Antywirus Norton 360 zaoferuje funkcję kopania kryptowaluty
Antywirus wydobywający kryptowalutę na komputerze użytkownika? Jeden z wiodących producentów oprogramowania ochronnego NortonLifeLock testuje koparkę Ethereum, która ma być składnikiem pakietu Norton 360.
- Norton Crypto ma szansę stać się bezpiecznym sposobem wydobywania Ethereum;
- nowa funkcja ma być dostępna w ciągu kilku tygodni dla użytkowników Norton 360.
Oprogramowanie antywirusowe zainstalowane na komputerze dla wielu osób jest gwarantem bezpieczeństwa w ich codziennej, internetowej aktywności. To rodzaj strażnika, ochraniającego nas przed zagrożeniami czyhającymi w czeluściach sieci, takimi jak wirusy w ściąganych plikach, próby wyłudzenia czy np. niepożądane skrypty w ukryciu kopiące kryptowalutę. Tymczasem jeden z producentów antywirusów, firma NortonLifeLock (wcześniej Symantec), integruje w swoim oprogramowaniu koparkę Ethereum.
Brzmi jak herezja? Cóż, faktycznie posunięcie to może wydawać się co najmniej dziwne. Oczywiście próżno na razie szukać takiej opcji w swoim pakiecie. Początkowo możliwość wypróbowania aplikacji wydobywającej kryptowalutę ETH otrzymają wybrani użytkownicy Norton 360, ale Norton Crypto, bo tak ma nazywać się będąca składnikiem pakietu antywirusowego aplikacja, ma być dostępna dla wszystkich użytkowników w ciągu kilku tygodni (źródło). Vincent Pilette, dyrektor generalny NortonLifeLock, tak uzasadnia wprowadzenie możliwości wydobywania kryptowaluty w antywirusie:
Ponieważ gospodarka kryptowalutowa staje się coraz ważniejszą częścią życia naszych klientów, chcemy umożliwić im wydobywanie kryptowalut z Norton, marką, której ufają. Norton Crypto to kolejny innowacyjny przykład tego, jak rozszerzamy naszą platformę Cyber Safety, aby chronić stale ewoluujące cyfrowe życie naszych klientów.
Norton Crypto ma zaoferować możliwość bezpiecznego kopania kryptowaluty dla osób zainteresowanych tym tematem. Ma on pracować w tle, podczas gdy procesor nie wykonuje istotnych zadań. Na obrazkach można zobaczyć przycisk pauzowania, a także zintegrowany kryptowalutowy portfel działający w chmurze.
Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób NortonLifeLock zamierza zarabiać na nowej funkcjonalności. Całkiem możliwe, że od zysku osiągniętego na wydobywaniu ETH pieniędzy pobierana będzie prowizja, ale na razie możemy się tylko tego domyślać. Mam nadzieję, że producent antywirusa wyraźnie poinformuje użytkownika także o złych stronach kopania kryptowalut – szybszym zużyciu karty graficznej i wyższych rachunkach za energię elektryczną.
Pod znakiem zapytania pozostaje to, jak nowa funkcja będzie odebrana. Kryptowaluty są coraz popularniejsze, jednak gracze patrzą na nie raczej nieprzychylnie – głównie przez braki kart graficznych w sklepach. Niektóre państwa podejmują kroki ograniczające działania „górników”, jak np. Iran lub Chiny.
Dziwi mnie, dlaczego twórcy Norton Crypto wybrali akurat Ethereum. Przecież ta kryptowaluta szykowana jest do zmiany modelu działania, z Proof-of-Work na Proof-of-Stake. Przejście na dowód stawki praktycznie wyeliminuje sens kopania, nie będzie do tego już potrzebna tak duża moc kart graficznych. Norton Crypto oparty na ETH w takiej formie jak prezentowana może dość szybko stracić rację bytu.