futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 28 kwietnia 2020, 13:05

Najszybszy PC na rynku - oto komputer na bazie samochodu

Sklep Origin PC stworzył najszybszy komputer osobisty na rynku. Nie chodzi tu o wydajność jego podzespołów (skądinąd bardzo wysoką), lecz dosłowną prędkość. Za obudowę Ludicrous PC posłużyła bowiem miniaturowa wersja samochodu Tesla Model S.

Gdyby zapytać, jaki jest najszybszy komputer osobisty na rynku, zapewne doprowadziłoby to do gorącej „dyskusji” i przerzucania się argumentami na temat niewątpliwej wyższości jednego podzespołu nad innymi. Jeśli jednak potraktować słowo „najszybszy” dosłownie, to konstrukcja zespołu Origin PC najpewniej nie ma sobie równych na rynku. Sklep stworzył imponujący pecet, któremu za obudowę służy… miniaturowa wersja Tesli Model S.

Najszybszy PC na rynku - oto komputer na bazie samochodu - ilustracja #1
Bywają i takie obudowy.

Jak to zwykle bywa w przypadku oryginalnych pomysłów, idea stojąca za Ludicrous PC jest bardzo prosta. Zespół zauważył miniaturową wersję Tesli Model S przeznaczoną dla dzieci i będącą wierną kopią oryginalnego samochodu. Uwzględnia to bagażnik pod maską pojazdu, gdzie – jak zauważyła ekipa Origin PC – jest wystarczająco dużo miejsca, by zmieścić podzespoły komputera osobistego. I tak właśnie powstał pecet, który przynajmniej pod jednym względem wypada uznać za najszybszy na rynku.

Żarty żartami, ale twórcy Ludicrous PC zadbali o prędkość swojego dzieła nie tylko na drodze. Wysoką wydajność zapewnia procesor AMD Ryzen 9 3900X oraz karta grafiki NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti (wersja Founders Edition z 11 GB RAM). Wspiera je 32 GB pamięci RAM (dwie kości Corsair Dominator Platinum RGB 3200MHz po 16 GB RAM), 750-watowy zasilacz Corsair SF Series SF750 oraz system chłodzenia Hydro X dostosowany do potrzeb konstrukcji. Nie zapomniano też o pojemnym „baku” – do naszej dyspozycji oddano dysk NVMe o pojemności 2 TB firmy Corsair. Jeśli wolimy mieć więcej miejsca, możliwości personalizacji uwzględniają zmianę tego podzespołu na Samsung 860 PRO Series (4 TB). To wszystko na pokładzie jednostki pełniącej funkcję dziecięcego transportu, aczkolwiek przynajmniej paru dorosłych z kanału MKBHD również zabrało Ludicrous PC na przejażdżkę. Możecie to sprawdzić na poniższym filmiku.

Nietrudno zgadnąć, że taki zestaw to nie jest wydatek na kieszeń przeciętnego gracza. Sama dziecięca Tesla to wydatek 600 dolarów, a to zdecydowanie nie najdroższy element konstrukcji. Ludicrous PC dostępny jest wyłącznie w ograniczonej liczbie egzemplarzy, a każdy z nich kosztuje ponad 13 tysięcy dolarów, a więc grubo powyżej 54 tysięcy złotych. Nie uwzględnia to dodatków pokroju nadprogramowych usług, akcesoriów (w tym klawiatury i myszki), oprogramowania oraz kosztu wysyłki. Jak widać, mobilność jest w cenie.

Origin PC uznało za stosowne zagospodarować przestrzeń w dziecięcej Tesli.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej