futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 8 maja 2020, 11:15

Niedługo powstanie niemal 2000 stacji 5G w Polsce

Sieć 5G w naszym kraju będzie się rozwijać mimo odwołanych aukcji pasma 3,6 Ghz. UKE udzieliło już ponad 1800 pozwoleń na instalację infrastruktury.

Niedługo powstanie niemal 2000 stacji 5G w Polsce - ilustracja #1
Operatorzy uzyskali pozwolenia na instalację 5G

W związku z odwołaniem aukcji na pasmo 3,6 Ghz, które jest przeznaczone dla sieci 5G, polscy operatorzy musieli wprowadzić „plan B”. Polega on na uruchomieniu nowej technologii w zakresach, które do tej pory były używane przez sieci GSM i LTE, czyli 1800 Mhz, 2100 Mhz i 2600 Mhz. Według informacji podawanych przez UKE, wydano ponad 1800 pozwoleń na instalację infrastruktury 5G wykorzystującej te standardowe częstotliwości.

W SKRÓCIE:
  • UKE wydało ponad 1800 pozwoleń na instalację infrastruktury 5G w różnych lokalizacjach kraju;
  • Polscy operatorzy będą uruchamiali 5G w pasmach 1800 Mhz, 2100 Mhz i 2600 Mhz.

Strategia operatorów to próba nadążania za konkurencją bez względu na warunki rynkowe. Nowa sieć może działać na niższych częstotliwościach dzięki technologii DSS (Dynamic Spectrum Sharing). Takie rozwiązanie oferują już najważniejsi producenci infrastruktury komórkowej – Ericsson, Huawei i Nokia. Sieć 5G zadziała na niższych pasmach, lecz utraci część swoich atutów. Prędkość przesyłania danych może być dużo niższa. Zaryzykuję stwierdzenie, że bardziej będzie to sieć 4,5G niż pełnoprawne 5G, które docelowo powinno działać w częstotliwości 3600 Mhz.

Najwięcej pozwoleń ma Play (ponad 800 na pasma 1800 Mhz i 2100 Mhz). Na drugim miejscu jest Orange i T-Mobile, które uruchomią 5G w paśmie 2100 Mhz. Plus zaś zamierza instalować 5G w częstotliwości 2600 Mhz. Aby przekonać się, jakie usługi komórkowe są aktualnie dostępne w naszej okolicy, warto sprawdzić mapkę na stronie BTsearch.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej