Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 października 2024, 12:57

autor: Adrian Werner

Kontynuacja cyberpunkowego RPG, szalona reinterpretacja Harry'ego Pottera, opowieść policyjna w stylu GTA. Steam Next Fest obrodził w ciekawe dema

Nowa edycja Steam Next Fest okazała się bardzo owocna. Wydarzenie pozwala zagrać w dema wielu godnych uwagi produkcji, takich jak Citizen Sleeper 2, Hail to the Rainbow, Secret Agent Wizard Boy and the International Crime Syndicate czy The Precinct.

Źródło fot. Jump Over The Age / Kwalee / David Szymanski
i

Wczoraj wieczorem wystartowało wydarzenie Steam Next Fest. Jego największą atrakcją są tradycyjnie wersje demonstracyjne wielu nadchodzących gier. Wybraliśmy z nich zestaw godnych polecenia tytułów. Zrobiliśmy to tak, aby propozycje nie powtarzały się z naszym wczorajszym artykułem poświęconym temu wydarzeniu. Zabawa potrwa do 21 października.

  1. Steam Next Fest – strona wydarzenia

Najciekawsze dema na Steam Next Fest

Citizen Sleeper 2: Starward Vector

Jedną z pereł festiwalu jest demo Citizen Sleeper 2: Starward Vector. To kontynuacja wybornego cyberpunkowego RPG z 2022 roku, które ma 92% pozytywnych recenzji na Steamie.

Sequel oferuje znaną z pierwowzoru ciekawą fabułę i dużą swobodę kształtowania historii. Tym razem jednak akcja nie dzieje się na stacji kosmicznej. Zamiast tego nasza postać ma własny statek, co nie tylko pozwala podróżować po galaktyce, ale również wymaga od nas werbowania załogi.

Citizen Sleeper 2: Starward Vector na Steamie

Rozmiar dema: 1,23 GB

Wersja językowa dema: angielska

Cyclopean

Cyclopean to gra, którą duża część graczy odrzuci po zerknięciu na screeny. Wygląda ona bowiem jak produkcja z czasów 8-bitowych komputerów. Warto jednak dać jej szansę, bo to bardzo obiecujące RPG.

Projekt został zainspirowany twórczością H.P. Lovecrafta. Zamiast jednak postawić na popularną mitologię Cthulhu autorzy oparli się na mniej znanej, ale znacznie dziwniejszej Krainie Snów z wczesnych opowiadań tego pisarza. Pod względem rozgrywki produkcja przypomina połączenie dwóch najpopularniejszych stylów klasycznych pecetowych RPG z lat 80. ubiegłego wieku. Mamy więc tutaj eksplorację świata TPP na wielkiej mapie, a zwiedzanie lochów odbywa się w sposób skokowy z perspektywy FPP. Demo ma wyborny klimat i mocno survivalową rozgrywkę, wymuszającą staranne gospodarowanie zasobami. Jeśli nie straszna Wam prosta grafika, to warto dać Cyclopean szansę.

Cyclopean na Steamie

Rozmiar dema: 77 MB

Wersja językowa dema: angielska

Hail to the Rainbow

Hail to the Rainbow to przygodowa gra akcji FPP osadzona w postapokaliptycznej przyszłości. Za pomocą samochodu przemierzamy w niej wymarłą Rosję i opuszczamy auto w celu eksploracji budynków. Nie jest to jedynie czyste zwiedzanie, gdyż w grze pojawiają się zagadki oraz liczne sekwencje walki.

Hail to the Rainbow na Steamie

Rozmiar dema: 4,35 GB

Wersja językowa dema: angielska

Keep Driving

Z kolei Keep Driving to RPG wzbogacone elementami strategii o zarządzaniu zasobami, które opowiada o podróżowaniu samochodem przez USA. Produkcja ma śliczną pixelartową grafikę i wyborny klimat, wzbudzający nostalgię za początkiem tego stulecia.

Nie wszystko w demie działa idealnie – w tym trochę niedomagające turowe „potyczki”, za sprawą których rozwiązujemy różne drogowe problemy – więc mamy nadzieję, że dzięki uzyskanym podczas Steam Next Fest opiniom te elementy zostaną ulepszone. Nawet jednak teraz po prostu fajnie się w to gra.

Keep Driving na Steamie

Rozmiar dema: 1,02 GB

Wersja językowa dema: angielska

Loco Motive

Jeśli lubicie przygodówki point-n-click, to koniecznie sprawdźcie demo Loco Motive. Akcja gry toczy się na pokładzie luksusowego pociągu, gdzie dokonano morderstwa. W trakcie zabawy kierujemy trzema postaciami będącymi głównymi podejrzanym, które muszą udowodnić swoją niewinność.

Loco Motive ma śliczną pixelartową grafikę, barwne postacie, ciekawe zagadki i masę dobrego humoru. To ten typ gry, którą trzy dekady temu mogłoby opracować studio LucasArts.

Loco Motive na Steamie

Rozmiar dema: 646 MB

Wersja językowa dema: angielska

Secret Agent Wizard Boy and the International Crime Syndicate

Steam Next Fest pozwala nam także sprawdzić grę Secret Agent Wizard Boy and the International Crime Syndicate. Produkcję można opisać jako kompletnie szaloną reinterpretację pierwszej gry z cyklu Harry Potter. Wcielamy się tutaj w ucznia magicznej szkoły przypominającej Hogwart, który musi pokonać tajemniczy syndykat.

Zadaniem gracza jest realizacja celów, ale jak to zrobi, zależy tylko od niego. Gra ma bogaty wybór zaklęć i zabawny silnik fizyczny, co w połączeniu z dostępnością min i materiałów wybuchowych powoduje, że w tej wersji Hogwartu panuje kompletny chaos, a ciała postaci i meble co chwila są rozrzucane potężnymi eksplozjami. Brzmi niedorzecznie, ale zabawy jest przy tym masa.

Secret Agent Wizard Boy and the International Crime Syndicate na Steamie

Rozmiar dema: 1,51 GB

Wersja językowa dema: angielska

The Precinct

Kilka godzin z Festiwalu warto poświęcić demu The Precinct. To gra akcji z widokiem z lotu ptaka, w której wcielamy się w początkującego policjanta, pracującego w fikcyjnym amerykańskim mieście w latach 80. XX wieku.

Gra prezentuje szerokie spektrum obowiązków stróża prawa. Począwszy od patrolowania ulic (pieszo i za kierownicą radiowozu), poprzez interwencje, zatrzymania i aresztowania. Oczywiście nie brakuje tu także strzelanin i pościgów.

The Precinct na Steamie

Rozmiar dema: 6,06 GB

Wersja językowa dema: polska (napisy)

The Spirit of the Samurai

The Spirit of the Samurai to gra akcji 2.5D osadzona w fantastycznej wersji średniowiecznej Japonii. Ruch odbywa się tutaj w dwóch wymiarach, ale walka przypomina produkcje soulslike, z rozbudowanym i wymagającym system walki oraz koniecznością oszczędnego dysponowania siłami naszego wojownika.

Gra ma świetny klimat i prezentuje się niesamowicie. Autorzy postawili bowiem na nietypową stylistykę, która sprawia, że całość wygląda jak film animowany metodą poklatkową.

The Spirit of the Samurai na Steamie

Rozmiar dema: 1,98 GB

Wersja językowa dema: angielska

The Stone of Madness

Zaroiło nam się ostatnio od gier zainspirowanych serią Commandos. The Stone of Madness mocno wyróżnia się jednak na tle innych tego typu produkcji. Duża w tym zasługa nietypowych realiów – kierujemy bowiem grupą dręczonych problemami psychicznymi nieszczęśników, próbujących uciec z koszmarnego XVIII-wiecznego hiszpańskiego klasztoru. Ich fobie i obsesje mają tutaj konkretne przełożenie na rozgrywkę, czyniąc ja bardziej różnorodną.

Do tego gra jest wybornie wykonana i robi doskonałe wrażenie atrakcyjną komiksową stylistyką. Projekt opracowali autorzy serii Blasphemous i po demie można stwierdzić, że The Stone of Madness zapowiada się na kolejną perełkę w dorobku tego zespołu.

The Stone of Madness na Steamie

Rozmiar dema: 5,75 GB

Wersja językowa dema: angielska

Windblown

Windblown to gra akcji w stylu roguelike, nad którą pracuje znane z Dead Cells studio Motion Twin. Produkcja oferuje izometryczny widok i nastawiona jest głównie na dynamiczne potyczki przy wykorzystaniu bogatego arsenału zdolności specjalnych. Całość wydaje się mocno inspirowana cyklem Hades.

Demo pozwala tylko na samotną zabawę – pełna wersja ma także pozwolić na rozgrywki kooperacyjne dla maksymalnie trzech osób.

Windblown na Steamie

Rozmiar dema: 2,25 GB

Wersja językowa dema: angielska

Garść innych godnych uwagi dem:

  1. Amerzone – The Explorer's Legacy (wersja językowa: polskie napisy, waga: 4,06 GB) – remake klasycznej przygodówki FPP.
  2. KLETKA (polskie napisy, 783 MB) – autorzy opisują tę grę jako kooperacyjny horror o zjeżdżaniu windą, która próbuje nas zjeść. Gracze muszą wysiadać na piętrach, eksplorować je unikając pułapek i potworów, oraz gromadzić surowce, którymi nakarmią potem windę, zanim ta zabierze ich na niższy poziom.
  3. Mandragora (angielska, 6,78 GB) – piękna platformówka 2,5D z rozbudowanym system walki w stylu soulslike.
  4. Neon Blood (angielska, 1,99 GB) – śliczna pixelartowa przygodówka 2.5D, w której wcielamy się detektywa pracującego w cyberpunkowym mieście przyszłości.
  5. Streets of Rogue 2 (angielska, 2,59 GB) – sequel zakręconego sandboksowego RPG z proceduralnie generowanym światem.
  6. Tenebris Somnia (angielska, 460 MB) – przygodowy survival horror, który łączy oldskulową grafikę 2D z sekwencjami FMV z udziałem aktorów.
  7. To Kill a God (angielska, 1,35 GB) – RPG akcji z elementami roguelike. Nietypowym elementem jest to, że drzewko umiejętności jest tutaj mapą – odblokowanie każdego jego elementy wymaga bowiem przetrwania w przypisanej do niego komnacie.
  8. The Rise of the Golden Idol (polskie napisy, 1,44 GB) – kontynuacja wybornej detektywistycznej przygodówki z 2022 roku.
  9. Urban Myth Dissolution Center Demo (angielska, 860 MB) – pixelartowa przygodówka opowiadająca o pracownikach agencji zajmującej się rozwiązywaniem spraw nadnaturalnych.
  10. Worshippers of Cthulhu (polskie napisy, 6,66 GB) – city builder, w którym budujemy miasta wyznawców plugawych bóstw z twórczości H.P. Lovecrafta.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej