Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 4 listopada 2005, 17:54

autor: Redakcja GRYOnline.pl

Myśli nieprzemyślane - Listopad miesiącem niepamięci

"Listopad stał się miesiącem wysypu gier, miesiącem, w którym rokrocznie pęka róg obfitości, a na półki sklepowe spada lawina najgłośniejszych, najbardziej oczekiwanych tytułów. Listopad stał się miesiącem zapomnienia i zanurzenia w świecie wirtualnym".

Jako dziecku wychowanemu w komunistycznym, ze wszech miar kuriozalnym peerelu, wpojone zostały mi pewne hasła. Wiem na przykład, że Słowacki wielkim poetą był i że imperialiści zrzucali stonkę. Wiem również, że październik miesiącem oszczędzania, a listopad miesiącem pamięci. System jednak się zmienił, rządy w państwie przejął niezależny od opcji politycznych twardy marketing, a na naszym poletku efekt tego jest taki, że listopad stał się miesiącem wysypu gier, miesiącem, w którym rokrocznie pęka róg obfitości, a na półki sklepowe spada lawina najgłośniejszych, najbardziej oczekiwanych tytułów. Listopad stał się miesiącem zapomnienia i zanurzenia w świecie wirtualnym.

Jako dorosły człowiek, który swoje kształcenie zaczynał od matematyki i informatyki, lubię analizy i porównania. Lubię wykresy. Dlatego moje wrażenie, ;-) że z końcem roku pojawia się najwięcej gier, postanowiłem poprzeć głębszą analizą. Zebrałem 50 najpopularniejszych na naszym serwisie gier na PC (GOL wciąż jest serwisem głównie pecetowym), odrzucając dodatki, i ustawiłem na wykresie daty ich wydania. (Pełną listę wybranych do tej analizy gier umieściłem pod tekstem). Wyszło na to, co w zasadzie wszyscy wiemy :-) – jeśli tylko się wydawcom uda, gry wypuszczane są przed świętami i przed wakacjami.

Myśli nieprzemyślane - Listopad miesiącem niepamięci - ilustracja #1

Jako redaktorowi odpowiedzialnemu za dobór materiałów publikowanych na GOL-u, taki stan rzeczy co najmniej jest niewygodny. Okres wakacyjny to posucha i czas pisania zapowiedzi, ostatnie miesiące roku to nerwowe recenzowanie wydawanych hitów. Co na powyższym wykresie nie jest zaznaczone, to kaliber gier wydawanych przed świętami – gdybyśmy go uwzględnili, listopadowy słupek dodatkowo przybrałby na sile.

Spójrzmy na tytuły końca obecnego roku: Age of Empires III, Black & White 2, Call od Duty 2, F.E.A.R., Pro Evolution Soccer 5, Quake 4. Spójrzmy na tytuły końca minionego roku: Football Manager 2005, Gorky 02: Aurora Watching, Half-Life 2, Need for Speed: Underground 2, Prince of Persia: Warrior Within, Pro Evolution Soccer 4, RollerCoaster Tycoon 3, Sid Meier's Pirates!, Skoki Narciarskie 2005, The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth, The Chronicles of Riddick: Escape From Butcher Bay, Vampire The Masquerade: Bloodlines, World of Warcraft, Worms Forts Under Siege, Zoo Tycoon 2.

Siłą rzeczy niniejsze podsumowanie obarczone jest tym błędem, iż tegoroczny sezon ledwie się zaczął, ale przyznajmy, z ręką na sercu, jak wielu tych najbardziej oczekiwanych przez nas tytułów tu zabrakło? Może FIFY – ale to tylko dlatego, że Electronic Arts zdążyło ją wydać jeszcze z końcem września.

Ale rodzi się w głowie pytanie: czy rozkład premier tych najważniejszych gier przekłada się na czas spędzany przez graczy przed ekranem w poszczególnych miesiącach roku? Rozsądek każe odpowiedzieć, że nie – że gracze grają stale. Ale aby metodologii stało się zadość, zrobiłem również uśredniony wykres Waszej bytności na GOL-u w ciągu roku, który zdaje się dobrze odzwierciedlać rozkład Waszego zainteresowania grami, z podziałem na miesiące.

Myśli nieprzemyślane - Listopad miesiącem niepamięci - ilustracja #2

Widać na nim, że więcej czasu spędzamy przed monitorem jesienią i zimą niż wiosną i latem – nie są to jednak różnice tak wyraźne, jak na poprzednim wykresie. Może więc drobny apel do wydawców: wypuszczajcie dobre gry przez okrągły rok, bo my przez okrągły rok chcemy w nie grać. :-)

Na koniec drobny apel do Was (do tych spośród Was, którzy doczytali aż dotąd): napiszcie w wątku pod niniejszym tekstem, jak w Waszym szczególnym przypadku rozkłada się w ciągu roku czas oddany grom komputerowym, czy różnice miedzy majem a listopadem rzeczywiście są aż tak znaczne?

Łosiowy przegląd niesportowy

Miniony tydzień upłynął nam przede wszystkim pod znakiem interesujących nowin z podwórka MMO. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, iż Blizzard ze swoim World of Warcraft pokazał całej konkurencji, kto tu rządzi i w pewnym sensie zepchnął ją do parteru. Idąc za ciosem, na Blizzconie zapowiedział dodatek The Burning Crusade, a na dodatek krążą plotki o nowym MMO osadzonym w uniwersum Diablo. Ale firmy takie jak SONY zdecydowanie nie zamierzają łatwo się poddawać. No i mamy niecodzienne doniesienie, że SOE zaserwuje nam rasowego MMO z wyższej półki pozbawionego opłat subskrypcyjnych. Płacić będziemy tylko za pewne „ekstrasy”. Wygląda więc na to, że SONY zamierza zmienić nieco subskrypcyjny model, typowy dla obecnych gier MMO. Czyżby coś na kształt tego znanego z RuneScape’a?!.

Warto też nadmienić, iż w tym tygodniu pewna liczba szczęśliwców załapała się na właśnie otwarte beta testy Dungeons & Dragons Online. Jest to swego rodzaju zapewnienie, że tytuł ten już niedługo zostanie ukończony i trafi w ręce graczy. Jak będzie się powodziło pierwszemu MMO opartemu na zasadach D&D 3.5? Zobaczymy już wkrótce.

W tygodniu dotarła do nas informacja o ukończeniu prac nad nowym „growym” Harrym Potterem, a to przypomniało mi, że już 16 listopada (a w Polsce 25 listopada) w kinach pojawi się kolejna superprodukcja filmowa z tej serii i ponownie na dwie godziny przeniesiemy się do świata rodem z powieści J.K. Rowling.

Ostatnie kilka lat to ciągły proces monopolizowania rynku gier przez duże korporacje wydawnicze i „bestialskie” wykupywanie dobrze rokujących studiów developerskich. Czas skończyć z tym procederem i zapoczątkować nową modę – silnych, niezależnych studiów, którym żaden księgowy z 52 piętra nie zepsuje gry jakimiś cięciami budżetowymi itp. Pierwszy krok ku temu został uczyniony, za sprawą BioWare, Pandemic i grupy kapitałowej Elevation Partners. Powstało „bycze” BioWare/Pandemic Studios i niechaj dobrze mu się wiedzie. Chcemy więcej KOTOR-ów, więcej Jade’ów, Baldurów, Spectrum Warriorów i w ogóle dobrych gier z oryginalnymi pomysłami. I basta!!!

Na koniec ogłoszenie Szeryfa :D. Uwaga. Sam Fisher – bandyta, który napadł na bank - poszukiwany żywy lub martwy.

Myśli nieprzemyślane - Listopad miesiącem niepamięci - ilustracja #3

Nieobiektywny tydzień Soulcatchera

No i mamy kilka gier, na które czekamy.

Call of Duty 2 – bardzo dobra, miła w graniu gra zręcznościowa. Świetny klimat II Wojny Światowej, zróżnicowane scenariusze, ładna grafika, znośne wymagania sprzętowe. Polecam każdemu. Dla osób, którym gra wydaje się łatwa i banalna – proszę grać na wyższych poziomach trudności. Jak dla mnie praktycznie bez zastrzeżeń w swojej klasie.

Age of Empires III – powrót klasyka w nowej oprawie graficznej i z dodaną nową funkcjonalnością. Wbrew zapewnieniom twórców gra nie poraża nowatorstwem, ale niewątpliwie w kategorii RTS jest to pozycja, w którą warto zagrać. Fajna fabuła kampanii. Mierna na niższych poziomach trudności inteligencja przeciwników w grze skirmish. Ładna, ponadprzeciętna oprawa graficzna. Dobrze się bawiłem.

Civilization IV – klasyk wszechczasów w strategiach powrócił w nowej ładnej i trzymającej klimat oprawie graficznej. Jest trochę nowości, ale w gruncie rzeczy to stara dobra Cywilizacja po bardzo mocnym liftingu. Bardzo dobra, dopracowana i wciągająca gra, ale oczywiście tylko dla fanów strategii.

Życzę miłego grania. :-)

Powiązania do myśli

myśli uczesał: Borys „Shuck” Zajączkowski

myślący: Przemysław „Łosiu” Bartula, Wojciech „Soulcatcher” Antonowicz

Oto gry wybrane do analizy, posortowane alfabetycznie: Age of Empires III, Battlefield 2, Black & White 2, BloodRayne 2, Brothers in Arms: Road to Hill 30, Call of Duty 2, Championship Manager 5, Cossacks II: Napoleonic Wars, Doom 3: Resurrection of Evil, DRIV3R, Dungeon Siege II, Earth 2160, F.E.A.R., FIFA 06, Football Manager 2005, Gorky 02: Aurora Watching, Grand Theft Auto: San Andreas, Guild Wars, Half-Life 2, Juiced, LEGO Star Wars, Lula 3D, Need for Speed: Underground 2, Playboy: The Mansion, Prince of Persia: Warrior Within, Pro Evolution Soccer 4, Pro Evolution Soccer 5, Psi-Ops: The Mindgate Conspiracy, Quake 4, RollerCoaster Tycoon 3, Sid Meier's Pirates!, Silent Hunter III, Skoki Narciarskie 2005, Star Wars: Knights of the Old Republic II – The Sith Lords, Star Wars: Republic Commando, Street Racing Syndicate, Stronghold 2, Sudeki, SWAT 4, The Chronicles of Riddick: Escape From Butcher Bay, The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth, The Punisher, The Settlers: Heritage of Kings, Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory, UEFA Champions League 2004-2005, Vampire The Masquerade: Bloodlines, World of Warcraft, Worms 4: Mayhem, Worms Forts Under Siege, Zoo Tycoon 2.