autor: Aleksander Kaczmarek
Koniec z grami na Play.pl
Firma Play Sp. z o.o., wydawca i dystrybutor gier w Polsce, nie posiada już praw do domeny play.pl, gdzie jeszcze do niedawna można było znaleźć sklep z grami wideo. Nowym właścicielem wspomnianego adresu została spółka P4, czyli operator popularnej sieci telefonii komórkowej. Ceny sprzedaży nie ujawniono, ale jest to prawdopodobnie rekord w historii wtórnego rynku domen w polskim internecie.
Firma Play Sp. z o.o., wydawca i dystrybutor gier w Polsce, nie posiada już praw do domeny play.pl, gdzie jeszcze do niedawna można było znaleźć sklep z produkcjami na konsole i komputery PC. Nowym właścicielem wspomnianego adresu została spółka P4, czyli operator popularnej sieci telefonii komórkowej. Ceny sprzedaży, ani szczegółów transakcji nie ujawniono, ale jest to prawdopodobnie rekord w historii wtórnego rynku domen w Polsce.
Cząstkowską spółkę Play możecie kojarzyć z takimi tytułami jak Maluch Racer, Robin Hood: Defender of the Crown i Detektyw Rutkowski - Is back!. Od kilku lat działalność wydawnicza firmy pozostaje na drugim planie, a głównym źródłem jej przychodów jest hurtowa sprzedaż gier i oprogramowania, prowadzona m.in. za pośrednictwem sklepu funkcjonującego do tej pory pod adresami www.play.pl i www.play.com.pl. Domeny te zarejestrowane zostały w 2002 roku.
Starania o ich przejęcie od dawna czynił operator sieci komórkowej Play. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku Marcin Gruszka, rzecznik prasowy firmy P4, twierdził jednak, że proponowana przez właściciela cena jest zbyt wysoka, a korporacyjny portal znakomicie radzi sobie pod adresem playmobile.pl.
Od początku lutego wchodząc na www.play.pl i www.play.com.pl znaleźć można jedynie informację o przenosinach sklepu na www.playshop.pl. Sytuacja stała się klarowna, gdy w ubiegłym tygodniu na oficjalnym blogu sieci komórkowej Play pojawił się komunikat o planowanej zmianie adresu serwisu operatora. Migracja na play.pl rozpocznie się wiosną.
Zdaniem Daniela Dryzka, inwestora domenowego, wartość tak atrakcyjnej domeny może wynosić nawet kilka milionów złotych. Najprawdopodobniej doszło więc do największej jak dotąd transakcji na rynku wtórnym domen w polskim internecie. Wcześniej rekord należał do spółki Oponeo.pl, która za blisko milion złotych weszła w posiadanie adresu opony.pl.