Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Materiały promocyjne 21 grudnia 2023, 15:22

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium

Świat gry War Thunder otwiera przed graczami fascynujący zestaw prototypów, legendarnych czołgów oraz potężnych maszyn. W tej epickiej kolekcji czołgów kryją się unikalne jednostki, zdolne do zmiany biegu starć i decydującego wpływu na losy bitew.

Źródło fot. War Thunder
i

Od niemieckiego Begleitpanzera 57, z niezrównaną zdolnością do zwalczania zarówno celów lądowych, jak i powietrznych, przez francuski AMX-50 Surbaisse, z autoloaderem, aż po radziecki ASU-57, przemykający po polu walki ze znaczną prędkością – każdy z tych czołgów wnosi coś wyjątkowego do puli potencjalnych sojuszników i przeciwników.

W naszym artykule zagłębiamy się w świat tych pojazdów, odkrywając ich zdolności bojowe oraz kluczowe informacje, które mogą zdecydować o sukcesie lub porażce na polu bitwy w grze War Thunder.

Top 10 czołgów prototypowych

Wirtualne bitwy, rzeczywiste czołgi. Przed Wami konstrukcje, które mogły zmienić bieg wojny, ale z różnych względów często nigdy nie dotarły na pole walki. Są to modele, które zostały wyprodukowane co najwyżej w jednym lub dwóch egzemplarzach. Możemy jednak zobaczyć je w akcji podczas bitew w War Thunderze.

Begleitpanzer 57

Nowoczesny niemiecki bojowy wóz piechoty (IFV). Wyposażony w szybkostrzelną armatę 57 mm, drugorzędny wyrzutnik ATGM, pełną stabilizację, termowizję i pociski przeciwlotnicze. Do odblokowania za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #1
Begleitpanzer 57 (źródło fot. War Thunder Wiki)

Breda 501

Włoski niszczyciel czołgów z okresu II wojny światowej. Posiada mobilną konstrukcję na kołach, bardzo potężne działo 90 mm, które prawdopodobnie za jednym razem niszczy wszystko, co trafi. Ma szerokie kąty obrotu działa i można go odblokować za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #2
Breda 501 (źródło fot. War Thunder Wiki)

R3 T20 FA-HS

Włoski pojazd rozpoznawczy z okresu powojennego. To szybki opancerzony samochód z szybkostrzelnym działem przeciwlotniczym 20 mm. Może uszkadzać pojazdy naziemne za pomocą pocisków AP. Odblokowanie go jest darmowe.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #3
R3 T20 FA-HS (źródło fot. War Thunder Wiki)

VT1-2

Nowoczesny niemiecki niszczyciel czołgów. Posiada silnik o mocy 2200 KM a jego mocną stroną jest szybkość. Na wyposażeniu ma podwójne działa 120 mm, w tym jedno z autoloaderem. Dysponuje pociskami APFSDS, ale ma bardzo mało pancerza. Jest w pełni stabilizowany. To pojazd eventowy (dostępny na Rynku Gaijin).

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #4
VT1-2 (źródło fot. War Thunder Wiki)

E-100

Niemiecki ciężki czołg z końca II wojny światowej, częściowo skonstruowany. Kadłub został zbudowany, ale używa wieży Mausa, ponieważ prawdziwa wieża nigdy nie została ukończona. Posiada działo 128 mm, a także drugorzędne działo 75 mm. Waży 140,5 tony. Kadłub jest prawie niewrażliwy od przodu. Jest to ekskluzywny czołg turniejowy dla zwycięzców konkursów, jeden z najrzadszych modeli w grze.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #5
E-100 (źródło fot. War Thunder Wiki)

Object 775

Radziecki czołg ATGM z okresu zimnej wojny. Ma niski profil, hydropneumatyczne zawieszenie, 6-sekundowy autoloader i bardzo mocny pancerz czołowy. Zapewnia miejsce dla dwóch członków załogi. Strzela kierowanymi pociskami ATGM. Można odblokować go za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #6
Object 775 (źródło fot. War Thunder Wiki)

AMX-50 Surbaisse

Francuski ciężki czołg z okresu powojennego – wyprodukowano tylko jeden taki egzemplarz. Posiada 6-sekundowy autoloader, duże działo 120 mm, pociski przeciwpancerne (AP). Cechuje się oscylującą konstrukcją wieży. Jest do odblokowania za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #7
AMX-50 Surbaisse (źródło fot. War Thunder Wiki)

Ho-Ri Prototype

Japoński niszczyciel czołgów, koncepcyjny. Znamy bardzo mało szczegółów na temat rzeczywistego pojazdu. Posiada potężne działo 105 mm z pociskami przeciwpancernymi wypełnionymi ładunkami wybuchowymi (APHE). Charakteryzuje się możliwością opuszczenia działa bardzo nisko, dzięki dodatkowo otwieranemu włazowi. Dobrze opancerzony i dość mobilny. Jest to czołg premium.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #8
Ho-Ri Prototype (źródło fot. War Thunder Wiki)

Skink

Kanadyjski samobieżny zestaw przeciwlotniczy (SPAA) w drzewie pojazdów UK. Posiada cztery działka 20 mm i jest bardzo dobrze chroniony przed działami lotniczymi od góry. Cechuje go szybki obrót wieży. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #9
Skink (źródło fot. War Thunder Wiki)

Chi-Ha LG

Japońska platforma przeciwpancerna z okresu II wojny światowej; wyprodukowano ich bardzo ograniczoną liczbę sztuk. Posiada japońskie działo morskie 120 mm i potężne pociski odłamkowo-burzące (HE). Zdolna do niszczenia praktycznie wszystkiego w zasięgu BR. Załoga nie ma tu zbyt dużej ochrony. Możliwy od odblokowania za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #10
Chi-Ha LG (źródło fot. War Thunder Wiki)

Top 10 najmniejszych czołgów

W niewielkich rozmiarach również drzemie ogromna moc. Oto dziesiątka czołgów, które zaskakują siłą mimo swojej „kompaktowej” formy.

ASU-57

Radziecki niszczyciel czołgów do zrzutu powietrznego. Waży 3,3 tony. Ma ultraniski profil i minimalne opancerzenie, za to potężne działo 57 mm. Możliwość darmowego odblokowania.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #11
ASU-57 (źródło fot. War Thunder Wiki)

M56 Scorpion

Amerykański niszczyciel czołgów. Waży 7 ton i może pochwalić się dużą mobilnością. Posiada potężne działo 90 mm z pociskami HEAT-FS i APCBC. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #12
M56 Scorpion (źródło fot. War Thunder Wiki)

M22

Amerykański lekki czołg z okresu II wojny światowej, przeznaczony do zrzutu powietrznego za pomocą szybowców Hamilcar. Jest bardzo szybki i ma bardzo niski profil. Waży 7,4 tony. Dysponuje szybkostrzelnym działem 37 mm. Można odblokować go za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #13
M22 (źródło fot. War Thunder Wiki)

Wiesel 1A2

Nowoczesny niemiecki lekki czołg o wadze 2,9 tony. To mały pojazd przeciwpancerny. Wyposażony jest w działo ATGM. Okazuje się bardzo szybki i zwinny. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #14
Wiesel 1A2 (źródło fot. War Thunder Wiki)

L3/33 CC

Włoska tankietka z okresu II wojny światowej. Posiada szybkostrzelny karabin przeciwpancerny 20 mm. Ma niski profil, łatwy do ukrycia. Waży 3,2 tony. W grze można zdobyć go za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #15
L3/33 CC (źródło fot. War Thunder Wiki)

Sd.Kfz.221 (s.Pz.B.41)

Niemiecki opancerzony samochód z okresu II wojny światowej. Posiada działo 28 mm squeeze-bore z pociskami APCR. Jest bardzo szybki i mobilny. Waży 4 tony. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #16
Sd.Kfz.221 (s.Pz.B.41); źródło fot. War Thunder Wiki

AMR.35 ZT3

Francuski niszczyciel czołgów z okresu II wojny światowej. Wyposażony jest w działo 25 mm z dobrymi pociskami AP. Okazuje się szybki i ma niski profil. Waży 6,5 tony. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #17
AMR.35 ZT3 (źródło fot. War Thunder Wiki)

T114

Amerykański lekki czołg z okresu powojennego o dobrej mobilności. Wyposażony jest w bezodrzutowe działo 106 mm z pociskami HEAT. Waży 9 ton. To pojazd premium.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #18
T114 (źródło fot. War Thunder Wiki)

AML-90

Francuski lekki czołg z lat 60. o wadze 5,5 tony. Dostępny również dla Izraela i Afryki Południowej. Wyposażony w mocne działo 90 mm z pociskami HEAT-FS. Szybki i mobilny. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #19
AML-90 (źródło fot. War Thunder Wiki)

ZiS-30

Radziecki niszczyciel czołgów z okresu II wojny światowej. Świetny do zasadzek. Wyposażony w bardzo potężne działo 57 mm z doskonałymi pociskami APHE. Waży 4 tony. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #20
ZiS-30 (źródło fot. War Thunder Wiki)

Top 10 ciężkich czołgów

Wchodząc do świata ciężkiej artylerii, przyjrzyjmy się czołgom, które zdefiniowały pojęcie siły ognia. Oto 10 maszyn zdolnych uzyskać przewagę w każdej bitwie.

M4A3E2 Jumbo

Amerykański ciężki czołg z okresu II wojny światowej. W zasadzie to ulepszony czołg Sherman. Posiada dwie wersje działa – 75 mm i 76 mm. Wyposażony jest w pociski APHE i stabilizator lufy. Idealny do walki na krótki dystans, bardzo mobilny. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #21
M4A3E2 Jumbo (źródło fot. War Thunder Wiki)

KV-1 ZiS-5

Radziecki ciężki czołg z okresu II wojny światowej. Posiada doskonały pancerz. Wyposażony jest w mocne działo 76 mm z pociskami APHE. To najsilniejsza wersja KV-1 w grze. Okazuje się mobilny i idealny do walki na krótki dystans. Można odblokować go za darmo podczas rozgrywki.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #22
KV-1 ZiS-5 (źródło fot. War Thunder Wiki)

IS-2

Radziecki ciężki czołg z okresu II wojny światowej, dostępny również w drzewie technologicznym Chin. Posiada dwie wersje – standardową IS-2 i ulepszoną IS-2 (1944). Wyposażony jest w niszczycielskie działo 122 mm o dużej sile rażenia, ale długim czasem przeładowania. Cechuje go przyzwoita prędkość i dobry pancerz, jednak lepiej sprawdza się na dłuższych dystansach. Jest dostępny za darmo (z kilkoma wersjami premium).

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #23
IS-2 (źródło fot. War Thunder Wiki)

Tiger II (H)

Niemiecki ciężki czołg z okresu II wojny światowej. Podobno nigdy nie został przebity od przodu. Posiada dwie wersje – z wieżą H i wieżą P (ta druga jest nieco słabsza). Wyposażony jest w niszczycielskie działo 88 mm. Świetny we wszystkich aspektach, może walczyć na krótkim dystansie, ale jest bardziej niezawodny jako snajper. Jest dostępny za darmo (z jedną wersją premium).

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #24
Tiger II (H); źródło fot. War Thunder Wiki

Tiger E

Niemiecki ciężki czołg z okresu II wojny światowej. Wyposażony w stosunku do wersji H w lepszy pancerz i bardziej mobilny. Posiada legendarne działo 88 mm. Bardzo uniwersalny pojazd, świetny we wszystkich aspektach. Jest dostępny za darmo (z jedną wersją premium dla Japonii).

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #25
Tiger E (źródło fot. War Thunder Wiki)

Char 2C

Francuski ciężki czołg z okresu powojennego. Najstarszy czołg w grze, wyglądem przypomina maszynę z I wojny światowej. Liczy 12 członków załogi. Wyposażony jest w działo 76 mm z pociskami APHE. Okazuje się wolny, ale trudny do zniszczenia. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #26
Char 2C (źródło fot. War Thunder Wiki)

Object 279

Radziecki ciężki czołg z okresu zimnej wojny. Jeden z najbardziej unikalnych projektów czołgów wszech czasów. Posiada 4 gąsienice i kadłub przypominający pojazd UFO, dobrze opancerzony. Wyposażony jest w stabilizowane działo 130 mm z potężnymi pociskami APHE. Stary pojazd eventowy, dostępny na Rynku Gaijin.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #27
Object 279 (źródło fot. War Thunder Wiki)

Black Prince

Brytyjski ciężki czołg z okresu II wojny światowej. Ulepszony czołg Churchill. Jeden z najwolniejszych w grze. Jest bardzo dobrze opancerzony i dobry w obronie. Wyposażony został w działo 17pdr, pociski AP i wczesne pociski typu sabot. To czołg premium, dostępny podczas wydarzeń Black Friday.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #28
Black Prince (źródło fot. War Thunder Wiki)

T34

Amerykański prototyp ciężkiego czołgu z 1945 roku. Wyposażony w mocne działo 120 mm z pociskami AP. Świetny we wszystkich aspektach, cechują go dobra mobilność i pancerz. Dobry do walki na krótki dystans, posiada również 3 karabiny maszynowe kal. 50. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #29
T34 (źródło fot. War Thunder Wiki)

Conqueror

Brytyjski ciężki czołg z lat 50. Dość mobilny. Wyposażony jest w działo 120 mm z pociskami HESH i pociskami typu sabot. Posiada wytrzymały pancerz na wieży i płycie czołowej, ale słaby dolny. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #30
Conqueror (źródło fot. War Thunder Wiki)

Top 10 najszybszych czołgów

Pora na dziesiątkę najszybszych czołgów w War Thunderze, zdolnych do błyskawicznych manewrów na polu bitwy.

Radkampfwagen 90

Nowoczesny niemiecki lekki czołg. Osiąga prędkość 100 km/h. Wyposażony jest w działo 105 mm. Cechuje go dobrze opancerzona wieża i mocne pociski APFSDS. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #31
Radkampfwagen 90 (źródło fot. War Thunder Wiki)

R3 T106 FA

Włoski lekki czołg / pojazd rozpoznawczy. Osiąga prędkość 115 km/h. Wyposażony jest w podwójne działa bezodrzutowe 106 mm i mocne pociski HESH i HEAT. Każdy może odblokować go za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #32
R3 T106 FA (źródło fot. War Thunder Wiki)

Centauro 105

Włoski lekki czołg z okresu powojennego. Osiąga prędkość 110 km/h. Wyposażony jest w działo 105 mm i pociski APFSDS. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #33
Centauro 105 (źródło fot. War Thunder Wiki)

Rooikat Mk.1D

Południowoafrykański nowoczesny lekki czołg na kołach w drzewie technologicznym Wielkiej Brytanii. Osiąga prędkość 120 km/h. Wyposażony jest w działo 76 mm i pociski APFSDS. Występuje w kilku wersjach – 105 mm (premium), MTTD oraz 105 z autoloaderem. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #34
Rooikat Mk. 1D (źródło fot. War Thunder Wiki)

Type 16

Japoński nowoczesny lekki czołg. Osiąga prędkość 100 km/h. Wyposażony jest w działo 105 mm i pociski APFSDS. Cechuje go wysokiej jakości termowizja. Występuje w kilku wersjach – wczesnej (premium) i jako prototyp w głównym drzewie technologicznym. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #35
Type 16 (źródło fot. War Thunder Wiki)

VBCI-2

Francuski nowoczesny lekki czołg. Osiąga prędkość 100 km/h. Wyposażony jest w 30 mm autocannon z pociskami APFSDS. Cechuje go wysokiej jakości termowizja oraz bezzałogowa wieża (lepsza przeżywalność). To czołg premium.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #36
VBCI-2 (źródło fot. War Thunder Wiki)

M18 GMC

Amerykański niszczyciel czołgów z okresu II wojny światowej. Osiąga prędkość 80 km/h. Jest bardzo zwinny. Posiada działo 76 mm. Jest dostępny za darmo w drzewach technologicznych Ameryki, Włoch i Chin.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #37
M18 GMC (źródło fot. War Thunder Wiki)

M1128

Amerykański nowoczesny lekki czołg. Osiąga prędkość 96 km/h. Cechuje go wysokiej jakości termowizja i bezzałogowy system dział. Jest dość wytrzymały i wyposażony w mocne działo 105 mm z pociskami M900. Jest dostępny za darmo, z funkcjonalnie identyczną wersją premium.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #38
M1128 (źródło fot. War Thunder Wiki)

Sd.Kfz 234/2 Puma

Niemiecki pancerniak z II wojny światowej. Osiąga prędkość 90 km/h. Został uzbrojony w działo 50 mm, cechują go mobilność i zwinność. Jest dostępny za darmo oraz w wersji premium.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #39
Sd.Kfz 234/2 Puma (źródło fot. War Thunder Wiki)

Panhard EBR (1951)

Francuski czołg powojenny. Osiąga prędkość 105 km/h. Posiada działo 75 mm. Okazuje się bardzo zwrotny i doskonały do ataków oraz szybkich manewrów. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #40
Panhard EBR (1951); źródło fot. War Thunder Wiki

Top 10 czołgów o dużym kalibrze

Przyjrzyjmy się także najpotężniejszym czołgom o dużym kalibrze. Oto dziesiątka maszyn dostępnych w War Thunderze i zdolnych do zadawania miażdżących obrażeń.

FV4005

Brytyjski niszczyciel czołgów z okresu powojennego. Wyposażony w działo 183 mm. Cechuje go długi czas przeładowania. Strzela pociskami HESH. Posiada standardowy kadłub przeznaczony dla czołgu Centurion i bardzo słabą wieżę. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #41
FV4005 (źródło fot. War Thunder Wiki)

KV-2 (1939)

Radziecki ciężki czołg z okresu II wojny światowej. Wyposażony jest w haubicę 152 mm i mocne pociski HE i APHE. Cechuje go długi czas przeładowania oraz dobry pancerz. Jest dostępny za darmo, a także w wersji premium i niemieckiej wersji zdobycznej.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #42
KV-2 (1939); źródło fot. War Thunder Wiki

Type 75

Japońskie samobieżne działo polowe (kaliber 155 mm) z okresu powojennego. Wyposażone jest w bardzo mocne pociski HE. Posiada 10-sekundowy autoloader. Zdobędziemy go w grze za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #43
Type 75 (źródło fot. War Thunder Wiki)

Char 2C Bis

Francuski ciężki czołg z okresu powojennego. Bardzo podobny do standardowego Char 2C, liczy 12 członków załogi i jest trudny do zniszczenia. Posiada działo 155 mm oraz mocne pociski HE. Może jednym strzałem zniszczyć praktycznie wszystko, w co wyceluje. To model premium.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #44
Char 2C Bis (źródło fot. War Thunder Wiki)

15 cm sIG 33 B Sfl

Niemieckie samobieżne działo polowe (kaliber 150 mm) z okresu II wojny światowej. Charakteryzuje się niską prędkością początkową. Wyposażono je w pociski HE i HEAT. Jest otwarte od góry, dość podatne na uszkodzenia i dostępne za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #45
15 cm sIG 33 B Sfl (źródło fot. War Thunder Wiki)

AuF1

Francuskie nowoczesne działo samobieżne (kaliber 155 mm). Wyposażone jest w świetne pociski HE i 7,5-sekundowy autoloader. Okazuje się dość mobilne. Jest dostępne za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #46
AuF1 (źródło fot. War Thunder Wiki)

M109A1

Amerykańskie działo samobieżne (kaliber 155 mm). Wyposażone jest w świetne pociski HE i 13,3-sekundowy autoloader. Występuje w wielu wersjach, przykłady można znaleźć w drzewach technologicznych Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i Izraela. Wszystkie są dostępne za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #47
M109A1 (źródło fot. War Thunder Wiki)

Centurion Mk.5 AVRE

Brytyjski czołg średni. Wyposażony jest w działo 165 mm i mocne pociski HESH. Bardzo dobrze opancerzony (kostki ERA). Posiada także funkcjonalną łopatę do kopania, która pozwala tworzyć osłony. Cechuje go długi czas przeładowania oraz niska prędkość początkowa. Jest to czołg premium.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #48
Centurion Mk.5 AVRE (źródło fot. War Thunder Wiki)

Object 268

Radziecki niszczyciel czołgów z okresu powojennego. Wyposażony jest w działo 152 mm. Strzela pociskami APCBC i HEAT. Okazuje się dobrze opancerzony od przodu, a także szybki i mobilny. Posiada mocny karabin maszynowy KPVT 14,5 mm. Jest dostępny za darmo.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #49
Object 268 (źródło fot. War Thunder Wiki)

Bkan 1C

Szwedzkie samobieżne działo polowe (kaliber 155 mm). Wyposażone jest w mocne pociski HE. Cechuje je mała ilość pancerza oraz niska liczba amunicji – 14 pocisków. Posiada niesamowicie szybki – 3,2-sekundowy – autoloader. Jest dostępne za darmo.

Bkan 1C (źródło fot. War Thunder Wiki)

Top 10 czołgów premium

Ostatnia kategoria to ekskluzywne czołgi dostępne wyłącznie dla graczy, którzy posiadają konto premium w War Thunderze.

T29

Amerykański ciężki czołg z okresu II wojny światowej. Świetny pojazd pod każdym względem, z dobrą mobilnością i pancerzem. Dobry do walki na krótki dystans, wyposażony również w 3 karabiny maszynowe kal. 50. Posiada działo 105 mm z pociskami APCBC. Ranga IV.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #50
T29 (źródło fot. War Thunder Wiki)

VIDAR

Norweskie działo samobieżne (kaliber 155 mm) w drzewie technologicznym Szwecji. Wyposażone jest w mocne pociski HE, a także wysokiej jakości termowizję i dalmierz laserowy (bardzo przydatny do pocisków HE). Okazuje się dość mobilne i zwinne. Cechuje je szybkie przeładowywanie. Ranga V.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #51
VIDAR (źródło fot. War Thunder Wiki)

Tiger II (H) Sla.16

Niemiecki ciężki czołg z okresu II wojny światowej. To w zasadzie Tiger II (H) z mocniejszym silnikiem. Świetny do walki na krótki dystans lub do snajpingu. Posiada dodatkowy pancerz po bokach wieży oraz mocne, długie działo 88 mm. Ranga IV.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #52
Tiger II (H) Sla.16 (źródło fot. War Thunder Wiki)

T-55AM-1

Radziecki czołg MBT z okresu powojennego. Świetny i uniwersalny we wszystkich aspektach, dobry do walki na krótki dystans, snajpingu lub czegokolwiek pomiędzy. Wyposażony jest w działo 100 mm. Cechuje go dobry wybór pocisków (APCBC, APFSDS) i wyrzutnia pocisków przeciwpancernych z lufy. Jest dobrze chroniony przed pociskami chemicznymi i całkiem mobilny. Ranga VI.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #53
T-55AM-1 (źródło fot. War Thunder Wiki)

Rooikat 105

Nowoczesny południowoafrykański lekki czołg w drzewie technologicznym Wielkiej Brytanii. Wyposażony w działo 105 mm z mocnymi pociskami APFSDS i termowizją. Szybki i zwinny, ale ze słabym pancerzem. Ranga VI.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #54
Rooikat 105 (źródło fot. War Thunder Wiki)

Somua SM

Francuski ciężki czołg z okresu powojennego. Wyposażony w działo 100 mm z mocnymi pociskami AP oraz bardzo szybki – 4-sekundowy – autoloader. Posiada mocny pancerz czołowy, ale słaby pancerz boczny. Ranga IV.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #55
Somua SM (źródło fot. War Thunder Wiki)

ZTZ96A (P)

Nowoczesny chiński czołg MBT. Bardzo mocny i wszechstronny. Wyposażony w działo 125 mm, pociski APFSDS i termowizję. Posiada ochronę ERA oraz miękki system APS (zakłóca sterowanie wczesnymi pociskami ATGM wystrzelonymi w jego kierunku). Ranga VI.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #56
ZTZ96A (P); źródło fot. War Thunder Wiki

Chi-Nu II

Japoński czołg średni z okresu II wojny światowej. Wyposażony jest w długie działo 75 mm. Posiada dość słaby pancerz, za to świetne pociski APHE (dobry jednostrzałowy potencjał). Okazuje się doskonały do snajpingu. Ranga III.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #57
Chi-Nu II (źródło fot. War Thunder Wiki)

T 34 747 (r)

Niemiecki zdobyczny czołg średni z okresu II wojny światowej. To zmodyfikowany T-34 z Rosji, przechwycony podczas wojny. Ciekawie łączy kilka części T-34 i dodatkowy pancerz na płycie czołowej. Okazuje się wysoce wszechstronny pod każdym względem. Wyposażony jest w działo 76 mm i pociski APCBC. Ranga III.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #58
T 34 747 (r) (źródło fot. War Thunder Wiki)

T14

Amerykański prototyp ciężkiego czołgu z okresu II wojny światowej. Wyposażony w działo 75 mm z Shermana i stabilizator działa. Bardzo dobrze opancerzony na kadłubie. Ranga III.

Najlepsze czołgi w War Thunder - top 10 pojazdów lekkich, ciężkich i premium - ilustracja #59
T14 (źródło fot. War Thunder Wiki)

Czołgi to jedne z najważniejszych i najpopularniejszych pojazdów w grze War Thunder. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a wybór odpowiedniego zależy od stylu gry, preferencji i sytuacji na polu bitwy. W tym artykule przedstawiliśmy nasz ranking czołgów z War Thundera, opierając się na ich parametrach, możliwościach i opinii graczy.

Oczywiście nie jest to uniwersalna lista i każdy może mieć swoje własne ulubione maszyny. Zachęcamy do eksperymentowania z różnymi czołgami i znajdowania tych, które najlepiej odpowiadają Waszym potrzebom i oczekiwaniom. War Thunder to gra, która stale się rozwija i wprowadza nowe pojazdy, być może więc w przyszłości pojawią się nowi pretendenci do tytułu najlepszego czołgu w danej kategorii. Tymczasem życzymy Wam udanych bitew i wielu zwycięstw w Waszych czołgach!

Materiał powstał we współpracy z firmą Gaijin.

Łukasz Michalak

Łukasz Michalak

Z GRYOnline związany od 2023 roku. Gracz od momentu, gdy brat przyniósł do domu coś, na co każdy wtedy mówił „Pegasus”, a co tak naprawdę było tylko bazarowym „famiklonem”. Jego pierwszy tekst w internecie ukazał się w 2011 roku na opuszczonej dawno stronie Gieromaniak. Wieczny student filologii angielskiej. Oprócz szeroko pojętego gamingu, interesuje się głównie science fiction i w mniejszym stopniu fantasy. Bardzo dobrze czuje się też otoczony technologią. Średnio raz na dwa tygodnie rozmyśla nad Imperium Rzymskim.

więcej