Nowości na Steam. W tym tygodniu przeżyjemy cyberpunkowy dzień świstaka
Ten tydzień zapowiada się obficie pod względem premier ma Steamie. Zagramy m.in. w cyberpunkową wersję Dnia Świstaka, symulator nekromanty oraz kilka obiecujących strategii ekonomicznych.
Witajcie w kolejnym przeglądzie najważniejszych premier tygodnia na Steamie. Najbliższe dni będą ciekawe. Duzi wydawcy generalnie udali się na urlop, ale czeka nas wysyp debiutów obiecujących gier mniejszych zespołów.
Premiera tygodnia to Loopmancer (14 lipca 2022 r.)
Na najważniejszą premierę tygodnia zapowiada się czwartkowy debiut Loopmancer. To piękna, cyberpunkowa platformówka stawiająca na widowiskową walkę, w której pokierujemy policjantem uwięzionym w pętli czasowej.
Grałem w demo tej gry podczas ostatniego Steam Next Fest. Prezentacja fabuły jest lekko toporna, ale poza tym grafika zachwyca. Do tego dochodzi dopracowana walka i akrobatyczny system poruszania się. W sumie produkcja zapowiada się na godną uwagi propozycję dla fanów platformówek akcji.
To chińska produkcja i tamtejsi gracze z niecierpliwością wypatrują jej premiery, więc nie zdziwilibyśmy gdyby okazała się największym bestsellerem spośród debiutów tego tygodnia.
Najważniejsze premiery na Steamie: 11-17 lipca 2022 roku
11 lipca
Esse Proxy
Esse Proxy to dobrze zapowiadająca się strzelanka z widokiem z lotu ptaka. Gra ma połączyć mechanikę w stylu Hotline Miami z nowoczesną oprawą graficzną oraz cyberpunkowymi realiami. Podczas kampanii pokierujemy kilkoma postaciami o różnych umiejętnościach.
Warto dodać, że produkcję sfinansowano częściowo dzięki systemowi grantów przyznawanych przez firmę Epic Games twórcom najbardziej obiecujących gier.
Gloomgrave
Inną godną uwagi poniedziałkową premierą będzie debiut we wczesnym dostępie gry Gloomgrave. To dungeon crawler z elementami roguelike ze skokowym system ruchu, turową walką oraz losowo generowanymi lochami. Wszystko to ukazane zostanie w atrakcyjnej stylistyce retro.
Neon Blight
Z kolei Neon Blight to gra łącząca elementy Stardew Valley z oldskulową strzelanką. Zamiast w rolnika wcielimy się tutaj we właściciela sklepu z bronią, działającego w cyberpunkowej metropolii. Gracz będzie musiał zarządzać biznesem i zwiększać ofertę. Nie zabraknie również rozwijania relacji z postaciami niezależnymi.
Do tych symulacyjnych mechanik dodano rozbudowane elementy gier akcji w postaci strzelankowych wypraw w celu pozyskiwania cennych surowców oraz rzadkich broni.
12 lipca
Monument Valley i Monument Valley 2
We wtorek gracze pecetowi będą mogli wreszcie zagrać w Monument Valley: Panoramic Edition oraz Monument Valley 2: Panoramic Edition, czyli zremasterowane wersje kultowych mobilnych gier logicznych, obracających się wokół manipulowania perspektywą.
Wersje PC zaoferują ulepszoną grafikę, nowy system sterowania oraz wszystkie poziomy, jakie wydano do pierwowzorów w formie dodatków oraz bonusów dotychczas dostępnych tylko w wybranych sklepach.
Time on Frog Island
Time on Frog Island to przygodowa gra akcji, w której pokierujemy rozbitkiem, eksplorującym wyspę w poszukiwaniu przedmiotów potrzebnych do naprawienia łodzi. Gracze będą zwiedzali świat, rozwiązywali zagadki, wypełniali zadania oraz uprawiali ziemię. Całość ma być mocno relaksującą pozycją, a dodatkową zaletą powinna okazać się ładna oprawa graficzna.
XEL
Inną godną uwagi wtorkową premierą jest XEL. To przygodowa gra akcji w stylu wczesnych odsłon The Legend of Zelda, w której będziemy zwiedzali tajemniczą krainę fantasy. Produkcja zaoferuje zręcznościowy system walki, duży świat z licznymi lochami oraz wiele zagadek logicznych.
Na Steamie dostępne jest demo gry, więc możecie ją sprawdzić przed premierą. Warto dodać, że twórcy XEL wcześniej opracowali ciepło przyjęte Bomb Bots Arena (mające 84% pozytywnych ocen od graczy).
13 lipca
Necrosmith
Z kolei Necrosmith to symulator nekromanty. Podczas zabawy będziemy tworzyli nieumarłych, łącząc części różnych zwłok, oraz ulepszali naszą wieżę. Nie zabraknie także wypraw po surowce i artefakty oraz bitew, podczas których wykorzystamy nasze armie martwiaków.
Rune Factory 5
Fani niszowych japońskich produkcji mogą wypatrywać środowej premiery Rune Factory 5, czyli najnowszej odsłony cyklu rolniczych RPG-ów. Gra ma położyć większy nacisk na walkę niż wcześniejsze części, ale nadal zaoferuje rozbudowane mechanizmy upraw oraz skomplikowany system craftingu.
The Tale of Bistun
Z kolei The Tale of Bistun to izometryczna gra akcji w świecie, w którym jako rzeźbiarz Fahrad staramy się poznać własną przeszłość i mierzymy się z wypaczonymi przez plagę stworami. Najciekawszym elementem projektu wydają się realia, które zainspirowane są perskimi legendami.
Urbek City Builder
W środę do sprzedaży trafi Urbek City Builder, czyli strategia ekonomiczna o rozwoju miasta autorstwa chilijskiego dewelopera imieniem Estudios Kremlinois.
Projekt oferuje dosyć nietypowe podejście do swojego gatunku. Nacisk położony zostanie na tworzenie dzielnic o różnym przeznaczeniu, które będą wpływały na otoczenie. Duża część rozwoju miasta ma odbywać się organicznie, bez naszego udziału i w oparciu o warunki, jakie stworzymy w danym miejscu. Nie znajdziemy tutaj również pieniędzy – wszystko wymagać ma różnorodnych surowców.
14 lipca
Clanfolk
W czwartek zagramy w Clanfolk. To strategia symulująca rozwój średniowiecznej kolonii na szkockim pogórzu. Gra położy duży nacisk na aspekty survivalowe i samo przetrwanie osady ma stanowić wielkie wyzwanie.
Produkcja zostanie udostępniona we wczesnym dostępie. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto sprawdzić wersję demonstracyjną.
Escape Academy
Z kolei Escape Academy to propozycja dla wielbicieli escape roomów. Czas pomiędzy pobytami w pełnych pułapek, zamkniętych pokojach spędzimy, poznając nauczycieli szkoły specjalizującej się w szkoleniu projektantów tego typu rozrywki.
Eyes in the Dark: The Curious Case of One Victoria Bloom
Eyes in the Dark: The Curious Case of One Victoria Bloom to dwuwymiarowa platformówa z elementami roguelike, w której będziemy eksplorowali nawiedzoną rezydencję. Elementem wyróżniającym projekt jest atrakcyjna oprawa graficzna zrealizowana w stylu czarnobiałych komiksów.
Mothmen 1966
Z kolei Mothmen 1966 to narracyjna przygodówka z pulpową historią łączącą miejskie legendy z wątkami science fiction. Wszystko to ukazane zostanie w stylistyce retro wzorowanej na starych, 8-bitowych komputerach.
Dostepne na Steamie demo jest cudne i narobiło mi apetytu na pełną wersję na tyle skutecznie, że ze wszystkich premier tego tygodnia osobiście najbardziej czekam właśnie na Mothmen 1966.
15 lipca
Citizens: Dalekie Ziemie
Ten tydzień będzie wyjątkowo owocny dla fanów strategii ekonomicznych. Poza wymienionym wcześniej produkcjami otrzymamy również Citizens: Dalekie Ziemie. Jest to produkcja mocno nietypowa, jak na swój gatunek – rozgrywka jest turowa, a dodatkowo wzbogacono ją elementami gier logicznych.
Fire and Maneuver
Fire and Maneuver to turowa strategia osadzona w drugiej połowie XIX wieku. Gra skoncentruje się na wojaczce, więc nie będziemy musieli zawracać sobie głowy polityką czy gospodarką.
Warto dodać, że projekt opracowała grupa, która tworzy popularny kanał YouTube The Armchair Historian. Ukazuje on wydarzenia historyczne za pomocą atrakcyjnego i bardzo specyficznego, kreskówkowego stylu wizualnego i zostanie on wykorzystany również w grze Fire and Maneuver.
Raubritter
Inną ciekawą premierą może okazać się debiut we wczesnym dostępie gry Raubritter, czyli sieciowego survivalu osadzonego w czasach średniowiecza. Produkcja ma zaoferować sandboksową rozgrywkę i mocno zarysowane elementy RPG.