najbliższego ogłoszenia wyników finansowych firmy.
Osiągnięta ugoda kładzie kres także pozostałym dwóm związanym ze sprawą sporom. W pierwszym z nich Activision zarzucała koncernowi Electronic Arts nieoficjalne kontakty z dwoma głównymi bohaterami afery, która doprowadziła do ich zwolnienia z Infinity Ward. W drugim musiała stawić czoło finansowym roszczeniom grupy 40 byłych pracowników Infinity Ward. O wstępnych porozumieniach w obu tych przypadkach pisaliśmy w połowie maja.
EA skwapliwie wykorzystała osiągnięcie ugody, aby odegrać się na swoim wiecznym rywalu, oświadczając co następuje:
Odmowa zapłaty przez Activision [Westowi i Zampelli] za ich talent twórczy i wysuwanie oskarżeń pod adresem EA były absurdalne. Osiągnięta umowa oznacza przyznanie racji Vince’owi i Jasonowi, a także potwierdza prawo artystów do otrzymywania wynagrodzenia za ich ciężką pracę.
Dwaj główni zainteresowani ograniczyli się jedynie do zdawkowego ogłoszenia za pośrednictwem swojego prawnika „osiągnięcia porozumienia między obiema stronami”, którego założenia „pozostają w ścisłej tajemnicy”.
Afera związana z niespodziewanym zwolnieniem Jasona Westa i Vince’a Zampelli z kierowanego przez nich studia Infinity Ward, w którym stworzyli podstawy sukcesu serii Call of Duty, wybuchła w marcu 2010 roku. Główną osią sporu była kwestia niewypłaconych premii za sukces gry Call of Duty: Modern Warfare 2 oraz sprawa nieoficjalnych kontaktów obu autorów z konkurencją z koncernu EA. Zaowocowało to zaognieniem relacji między tymi firmami oraz serią pozwów ze strony Westa i Zampelli i grupy byłych pracowników studia, a także kontrpozwów Activision przeciwko nim i koncernowi EA.
Ugoda zdaje się być idealnym rozwiązaniem dla wszystkich. Z jednej strony pozwala koncernowi Activision na uniknięcie ujawniania delikatnych informacji, które mogą mieć negatywny wpływ na kurs akcji firmy. Z drugiej, umożliwia byłym pracownikom Infinity Ward oraz koncernowi EA zachowanie milczenia w sprawie ich domniemanych, nieoficjalnych kontaktów ponad dwa lata temu. Może dzięki temu w końcu dowiemy się czegoś więcej o tytule, nad jakim pracują West i Zampella w założonym przez nich studiu Respawn Entertainment.