Kryptowaluta Chia uszkadza dyski SSD nawet w kilka tygodni
Okazuje się, że zyskująca na popularności kryptowaluta Chia nie wpływa tylko na dostępność i wzrost cen dysków. Pojawiły się pierwsze informacje o zwiększonej awaryjności nośników SSD, które zużywają się bardzo szybko podczas obciążającego procesu kopania.
Z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla osób, które chciały wykorzystać swoje komputery do wydobywania kryptowaluty Chia. Bazująca na ciągłych operacjach zapisu i odczytu danych waluta sprawia, że chętnie wykorzystywane są szybkie dyski półprzewodnikowe. Jednakże ich wytrzymałość, określana jako TBW (Terabytes Written) oraz DWPD (Drive Writes Per Day), jest mniejsza niż HDD. Dla SSD o pojemności 1 TB wartości te pozwalają na zapisywanie około 300 GB danych codziennie przez pięć lat.
Jak podaje chiński serwis MyDrivers.com (via Tom’s Hardware), pierwsze nośniki półprzewodnikowe już zaczęły poddawać się w walce z nową kryptowalutą. Nic dziwnego, bowiem tempo zapisywania i kasowania danych narzucone przez Chia jest zabójcze dla SSD. W ciągu zaledwie 40 dni wykorzystuje ona całe TBW dysku o pojemności 512 GB. Modele o większej pojemności (1 i 2 TB) mogą pochwalić się zwiększoną wytrzymałością – są one zdolne do ciągłego kopania Chia przez maksymalnie 80 i 160 dni. Żywotność zależna jest w głównej mierze od marki używanego dysku SSD oraz rodzaju zastosowanej w nim pamięci flash NAND.
Ponieważ zyski osiągane przez „górników” w procesie kopania Chia są nadal zadowalające, należy się spodziewać, że w najbliższym czasie nie zaprzestaną oni jej dalszego wydobywania. Nieciekawa sytuacja związana ze słabą wytrzymałością SSD zmusi kopaczy Chia do wykupywania kolejnych dysków. Już teraz w niektórych krajach na świecie osiągają one rekordowo wysokie ceny, a ich niedobory są na porządku dziennym. Firma Phison przestrzega, że nie ma co liczyć na poprawę, należy się więc przygotować na pogorszenie sytuacji związanej z dostępnością i cenami dysków.
Można zauważyć wzrost w cenach zarówno SSD, jak i HDD, które są wytrzymalsze od nośników półprzewodnikowych. Głównym powodem jest fakt, że oferują one zdecydowanie więcej możliwości ponownego zapisywania danych. Być może pewnym rozwiązaniem będą specjalne dyski ze zwiększoną wytrzymałością, w sam raz pod Chia. Na rynku pojawiły się już pierwsze urządzenia wyprodukowane przez firmę TeamGroup, które mogą poszczycić się parametrem TBW na poziomie 12000 TB i 12-letnią gwarancją.
- Dyski HDD w rekordowo wysokich cenach w Azji
- Dyski SSD droższe w 2021 roku przez rosnące ceny pamięci flash