Muzeum Auschwitz-Birkenau krytykuje „ludzkie szachy” w serialu Hunters
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu skrytykowało serial Hunters od Amazona. Poszło o scenę „ludzkich szachów”. Zdaniem przedstawicieli placówki, jest ona „niebezpiecznie głupia i karykaturalna”.
- Muzeum Auschwitz-Birkenau skrytykowało serial Hunters za scenę „ludzkich szachów”.
- Według przedstawicieli polskiej instytucji, jest ona „niebezpiecznie głupia i karykaturalna” oraz prowokuje negacjonizm.
- Twórca produkcji odpiera zarzuty i przekonuje, że sekwencja miała w drastyczny sposób pokazać sadyzm i przemoc nazistów.
W miniony piątek na platformie Amazon Prime Video zadebiutował serial Hunters. Opowiada on o grupie łowców nazistów operujących w Nowym Jorku w 1977 roku, którzy trafiają na ślad spisku niemieckich zbrodniarzy wojennych chcących zbudować IV Rzeszę w Stanach Zjednoczonych. Produkcja ta stara się poruszać trudne, historyczne tematy, lecz robi to w sposób mocno pulpowy i niezbyt realistyczny, co wzbudziło spore kontrowersje nie tylko wśród recenzentów i widzów, ale również przedstawicieli ważnych instytucji. Na Twitterze tytuł, a zwłaszcza scenę „ludzkich szachów”, która pojawia się w jednym z odcinków, skrytykowało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Pełną treść oświadczenia (po angielsku) znajdziecie poniżej.
A oto tłumaczenie rzeczonego komunikatu:
Auschwitz było pełne niewyobrażalnego bólu i cierpienia, co zostało udokumentowane w relacjach ocalałych. Wymyślenie gry w ludzkie szachy na potrzeby @huntersonprime to nie tylko niebezpieczna głupota i karykatura. To również prowokowanie negacjonizmu. Szanujemy ofiary, zachowując rzetelność faktów.
Na krytykę polskiej instytucji odpowiedział David Weil, twórca serialu Hunters. Cytując jego słowa (via Reuters):
Choć Hunters to fabularny serial dramatyczny, w którym pojawiają się w większości fikcyjni bohaterowie, jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. To jednak nie film dokumentalny. I nigdy nie miał być. Mówiąc konkretnie o scenie „ludzkich szachów”, to zmyślone wydarzenie. Dlaczego według mnie jest ona ważna dla scenariusza i powinna mieć miejsce w serialu? Aby jak najsilniej przeciwstawić się rewizjonistycznej narracji, która wybiela hitlerowskie zbrodnie, pokazując w sposób najbardziej skrajny – i reprezentacyjnie prawdziwy – sadyzm oraz przemoc, cechujące nazistów w postępowaniu wobec Żydów i innych ofiar.
Która ze stron ma w tym sporze rację? Każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam.
Przypominamy, że gwiazdą składającego się 10 odcinków pierwszego sezonu Hunters jest Al Pacino (trylogia Ojciec chrzestny, Człowiek z blizną). Prócz niego w serialu wystąpili między innymi Logan Lerman (Furia, Charlie), Dylan Baker (Spider-Man 2), Josh Radnor (Jak poznałem waszą matkę), Tiffany Boone (The Following, Piękne istoty), Carol Kane (Gotham, Annie Hall), Saul Rubinek (Bez przebaczenia) oraz Jerrika Hinton (Chirurdzy, Tu i teraz). Jednym z producentów wykonawczych tytułu był Jordan Peele, reżyser Uciekaj! oraz To my.
- Amazon Prime Video – strona główna
- Oficjalna strona Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu