Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 kwietnia 2025, 17:23

autor: Michał Harat

Kosmiczna strategia dla fanów klasycznego XCOM-a staje się coraz większa. Zakończenie kampanii przybliża Xenonauts 2 do premiery wersji 1.0

Kosmiczna strategia Xenonauts 2 jest już coraz bliżej opuszczenia wczesnego dostępu. Piąta duża aktualizacja wprowadza do gry masę nowości, w tym najważniejszą – zakończenie kampanii.

Źródło fot. Goldhawk Interactive
i

Duchowy następca klasycznego XCOM-a, kosmiczna strategia Xenonauts 2, otrzymał piątą dużą aktualizację. Dodaje ona do gry mnóstwo nowości, w tym świeże typy misji i przeciwników, oraz znacznie poprawia balans rozgrywki i eliminuje masę bugów. Co najważniejsze – od teraz gracze mogą także ukończyć kampanię (Xenonauts 2 dostępne jest bowiem we wczesnym dostępie od lipca 2023 i do tej pory nie oferowało endgame’owej misji).

Aktualizacja Milestone 5 – najważniejsze nowości

  1. Zakończenie kampanii – gracze mogą teraz odblokować „Operation Endgame”, finałową misję kampanii inspirowaną ponoć zwieńczeniem klasycznego X-COM: Enemy Uknown. Zadanie podzielone jest na dwa etapy, z czego jeden rozgrywa się na nowym terenie.
  2. „Battleship UFO” – potężny statek obcych pełen najbardziej elitarnych jednostek. Po zdobyciu zapewnia ogromne ilości cennych zasobów – m.in Alenium.
  3. Nowi przeciwnicy – dodano dwie jednostki kosmitów: „Eternal” (przywódcy obcych) oraz „Symbiote” (niewielkie stworzenie, którym nasi wrogowie mogą posługiwać się jak żywą bronią).
  4. Wprowadzono także dwie fabularne misje związane z endgame’em (rozgrywające się na orbitalnej stacji obcych), z czego jedna z nich jest nowym typem zadania – wave defense.
  5. Fazy inwazji – kampania podzielona została na pięć etapów, każdy z świeżymi mechanikami, które odzwierciedlają zmieniającą się strategię obcych.
  6. System Wspierający (Supporter System) – każdy z sześciu regionów ma teraz czterech wspierających (powiązanych z lokalnymi VIP-ami), dających unikalne bonusy. Można ich rekrutować za punkty operacyjne, ale trzeba się spieszyć – obcy mogą przejąć niezwerbowanych wspierających, zamieniając ich w infiltratorów, którzy stopniowo zwiększać będą poziom paniki w danym regionie. Punkty operacyjne mogą także zostać wydane na akcje strategiczne, np. szybki zastrzyk gotówki czy obniżenie poziomu paniki właśnie.

Zmiany w rozgrywce

To nie koniec atrakcji – niektóre jednostki obcych otrzymały zdolność kontroli umysłu, pozwalającą im panować nad żołnierzami gracza na krótki czas. Nową taktyczną opcją stała się natomiast możliwość ewakuacji cywilów – gracze mogą wydawać im polecenia, aby udali się w stronę strefy ewakuacyjnej. Budynki w grze posiadają teraz mogące ulec zniszczeniu dachy, a jednostki są podatne na obrażenia od upadku.

Wprowadzono także szereg poprawek wizualnych, w tym ulepszone modele przeciwników, nowe animacje i poprawki efektów broni. Balans obrażeń również został dostosowany – losowość zadawanych obrażeń zmniejszono z przedziału 50%–200% do 50%–150%, dzięki czemu pancerz stał się bardziej skuteczny. Ponadto zmianie uległo zachowanie posiłków przeciwnika – po pojawieniu się nie pozostają już one w miejscu, lecz od razu ruszają do działań na polu bitwy.

Lista zmian i nowości jest bardzo długa i nie sposób pochylić się nad wszystkimi jej aspektami, dlatego zachęcam do rzucenia na nią okiem w oficjalnym wpisie twórców na Steamie.

Co dalej?

Twórcy Xenonauts 2 zapowiadają dalsze poprawki balansu oraz eliminację kolejnych błędów przed premierą wersji 1.0. W planach jest też stworzenie cutscenek dla finału kampanii.

Aktualizacja nr 5.22.1 jest już dostępna dla wszystkich graczy, ale uwaga – nie jest kompatybilna z zapisami z poprzedniej wersji (aby kontynuować rozgrywkę zgodną z poprzednią łatką, należy przełączyć się na starszą wersję gry w zakładce „Legacy” – opis postępowania znajdziecie na forum gry).

Michał Harat

Michał Harat

Ukończył filologię polską ze specjalnością dziennikarską na UG. W grach zakochał się w wieku 4 lat, kiedy starszy kuzyn włączył mu zakurzonego Pegasusa. Pierwszy tytuł – Wolfensteina 3D – przeszedł w piwnicy swojego kumpla z zerówki (jego ojciec trzymał tam przestarzałego peceta). Dziś gra już niemal wyłącznie na konsolach, głównie na Switchu i PlayStation, ale ma też sporo retrosprzętu, na którym nadrabia to, co go ominęło za dzieciaka. O każdej produkcji soulsborne mówi, że „to dobra gra, być może najlepsza”. W wolnym czasie czyta książki, które nikogo nie interesują i chodzi na siłownię. Jest fanem mangi Berserk i filmów od wytwórni A24.

więcej