futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 30 października 2023, 17:16

Mobilny RTX 3080 Ti przerobiony na wersję PC poległ w benchmarku

Istnieją graficzne układy mobilne, które przybrały formę kart dla stacjonarnych PC. Ile jednak są warte i czy lepsze chłodzenie poprawiło ich osiągi?

Źródło fot. Backpack Studio / Unsplash
i

Wprowadzenie przez Nvidię mechanizmów LHR, doprowadziło do powstania ciekawego zjawiska. Na azjatyckim rynku zaczęły pojawiać się karty graficzne, które w rzeczywistości były mobilnymi (laptopowymi) odmianami układów, zaadoptowanymi do środowiska stacjonarnego. Choć interesowali się nimi głównie kopacze kryptowalut, ciekawe jest, ile taka karta może być warta dla gracza. Oto dobry przykład na podstawie mobilnego GeForce RTX 3080 Ti.

Mobilno-stacjonarny RTX 3080 Ti

Przystosowanie mobilnego GPU do pracy w stacjonarnym PC nie jest łatwe, głównie przez brak odpowiednich sterowników. Nie zawsze są dostępne standardowe od Nvidii, czasem zapewnia je tylko producent laptopa. Jednak takie hybrydowe urządzenia się pojawiały, jak ten opisany przez serwis VideoCardz.

Mobilny RTX 3080 Ti przerobiony na wersję PC poległ w benchmarku - ilustracja #1
Wygląda jak karta stacjonarna, ale to laptopowy RTX 3080 Ti. Źródło: VideoCardz / Mattia Carnevali

Stacjonarny RTX 3080 Ti bazuje na innym układzie, niż mobilna wersja – GA102. Tymczasem laptopowe GPU to GA103. Łatwo zauważyć na specyfikacji o 1/4 mniej rdzeni CUDA, węższą szynę danych i znacznie mniejszą przepustowość pamięci. Choć tej ostatniej dla odmiany mobilny RTX 3080 Ti ma więcej, bo 16 GB. Oto dane prezentowane przez serwis VideoCardz w porównaniu:

Mobilny RTX 3080 Ti przerobiony na wersję PC poległ w benchmarku - ilustracja #2
Porównanie detali technicznych mobilnego i stacjonarnego GPU. Źródło: VideoCardz

Mimo podawanych wartości zegara, testerom udało się uzyskać 1900 MHz (boost) na testowanej hybrydowej karcie chińskiego producenta. Wyniki testów nie są zbyt obiecujące, choć przewidywalne. Hybrydowy układ graficzny, mimo znacznie lepszego chłodzenia, nie okazał się szybszy od swojego laptopowego brata. W zasadzie nie widać różnicy pomiędzy tym kartami, mimo rozbieżności w ich zastosowaniu.

Mobilny RTX 3080 Ti przerobiony na wersję PC poległ w benchmarku - ilustracja #3
Wyniki testów 3DMark wszystkich wersji RTX 3080 Ti. Źródło: VideoCardz

Wydajność mobilnego układu zamontowanego w PC nie odbiega od wyników pracy RTX 3080 Ti w laptopie. Czy jest więc sens zakupu takiej karty? Chyba raczej nie, tego typu „hybrydy” mogły się przyjąć na rynku chińskim, ponieważ są tańsze. Zamiast sięgać po problemy ze sterownikami, lepiej wybrać po prostu tańszy RTX 3080, jeśli wersja z „Ti” w nazwie wydaje nam się za droga.

Karty graficzne RTX 40 kupisz na Allegro

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej