futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 29 stycznia 2019, 11:10

autor: Bartosz Świątek

Nvidia przyznaje - sprzedaż RTX-ów jest słaba

Prezes firmy Nvidia – Jensen Huang – przyznał w czasie poniedziałkowego spotkania z inwestorami, że sprzedaż produktów z serii GeForce RTX była gorsza, niż oczekiwano. Niższy popyt ma być wynikiem kiepskiej sytuacji makroekonomicznej.

To nie był dobry czas dla Nvidii. - Nvidia przyznaje, że sprzedaż kart z serii GeForce RTX nie sprostała oczekiwaniom - wiadomość - 2019-01-29
To nie był dobry czas dla Nvidii.

W SKRÓCIE:

  1. Nvidia zaliczyła słaby kwartał – dochody były o 0,5 mld dolarów niższe od wcześniejszych prognoz;
  2. przyczyną jest mniejszy popyt na karty graficzne, a także słaby debiut układów z serii GeForce RTX.

Prezes Nvidii – Jensen Huang – przyznał w czasie poniedziałkowego spotkania z inwestorami, że sprzedaż kart grafiki opartych o architekturę Turing była dotychczas niższa, niż zakładali zieloni. Czwarty kwartał roku fiskalnego 2019 (zakończony 27 stycznia) miał być dla koncernu prawdziwym „ciosem w brzuch” – 14 lutego przedstawi raport finansowy z tego okresu i spodziewa się dochodów na poziomie 2,2 mld dolarów. Prognozy musiały zostać obniżone o 0,5 mld dol.

Zdaniem Nvidii, główną przyczyną słabych wyników jest pogarszająca się sytuacja makroekonomiczna w niektórych regionach świata – w szczególności w Chinach – która ma skutkować mniejszym popytem na karty graficzne. Niewątpliwie, klienci nie kupują dziś nowych układów tak chętnie, jak jeszcze kilka lat temu, a ich ceny również są dalekie od poziomów wówczas obserwowanych. Bezpośrednią przyczyną tego stanu rzeczy jest załamanie na rynku kryptowalut.

Czy jednak właśnie w sytuacji rynkowej należy dopatrywać się głównej przyczyny porażki RTX-ów? Niekoniecznie. Niestety, wszystko wskazuje na to, że nowe karty Nvidii najzwyczajniej w świecie nie spełniły nadziei, które pokładali w nich gracze – okazały się produktami drogimi i nie oferującymi wydajności wystarczającej, by usprawiedliwić swoją cenę. Dodatkowo nowoczesne funkcje pokroju ray tracingu i DLSS co prawda wyglądają świetnie w materiałach promocyjnych, ale – pomimo wielu miesięcy, które upłynęły od premiery pierwszego Turinga – ze świecą można szukać faktycznych gier, które pozwalałyby wykorzystać ich potencjał. Owszem, Battlefield V wygląda przepięknie na karcie GeForce RTX 2080, ale ile można grać w samego Battlefielda? Nawet Nvidia zdaje sobie sprawę z tej ostatniej słabości.

Te produkty stanowią rewolucyjny krok naprzód w zakresie wydajności i innowacji, dzięki ray tracingowi i AI w czasie rzeczywistym, ale niektórzy klienci mogli opóźnić zakup, czekając na niższe ceny i dalsze demonstracje wykorzystania technologii RTX w faktycznych grach – czytamy w oświadczeniu firmy.

Przypominamy, że ostatnią jak dotychczas kartą opartą na architekturze Turing jest GeForce RTX 2060, który zadebiutował w połowie stycznia.

  1. Nvidia – strona oficjalna