autor: Dorota Drużko
Obsługa DX10.1 odpowiedzią ATi na PhysX nVidii
Walka pomiędzy dwójką najbardziej liczących się na rynku kart graficznych graczy wciąż trwa. nVidia stara się przyciągnąć do siebie klientów poprzez promowanie technologii PhysX obsługiwanej przez jej produkty (począwszy od serii 8000), natomiast obóz ATi przypomina, że tylko Radeony z serii 3000 i 4000 posiadają pełne wsparcie dla DirectX 10.1.
Walka pomiędzy dwójką najbardziej liczących się na rynku kart graficznych graczy wciąż trwa. nVidia stara się przyciągnąć do siebie klientów poprzez promowanie technologii PhysX obsługiwanej przez jej produkty (począwszy od serii 8000), natomiast obóz ATi przypomina, że tylko Radeony z serii 3000 i 4000 posiadają pełne wsparcie dla DirectX 10.1. Przy tym firma ta zwraca uwagę, iż poprawa jakości obrazu w grach nie jest jedynym plusem obsługi tych bibliotek - to w oparciu o DX 10.1 powstaje nowy interfejs Aero w nadchodzącym Windowsie 7 (znanym również jako Vienna i Blackcomb). Podobno dzięki temu najnowszy system Microsoftu będzie mógł obciążyć częścią obliczeń GPU i jednocześnie zmniejszyć zużycie pamięci.
Przypomnijmy też, że sam DirectX 10.1 wprowadza wiele ulepszeń w stosunku do swojego poprzednika, dzięki czemu poprawia nieco oprawę graficzną gier i zwiększa liczbę fpsów - przypadku S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky po zainstalowaniu odpowiedniego patcha mogliśmy zaobserwować wzrost wydajności o około 10% względem DX10. Poniżej możecie zobaczyć porównanie obydwu technologii na sreenshotach pochodzących z Tropics Demo 1.1 przygotowanego na autorskim silniku firmy Unigine Corp.
Do tej pory nVidia nie uważała za konieczne wprowadzenia obsługi DirectX 10.1 tłumacząc, że nie wnosi on w zasadzie nic nowego. Jakiś czas temu pojawiły się jednak pogłoski, według których firma najwyraźniej zmieniła zdanie na temat tego standardu i kolejna linia jej kart, mającą trafić do sklepów w przyszłym roku będzie wspierać najnowszy DX. W dodatku, podobnie jak u konkurencji ze strony ATi, produkty te miałyby zostać wyposażone w pamięci DDR5, nie zaś jak do tej pory DDR3.