Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 lutego 2021, 10:45

Microsoft nie wchłonie Bethesdy. ZeniMax będzie częścią nowej spółki [Aktualizacja]

Microsoft zamierza utworzyć nową spółkę - Vault. To w jej struktury zostanie włączona zakupiona przez giganta z Redmond firma ZeniMax Media, a wraz z nią Bethesda Softworks.

Aktualizacja

Jak się okazuje, wnioski wyciągnięte z opisanego wydania Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej mijały się z prawdą. Na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej znajduje się dokument omawiający sprawę przejęcia ZeniMax Media przez Microsoft. Otóż to nie właściciel Bethesdy stanie się częścią Vault, lecz wchłonie on nowo założoną spółkę, która tym samym przestanie istnieć. W efekcie ZeniMax będzie bezpośrednio podlegał pod Microsoft.

Choć wydaje się to kuriozalne, w rzeczywistości nie jest niczym niezwykłym. Zabieg ten (zwany reverse triangular merger, czyli odwróconą fuzją trójkątną) służy uniknięciu komplikacji towarzyszących przejęciu firmy, w tym konieczności zatwierdzania wielu akcjonariuszy (spółka zależna – w tym przypadku Vault – ma tylko jednego). To pozwala na zminimalizowanie obciążeń podatkowych wynikających z tego procederu oraz kontynuowanie działalności spółki bez utraty niektórych umów, które w innym przypadku musiałyby wygasnąć. Tym samym wydumane teorie, jakoby Vault miało pozwolić Microsoftowi na wydawanie gier ZeniMaxu na konkurencyjnych platformach (czytaj: PlayStation 5), można włożyć między bajki.

Oryginalna wiadomość

Komisja Europejska jeszcze nie podjęła decyzji w sprawie planowanego przejęcia firmy ZeniMax przez Microsoft. W praktyce to tylko formalność, ale powiązane z tym dokumenty zdradzają ciekawą informację. W jednym z ostatnich wydań Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej wspomniano, że gigant z Redmond nie zamierza włączyć swojego nowego nabytku we własne struktury. Zamiast tego ZeniMax Media oraz należące do tej spółki Bethesda Softworks staną się częścią zupełnie nowego podmiotu, podlegającego Microsoftowi – Vault.

Dokument nie wyjaśnia przyczyn tej decyzji. Możemy jednak zgadywać, że Vault będzie funkcjonować na podobnej zasadzie co choćby Private Division, będące marką wydawniczą firmy Take-Two. Być może Vault przygarnie także kolejne nabytki Microsoftu – firma bynajmniej nie kryje się z planami nowych transakcji, a w sieci krążą już względnie wiarygodne plotki o przejęciu następnego wydawcy. Na razie amerykańska spółka musi sfinalizować zakup ZeniMaxu, co – jak wspomniano – jest w tym momencie czystą formalnością. Wstępna opinia Komisji Europejskiej jest przychylna transakcji, a ostateczna decyzja zostanie wydana najpóźniej 5 marca.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej