autor: Mateusz Kądziołka
Kolejny wysyp informacji o Counter-Strike: Global Offensive
W sieci pojawiła sie kolejna porcja informacji dotyczących drużynowej strzelaniny autorstwa Valve, czyli Counter-Strike: Global Offensive. Tym razem dowiedzieliśmy się o mapach, broniach, trybach rozgrywki oraz multiplatformowych potyczkach.
W sieci pojawiły się nowe informacje na temat multiplatformowej gry Counter-Strike: Global Offensive. Tym razem ich źródłem są redaktorzy serwisu Kotaku, którzy podzielili się świeżymi wiadomościami o kolejnej inkarnacji jednej z najpopularniejszych drużynowych strzelanek wszechczasów.
Mapy i bronie
Counter-Strike: GO zadebiutuje z pięcioma mapami typu de_ (rozbrajanie/podkładanie bomby) oraz dwiema cs_ (odbijanie zakładników). Każda z siedmiu plansz jest wzorowana na klasycznych polach bitew znanych z poprzednich wersji Counter-Strike. Wśród nich znajdą się: Dust, Dust2, Aztec, Nuke, Inferno, Italy oraz Office.
Firma Valve stara się, by mapy jak najbardziej przypominały swoje klasyczne odpowiedniki, jednak w kilku z nich zajdą pewne zmiany. Twórcy zapowiedzieli jednak, że wszelkie modyfikacje mają służyć polepszeniu jakości rozgrywki, więc kompletne przemodelowanie danego obszaru nie wchodzi w grę.
Jeśli chodzi o bronie, to dostaniemy aż osiem nowych zabawek. Do ujawnionej kilka dni temu dwójki (koktajlu Mołotowa i granatu-przynęty) dojdą: IMI Negev, Tec-9, Mag-7, Sawed-Off, PP-Bizon oraz Taser. Ten ostatni gadżet wzbudzi z pewnością najwięcej kontrowersji. Będzie bardzo drogi i jednym celnym strzałem zabije oponenta. Twórcy zaznaczyli, że będzie to broń używana do upokorzenia przeciwnika.
Tryby rozgrywki
W grze znajdziemy dwa tryby rozgrywki: Casual oraz Competitive. Ten pierwszy, jak nazwa wskazuje, przeznaczony będzie dla początkujących graczy i jego zadaniem ma być wprowadzenie nowicjuszy w tajniki Counter-Strike. Pieniądze nie będą grały w nim roli, a komunikacja głosowa będzie odbywać się także między drużynami. Dodatkowo, dostępna po śmierci opcja „spectate” umożliwi graczom obserwowanie dowolnego żyjącego zawodnika.
Tryb Competitive dużo lepiej wpisze się w to, co znają weterani sceny Counter-Strike. Oznacza to m.in. brak komunikacji głosowej między drużynami i opcji „spectate”, zarabianie i wydawanie pieniędzy w klasyczny sposób oraz skrócenie długości rundy z trzech do dwóch minut.
Serwery i matchmaking
Oprócz serwerów utrzymywanych przez firmę Valve, gracze będą mogli hostować własne rozgrywki. Jednak tylko na oficjalnych serwerach działać będzie nowy system dobierania współgraczy pod względem ich umiejętności. Do tego zadania Valve będzie używać systemu ELO. Podczas zbierania drużyn w trybie Casual będzie on promować graczy z listy znajomych.
Komputery kontra konsole
Jeśli chodzi o sterowanie w Counter-Strike: GO, to oprócz standardowych opcji (pad dla Xboksa 360 i PlayStation 3 oraz myszka z klawiaturą dla PC) pojawią się też nieco bardziej egzotyczne sposoby kontrolowania postaci. Właściciele konsol Sony będą mogli używać zarówno kontrolera Move, jak i kombinacji charakterystycznej dla pecetów. Posiadacze Xboksa 360 będą musieli zadowolić się tylko padem.
To nie będzie jedyne ograniczenie, z którym zmierzą się właściciele konsoli Microsoftu. Rozgrywki międzyplatformowe będą dotyczyć tylko PlayStation 3 i pecetów. Oznacza to, że powtórzy się sytuacja, jaka ma miejsce w przypadku rozgrywek w trybie kooperacji w grze Portal 2. Oczywiście Valve chciałoby doprowadzić do prawdziwie multiplatformowych potyczek, jednak – jak wspomniał Gabe Newell – ciężko jest przekonać Microsoft do implementacji systemu Steamworks na konsoli Xbox 360.
Beta
Rozpoczęcie betatestów gry Counter-Strike: GO zostało przewidziane na październik bieżącego roku tylko na pecetach. Osoby, które pojawią się na nadchodzącym PAX lub Eurogamer Expo otrzymają kody dostępu. W niedługim czasie Valve powinno ogłosić, w jaki sposób pozostałe osoby mogą zawalczyć o możliwość wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.
Counter-Strike: Global Offensive zadebiutuje w pierwszym kwartale 2012 roku na PC, PlayStation 3 i Xboksie 360. Gra będzie dostępna tylko poprzez kanały dystrybucji elektronicznej. Jej cena nie została jeszcze ustalona.