futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 23 lutego 2021, 13:55

Łazik Perseverance przesyła kolorowe zdjęcia i filmy z Marsa

Łazik marsjański wylądował i Perseverance przesyła pierwsze kolorowe zdjęcia Marsa. Zobacz pełne nagranie z lądowania i panoramiczne fotografie z powierzchni planety.

Łazik Perseverance po ponad półrocznej podróży wylądował na powierzchni Marsa. Przyziemienie (albo raczej „przymarsienie”?) przebiegło bez problemów, wszystko zostało też zarejestrowane. Jednak przesłanie materiału w dobrej jakości na Ziemię trochę trwało, stąd NASA opublikowała je dopiero parę dni po jego zarejestrowaniu. Wideo zostało zsynchronizowane z komentarzami nagranymi podczas transmisji:

Należy mieć na uwadze, że przy obecnej odległości Marsa od Ziemi czas dotarcia informacji radiowej wynosi ok. 11 minut. W takich warunkach nie można liczyć na szybkie łącze, przesłanie czegokolwiek jest mocno utrudnione. Proces transferu zdjęć w wysokiej rozdzielczości cały czas trwa. Najszybciej można je zobaczyć na tej podstronie Nasa. Znajdują się tam fotografie jeszcze przed przeróbką, stąd kolory mogą niezbyt odpowiadać rzeczywistości. Materiał zarejestrowany podczas lądowania przedstawiał różowego Marsa, zanim został skorygowany kolorystycznie.

Łazik Perseverance przesyła kolorowe zdjęcia i filmy z Marsa - ilustracja #1
Zdjęcie powierzchni Marsa przed korekcją kolorów. Źródło: NASA

Zawsze warto zrobić sobie selfie, choćby będąc miliony kilometrów od Ziemi:

Łazik Perseverance przesyła kolorowe zdjęcia i filmy z Marsa - ilustracja #2
Perseverance sfotografował także sam siebie. Źródło: NASA

Łazik wykonał także kilka zdjęć dookoła siebie, tworząc z nich szeroką panoramę:

Zdjęcie panoramiczne powierzchni Marsa. Źródło: NASA

Misja Mars 2020

Głównym celem misji jest odnalezienie śladów życia ma Marsie, stąd jako miejsce lądowania wybrano 45-kilometrowej szerokości krater Jezero, który mogła wypełniać woda w stanie ciekłym przed miliardami lat. Oprócz zadania głównego, łazik wykona też szereg pomiarów składu chemicznego marsjańskiej gleby i atmosfery. Wyposażono go w tym celu w cały wachlarz czujników i manipulatorów, w tym eksperymentalne urządzenie do produkcji tlenu.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej