Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 stycznia 2023, 16:25

Microsoft bez ugody z FTC, przejęcie Activision oddala się [Aktualizacja #2]

Amerykańska Federalna Komisja Handlu dopiero rozpoczęła proces opiniowania przejęcia Activision przez Microsoft, lecz już teraz prawnicy sugerują, że zawarcie porozumienia nie będzie proste. [Aktualizacja] Microsoft planuje zignorować jej decyzję.

Źródło fot. Unsplash
i

Aktualizacja 6.01: Microsoft wycofuje się z zarzutów o łamanie prawa konstytucyjnego przez FTC

Pod koniec 2022 roku jednym z punktów odpowiedzi złożonej do sądu przez Microsoft i Activision na zarzuty FTC było podważenie legalności funkcjonowania tej organizacji jako takiej. W ówczesnej wersji dokumentu pojawiły się wzmianki prezentujące proces jako bezpodstawny, ze względu na charakter komisji składającej oskarżenie, która u filarów swojego istnienia ma zdaniem wymienionych firm łamać konstytucję Stanów Zjednoczonych, ograniczając swobody obywateli.

Wczoraj jednak rzecznik prasowy Microsoftu, David Cuddy, w rozmowie z portalem Axios zwrócił uwagę, że wzmianka dyskredytująca FTC nie pojawiła się w najnowszej, zmodyfikowanej wersji odpowiedzi oskarżonych firm.

FTC ma ważną misję ochrony konkurencji i konsumentów, dlatego szybko zaktualizowaliśmy naszą odpowiedź, aby pominąć sformułowania sugerujące, że konstytucja stanowi inaczej. Początkowo wewnętrznie przedstawiliśmy wszystkie potencjalne argumenty i powinniśmy byli zrezygnować z tych środków obrony przed złożeniem wniosku - tłumaczy Cuddy.

Microsoft i Activision niemniej wciąż podtrzymują, że transakcja, której chcą dokonać, jest w pełni legalna i nie zakrawa na monopolizację rynku.

Aktualizacja 5.01: CMA przytłoczone skalą dochodzenia, potrzebuje więcej czasu

Zaledwie dzień po doniesieniach dotyczących braku postępu w procesie Federalnej Komisji Handlu przeciwko Microsoftowi brytyjski urząd równolegle badający proces przejęcia Activision wydał istotne oświadczenie.

Urząd Ochrony Konsumentów (CMA), który w ostatnim czasie prowadził śledztwo dotyczące tej monumentalnej transakcji, miał opublikować raport z wnioskami 1 marca 2023 roku. Dziś dowiedzieliśmy się jednak, że termin upublicznienia podsumowania został przesunięty na 26 kwietnia.

Powodem opóźnienia ma być nieprzewidziane wcześniej skomplikowanie tematu oraz liczba dowodów i zeznań stron trzecich zebranych przez CMA. Pomimo prawie dwumiesięcznego oficjalnego wydłużenia tego procesu grupa badaczy planuje wydać oświadczenie jak najszybciej, jeszcze przed ogłoszonym dzisiaj terminem.

Już w połowie lutego członkowie brytyjskiego urzędu mają poinformować wszystkich związanych ze sprawą o wnioskach, dając im możliwość na finalne odniesienie się do zebranego materiału dowodowego.

Microsoft bez ugody z FTC, przejęcie Activision oddala się [Aktualizacja #2] - ilustracja #1
Trzy główne filary decydujące o przejęciu Activision przez Microsoft.

CMA i Unia Europejska liczą się dla Microsoftu bardziej niż amerykańskie FTC

Dogłębne śledztwo Brytyjczyków, opierające się między innymi na zewnętrznych opiniach przysyłanych do CMA, które w większości popierają działania Microsoftu, może okazać się kluczowe dla sytuacji w Ameryce i przyszłości transakcji.

Według relacji MLex przedstawiciele giganta z Redmond planują wykorzystać opinię Urzędu Ochrony Konsumentów i UE w swoim sporze z FTC, którego zakończenie ma nadejść najpóźniej (wczoraj padł termin sierpnia 2023 roku).

Co jeszcze ważniejsze, Beth Wilkinson, pełniąca funkcję głównego adwokata Microsoftu, przyznała, że w przypadku akceptacji przejęcia Activision przez Microsoft w Europie i UK, jej klienci planują wdrożyć swój plan w życie jeszcze przed finalizacją sytuacji z FTC, bez przyzwolenia Amerykanów.

Prawniczka jest świadoma tego, że takie działanie zapewne doprowadzi do procesu w sądzie wyższej instancji, lecz przedstawiciele Microsoftu i Activision nie obawiają się tego. Po entuzjastycznym odzewie Brytyjczyków i mniej zawiłej walce w Europie, wygrana w Stanach ma być tylko kwestią formalną, która ich zdaniem nadejdzie już po rozpoczęciu finalizacji zakupu, co do której mają dużą pewność.

Oryginalna wiadomość (4.01)

Dotarły do nas nowe wieści w sprawie próby zakupu Activision przez koncern Microsoft. Po małym zwycięstwie w Wielkiej Brytanii, gdzie gigant przekonał osoby publiczne do nieszkodliwości tej transakcji, w Stanach Zjednoczonych proces przyzwolenia na tę umowę wciąż jest daleki od finalizacji.

Na początku grudnia amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) złożyła oficjalne zażalenie, próbując powstrzymać blisko 69-miliardowy zakup Activision Blizzard przez Microsoft i wyrażając obawy o monopolizację rynku gier. Rozprawa sądowa rozstrzygająca ten spór została zaplanowana na sierpień tego roku, a wczoraj miało miejsce wstępne przesłuchanie.

Microsoft bez ugody z FTC, przejęcie Activision oddala się [Aktualizacja #2] - ilustracja #2
Budynek Federalnej Komisji Handlu. Źródło: Unsplash.

Według Jamesa Weingartena, pełniącego funkcję adwokata komisji, żadna ze stron nie zaangażowała się znacząco w dyskusję na temat możliwej ugody, która pozwoliłaby na wcześniejsze umorzenie procesu.

Nie oznacza to, że nie dojdzie do kolejnych prób osiągnięcia porozumienia, lecz znany prawnik branży gier David B. Hoppe w wypowiedzi dla Gamesindustry.biz stwierdził, że członkowie komisji są sceptycznie nastawieni co do wartości takiej ugody, więc będzie to niezwykle trudne.

Za 8 miesięcy czeka nas wielka rozprawa sądowa

Jeżeli sytuacja się nie zmieni, walka Microsoftu z amerykańskimi organami będzie się ciągnąć jeszcze przez długi czas. Przewód sądowy, który ma się rozpocząć za 8 miesięcy, nie będzie definitywny – obie strony sporu otrzymają możliwość odwołania się od werdyktu (najpierw do komisarzy FTC, którzy złożyli pierwotną skargę prawną, a później do amerykańskiego sądu apelacyjnego).

Oprócz tego brytyjski Urząd Ochrony Konsumentów oraz Komisja Europejska wciąż nie wydały oficjalnej opinii w tym temacie. Jedynymi państwami, które jak dotąd dały zielone światło Microsoftowi, są Chile, Serbia, Brazylia i Arabia Saudyjska.

Sonia Selerska

Sonia Selerska

Swoją przygodę z zawodowym pisaniem dla GRYOnline.pl rozpoczęła w 2022 roku, ale od zawsze interesowała się wszelkimi formami słowa pisanego. Studentka kierunku Film i Multimedia na specjalizacji Tworzenie Gier Wideo, głęboko śledzi zacierającą się granicę między tymi dwoma światami. Czasami wstydliwie docenia przerost formy nad treścią. W przypadku mediów częściej niż rzadziej wchodzi w skrajności; nigdy nie może wybrać między filmami dokumentalnymi i horrorami a cozy grami, symulatorami życia i animacjami. Częściej niż przy tytułach AAA znajdziecie ją przy oldskulowych konsolach i perełkach indie. Wolny czas poświęca swojej miłości do mody i szeroko pojętej sztuki. Uważa, że fabuła to najważniejszy element gry, a najlepsze historie to te, które czerpią z życia codziennego.

więcej