Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 16 maja 2016, 10:55

autor: Adrian Werner

Najlepsze gry mobilne bez mikropłatności (#13 – taktyczne RPG)

Dzisiejszy odcinek cyklu omawiającego najlepsze gry mobilne bez mikropłatności postanowiliśmy poświęcić taktycznym RPG-om. W zestawieniu nie mogło zabraknąć kultowego Final Fantasy Tactics.

W kolejnym odcinku naszego przeglądu najlepszych gier mobilnych bez mikropłatności powracamy do gatunku RPG. Tym jednak razem postanowiliśmy skoncentrować się na taktycznych RPG-ach.

Final Fantasy Tactics

Tego przeglądu nie mogliśmy otworzyć inną grą niż Final Fantasy Tactics. To prawdziwa legenda taktycznych RPG-ów, która spopularyzowała ten gatunek na Zachodzie. Do dzisiaj wielu graczy uznaje ją za absolutnie najlepszy tytuł tego typu. Ten klasyk zadebiutował w 1997 roku na konsoli PlayStation, a to, co ostatecznie skonwertowano na urządzenia mobile to wydana dziesięć lat później ulepszona i rozszerzona wersja na PlayStation Portable (PSP) nazwana Final Fantasy Tactics: The War of the Lions.

Sercem gry jest oczywiście wyśmienity system walki. Rozgrywany jest on w turach, na trójwymiarowych mapach, których kształt znacząco wpływa na przebieg potyczek. Podczas kampanii do naszej drużyny może dołączyć wiele postaci, a każda z nich posiada mocno odmienne umiejętności, których właściwe wykorzystywanie jest kluczem do sukcesu.

Final Fantasy Tactics: The War of the Lions posiada także zaskakująco rozbudowaną warstwę fabularną, która skutecznie motywuje do dalszej zabawy. Jest to bardzo przydatne, gdyż poziom trudności w grze jest wysoki.

Final Fantasy Tactics w App Store (59 PLN)

Final Fantasy Tactics w Google Play (59 PLN)

Partia: The Broken Lineage

Z kolei Partia: The Broken Lineage to produkcja od podstaw opracowana z myślą o rynku mobilnym. Autorzy nigdy nie ukrywali faktu bycia fanami cyklu Fire Emblem i ich produkcja stanowi w praktyce hołd złożony tej serii. Nie przeszkadza to jednak, gdyż twórcom całkiem skutecznie udało się odtworzyć urok pierwowzoru.

System walki jest naturalnie turowy. Starcia rozgrywają się na dużych mapach i w sporej skali. Przypominają bardziej prawdziwe bitwy niż znane z typowych taktycznych RPG-ów małe potyczki. Mechanika rządząca starciami oferuje wysoki poziom rozbudowania, a atrakcyjność gry mocno wzmacnia także duża różnorodność celów.

Ponadto wzorem Fire Emblem każda jednostka to konkretna postać, z bogatą biografią i unikalną osobowością. Poległych żołnierzy nie możemy wskrzeszać, więc każda strata jest bolesna i gracz często decyduje się ponownie rozegrać całą bitwę od początku, byle tylko ocalić swojego ulubieńca.

Partia: The Broken Lineage w App Store (17 PLN)

Partia: The Broken Lineage w Google Play (15 PLN)

Record of Agarest War

Ostatnią produkcją, którą chcemy Wam polecić jest Record of Agarest War. To kolejna konwersja z konsol, która została bardzo sprawnie zaadaptowana na urządzenia mobilne. To potężna gra, w którą spokojnie można włożyć ponad sto godzin zabawy. Graficznie nikogo nie zachwyci, ale nadrabia to dopracowanym systemem walki, duża swobodą taktyczną oraz intrygującą fabułą.

Gra ma ciekawie zrealizowaną kampanię. Historia opowiada bowiem o losach pięciu pokoleniach jednego rodu. Podczas rozgrywki jako bohater musimy romansować z wybranymi kobietami, a te potem dają nam dziecko, które po dorośnięciu staje się naszą następną grywalną postacią. Co ciekawe, cechy rodziców mają wpływ na zdolności potomstwa. Ten system wprowadza dodatkową głębię do rozgrywki i skutecznie odróżnia Record of Agarest War od konkurencji w gatunku taktycznych RPG-ów.

Record of Agarest War w App Store (52 PLN)

Record of Agarest War w Google Play (62 PLN)

Poprzednie odsłony cyklu:

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej