Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 lipca 2015, 10:40

Mody w ARK: Survival Evolved. Wildcard i Epic Games nawiązują współpracę

Studio Wildcard rozpoczęło współpracę z firmą Epic Games i udostępniło zestaw narzędzi do tworzenia modyfikacji do gry ARK: Survival Evolved. Jednocześnie ruszyła seria samouczków poświęconych modom w tej produkcji oraz oficjalne forum dla społeczności moderów skupionych wokół ARK.

Sądząc po dotychczasowych wybrykach moderów, karabiny i zbroje płytowe na dinozaurach będą jednymi z normalniejszych modyfikacji. - Mody w ARK: Survival Evolved. Wildcard i Epic Games nawiązują współpracę - wiadomość - 2015-07-08
Sądząc po dotychczasowych wybrykach moderów, karabiny i zbroje płytowe na dinozaurach będą jednymi z normalniejszych modyfikacji.

Jeśli patrzeć przez pryzmat ostatnich zestawień najlepiej sprzedających się gier w sklepie Steam, to dostępne w ramach Wczesnego Dostępu ARK: Survival Evolved jest bezsprzecznie najpopularniejszą grą na platformie Valve. Produkcja od kilku tygodni pozostaje na pierwszym miejscu w tym rankingu. Również w trakcie letniej wyprzedaży Steam dzieło studia Wildcard poradziło sobie lepiej niż dobrze, osiągając prawie 10 milionów dolarów przychodu, a niedawno twórcy ogłosili, że nabywców znalazło już ponad milion kopii ARK. Biorąc pod uwagę szybko rosnącą popularność i charakter gry (survival z otwartym światem i skupiony na grze sieciowej), brak możliwości tworzenia modów wydawał się być nie na miejscu. To jednak przeszłość, bowiem studio Wildcard rozpoczęło współpracę z firmą Epic Games, dobrze znaną graczom i moderom m.in. z serii silników Unreal Engine (na czwartej generacji działa chociażby ARK: Survival Evolved) oraz edytorów ułatwiających tworzenie fanowskich modyfikacji.

W konsekwencji powyższego twórcy ARK udostępnili aplikację ARK Dev Kit, będącą de facto uproszczoną wersją Unreal Engine 4 Editor. Co prawda, nie daje ona bezpośredniego dostępu do kodu źródłowego gry (co raczej nie byłoby dobrym pomysłem w przypadku, jakby nie patrzeć, niewydanej jeszcze produkcji), niemniej oferuje dość sporo możliwości: od tworzenia przedmiotów i broni poczynając, a na modyfikacjach schematów zachowania sztucznej inteligencji kończąc. Wraz z edytorem pojawił się też pierwszy z wielu samouczków do niego, jak również ruszyło oficjalne forum moderskie oraz wsparcie dla Warsztatu Steam. To zresztą nie koniec całej inicjatywy – w czwartek o 20:00 czasu polskiego ruszy prezentacja w serwisie Twitch, w trakcie której Chance Ivy i Alexander Paschall z Epic Games oraz Jesse Rapczak ze studia Wildcard wypowiedzą się na temat tworzenia modyfikacji w ARK. Entuzjazmu w stosunku do gry nie ukrywał Tim Sweeney, prezes Epic Games:

ARK oferuje niezwykle ciekawy świat dla moddingu oraz bogaty zapas pięknych krajobrazów i dającej się łatwo rozbudowywać zawartości skupionej wokół dinozaurów. Wielu z nas [pracowników Epic Games – przyp. autora] zaczynało w społecznościach moderów, cieszy nas więc, że Studio Wildcard udostępniło swoją pomysłową grę nowej generacji programistów, artystów i projektantów”.

ARK: Survival Evolved to kolejny przedstawiciel popularnego ostatnimi czasy gatunku survival sandbox, w którym gracz zostaje rzucony na nieprzyjazny teren z (przynajmniej domyślnie) jednym tylko celem – przetrwać. Główną atrakcją w ARK są wszechobecne i wiernie odwzorowane dinozaury, ponadto gra charakteryzuje się piękną – jak na gatunek – oprawą graficzną (i nieco mniej pięknymi wymaganiami sprzętowymi, co wynika z wciąż nieprzeprowadzonej optymalizacji gry). Produkcja dostępna jest od 2 czerwca w Steam Early Access, zaś pełna wersja gry ma ukazać się dopiero w czerwcu 2016 roku na PC i konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej