Najpopularniejsze gry sieciowe na PC – LoL nadal na szczycie
Ranking gier online na PC za październik według firmy Newzoo bez większych niespodzianek – League of Legends, World of Tanks i Minecraft nadal są najpopularniejsze. World of Warcraft wskoczył na czwarte miejsce, a Battlefield 4 wrócił na listę na pozycji czternastej.
Firma Newzoo, zajmująca się analizą rynku gier, co miesiąc prezentuje ranking gier pecetowych w Stanach Zjednoczonych oraz Europie, tworzony na podstawie liczby pojedynczych sesji rozegranych przez użytkowników platformy gamingowej Overwolf w ciągu miesiąca kalendarzowego. O ile we wrześniowym zestawieniu pierwsza piątka pozostała bez zmian w stosunku do sierpnia, o tyle w październiku nastąpiły drobne przetasowania.
Jednak nie dotyczy to League of Legends – dzieło Riot Games od 7 miesięcy zajmuje pierwszą pozycję, a w ciągu października sesje LoL-a stanowiły 20% gier rozegranych przez użytkowników platformy Overwolf. League of Legends powszechnie uważane jest za najpopularniejszą grę z gatunku MOBA, stając się najważniejszą dyscypliną e-sportową – finał Mistrzostw Świata w Seulu przyciągnął na stadion 45 tysięcy widzów, nie wspominając o milionach fanów, którzy na ekranach śledzili zmagania koreańskiego Samsung White z chińskim Star Horn Royal Club (w Polsce finał można było oglądać w Multikinach oraz na kanale Polsat Viasat Explore).
Azeroth i czołgi w górę, piksele i terroryści w dół
Reszta Top 5 nie była już tak stabilna jak pierwsze miejsce. Minecraft ustąpił drugiego miejsca World of Tanks, zaś World of Warcraft wskoczyło na czwartą pozycję w miejsce Counter Strike: Global Ofensive. Zmiany te raczej nie zaskakują w kontekście wydarzeń minionego miesiąca. Odpowiedzialna za Minecraft firma Mojang została wykupiona przez Microsoft za imponujące 2,5 miliarda dolarów, a studio opuścili założyciele, w tym ojciec gry, Alexej „Notch” Persson. W kontekście losu innych studiów i gier przejętych przez wielkie koncerny (jak choćby Mythic Entertaiment, rozwiązane w maju tego roku przez Electronic Arts) gracze nieufnie przyjęli zapewnienia giganta z Redmond o nieprzerwanym wsparciu Minecrafta.
Zupełnie inna jest przyczyna skoku World of Warcraft – zbliżająca się dziesiąta rocznica wydania największego MMORPG oraz premiera piątego dodatku, Warlords of Draenor, podsycały zainteresowanie tytułem Blizzarda. Co więcej, zapewnienia Iona Hazzikostasa (głównego projektanta gry) co do świętowania dwudziestej rocznicy gry i braku ewentualnego sequela mogły rozwiać wątpliwości na temat angażowania się w ten dość już wiekowy tytuł. Niewykluczone, że wskutek niedawnej premiery najnowszego dodatku WoW zdoła wskoczyć na trzecią lub drugą pozycję w zestawieniu.
Powrót Battlefielda
Na dalszych pozycjach również nie zabrakło zmian – po dłuższej nieobecności na listę wrócił Battlefield 4, który obecnie zajmuje czternastą pozycję. Tu również powodem było nadchodzące i ostatnie już rozszerzenie Final Stand (polski tytuł: Ostateczna Rozgrywka), zapowiedziane na 2 grudnia (wczesny dostęp dla użytkowników Premium od 18 listopada). Z kolei największy spadek zaliczyło DayZ, które już w poprzednim miesiącu spadło z ósmego na czternaste miejsce, a w październiku ulokowało się na dziewiętnastej pozycji, zapewne wskutek silnej konkurencji ze strony innych tytułów, jak choćby 7 Days to Die, które co prawda wciąż czeka na oficjalną premierę, ale w trybie otwartej bety dostępne jest już od ponad roku.
Rzecz jasna nie zabrakło kilku innych pozycji od Blizzarda i firmy Valve – oprócz wspomnianego CS: GO na liście znalazły się wiecznie popularne Garry’s Mod (stabilnie na trzynastym miejscu) i Team Fortress 2 (skok o dwie pozycje na piętnaste miejsce) a także nowe Payday 2 (siedemnasta pozycja) od Valve, a gry Zamieci oprócz WoWa reprezentują Diablo III (dziesiąte miejsce, spadek o jedną pozycję) oraz Hearthstone: Heroes of Warcraft (bez zmian na dwunastym miejscu).
Oczywiście nie jest to w pełni wiarygodne zestawienie, jako że obejmuje jedynie użytkowników platformy Overwolf, być może i licznych (ok. 8 milionów graczy), ale jednak stanowiących jedynie pewną część grających. Pełne zestawienie wraz z dostępem do rankingów z wcześniejszych miesięcy znajdziecie tutaj.