Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 11 listopada 2012, 12:29

autor: Adrian Werner

Need for Speed: Most Wanted - test na notebooku ASUS G75V

Testujemy polską grę Need for Speed: Most Wanted na notebooku ASUS G75V.

Need for Speed: Most Wanted to najnowsza produkcja mistrzów gier wyścigowych ze studia Criterion. Sprawdźmy jak radzi sobie na mocniejszym z naszych notebooków.

Zapraszamy też do przeczytania testu gry na słabszym z naszych notebooków, czyli ASUS'ie R500V.

Tworząc grę Criterion postanowiło zrobić to co umie najlepiej, czyli wyścigowego sandboxa. Gra posiada sporych rozmiarów i pełen detali świat o otwartej strukturze, po którym możemy poruszać się prawie bez żadnych ograniczeń. Co więcej, świat nie jest jedynie ozdobą i zamiast tego jest po brzegi wypełniony atrakcjami, sekretami i bonusami. Autorzy umieścili w tym uniwersum kilkadziesiąt samochód do znalezienia i każdy z nich ma przypisaną własną serię wyścigów. W przeciwieństwie do pierwszego Most Wanted nie uświadczymy tym razem żadnej fabuły. Powraca natomiast motyw listy największych piratów drogowych (naszym celem jest dotarcie na pozycję nr.1) oraz próbujących nam w tym przeszkodzić policjantów.

Model jazdy jest mocno zręcznościowy. Twórcy postawili na kompletną rozwałkę, gustownie podkreślaną efektownymi spowolnieniami pracy kamery. Tutaj podczas wyścigów równie ważne jak sprawne pokonywanie zakrętów jest spychanie przeciwników na przeszkody i taranowanie ich. Do tego dochodzą starcia z bossami, czyli kierowcami z pierwszej dziesiątki listy największych piratów drogowych.

Wszystko to w sumie daje bardzo efektowną wyścigówkę, która zapewnia masę zabawy i jednocześnie nie nudzi się przez dłuższy czas. Do tego dochodzi śliczna oprawa graficzna, która stawia Need for Speed: Most Wanted w ścisłej czołówce gatunku. Razić może jedynie pewna wtórność, gdyż w praktyce cała gra jest wersją 1.5 Burnout Paradise. To byłą jednak świetna produkcja i Most Wanted również takie pozostaje.

MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
Procesor: Core 2 Duo 2.4 GHz
Karta grafiki:  Kompatybilna z DirectX 10.0 i posiadająca 512 MB RAM (NVIDIA GeForce 8800 GT lub lepsza)
Pamięć RAM: 2 GB

ZALECANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
Procesor: Quad Core
Karta grafiki: Kompatybilna z DirectX 11 i posiadająca 1024 MB RAM (NVIDIA GeForce GTX 560 lub lepsza)
Pamięć RAM: 3 GB


Jak widać wymagania są raczej typowe dla wysokobudżetowej wyścigówki. Przypomnijmy, że wykorzystany przez nas w teście ASUS G75V ma procesor Intel Core i7 3610QM 2,6 GHz, 8 GB pamięci RAM i dedykowaną kartę grafiki NVIDIA GeForce GTX 670M 3GB.

Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1366 x 768

Zacząłem odod ustawień wysokich w rozdzielczości 1366 x 768. Rezultat był bardzo dobry, przez  większość czasu silnik wyświetlał ponad 50 klatek na sekundę, co zapewniało bardzo satysfakcjonującą płynność działania. Warto przy okazji wspomnieć, że gra ma ustalony na sztywno limit maksymalnie 60-61 FPS-ów. 

Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1920 x 1080

Następnie spróbowałem tych samych ustawień w rozdzielczości 1920 x 1080. Z zadowoleniem odkryłem, że wciąż dało się komfortowo grać. Zdarzały się czasem  spadki do poziomu 32-35 FPS-ów, ale nie przeszkadzało to zupełnie w zabawie. Całość wciąż sprawiała płynne wrażenie i o żadnych przycinkach nie było mowy.

Podsumowanie

Need for Speed: Most Wanted to piękna gra, ale mimo to ASUS G75V poradził sobie bardzo dobrze. Nawet na ustawieniach wysokich i przy rozdzielczości 1920 x 1080 notebook potrafił zapewnić satysfakcjonującą płynność działania, pozbawioną denerwujących spowolnień.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej