Haker wyszedł z więzienia, ale to nie koniec jego problemów. Będzie spłacał Nintendo do końca życia
Haker skazany swego czasu za tworzenie i sprzedaż pirackich chipów został zwolniony z więzienia. Nie jest to jednak koniec kar nałożonych na mężczyznę.
W grudniu 2021 roku Gary Bowser został skazany na 40 miesięcy więzienia za działalność w grupie hakerskiej Team-Xecuter. W 2013 roku hakerzy wprowadzili do sprzedaży chipy i modyfikacje, które umożliwiały uruchamianie pirackich kopii gier na Nintendo Switch i 3DS.
Kanadyjski haker w rozmowie z youtuberem Nickiem Mosesem powiedział, że został zwolniony z federalnego więzienia pod koniec marca i obecnie przebywa w ośrodku dla cudzoziemców w Tacoma w stanie Waszyngton.
To jednak nie koniec problemów Bowsera. Zgodnie z wyrokiem musi on bowiem zapłacić firmie Nintendo 14,5 miliona dolarów odszkodowania (w tym 10 milionów dol. uznane za obligatoryjne).
Słona cena
W wywiadzie Bowser powiedział, że do tej pory udało mu się przeznaczyć na poczet kary jedynie 175 dolarów (dzięki pracy, którą wykonywał w więzieniu). Po wyjściu na wolność jest zobowiązany płacić procent od swojego miesięcznego dochodu brutto dla Nintendo.
Zgodnie z porozumieniem [z Nintendo – przyp. red.] maksymalna kwota, którą mogą ode mnie pobierać stanowi między 25% a 30% miesięcznego dochodu brutto – powiedział Bowser. – Mam pół roku czasu, zanim cała procedura wejdzie w życie.
Aby spłacić dług wobec Nintendo, Bowser musi zarobić co najmniej 40 milionów dolarów przed opodatkowaniem. Biorąc pod uwagę, że haker ma obecnie 53 lata, może on nie być w stanie uiścić całego długu. Prawdopodobnie będzie on spłacał karę przez resztę swojego życia (chyba że znajdzie źródło dużego dochodu).
Przeciwko hakerom
W czerwcu 2022 roku na stronie Axios opublikowano treść wyroku w tej sprawie. Prawnik Nintendo, Ajay Singh, miał powiedzieć, że proces był „unikalną okazją”, aby wypuścić w świat przesłanie o piractwie. Sędzia okręgowy Robert Lasnik, niejako wtórując temu, stwierdził, że telewizja i filmy gloryfikują hakerów jako osoby „rzucające wyzwanie systemowi”, dając złudne wrażenie, że nie przynosi to żadnej szkody (ofiary – zwykle duże przedsiębiorstwa, a czasami całe kraje – zwykle nie narzekają na brak pieniędzy).
Walka wymiaru sprawiedliwości i Nintendo z hakerską grupą Team-Xecuter trwała od dłuższego czasu, a kluczowym punktem było zatrzymanie Gary’ego Bowsera na Dominikanie, a następnie deportacja do USA i w końcu przedstawienie mu zarzutów. O sprawie informowaliśmy na naszej stronie. Grupa, do której Bowser przynależał od 2013 roku, od lat zajmuje się produkcją chipów i rozmaitych przeróbek do wszelakich systemów, jak konsole firmy Microsoft, Sony i Nintendo.