filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 3 września 2019, 15:50

Kierunek: Noc - Netflix zapowiada serial inspirowany książką Dukaja

Platforma Netflix zapowiedziała sześcioodcinkowy belgijski serial Kierunek: Noc, inspirowany powieścią Jacka Dukaja Starość aksolotla. Wśród producentów tytułu, prócz samego pisarza, znalazł się Tomasz Bagiński.

Netfliksowi najwyraźniej przypadła do gustu polska literatura. Wielkimi krokami zbliża się wyprodukowany dla tej platformy amerykański serial na podstawie powieści o wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, lecz to nie koniec dobrych wiadomości dla fanów naszych rodzimych pisarzy. W sieci pojawiła się bowiem zapowiedź Kierunku: Noc – sześcioepizodowej produkcji rodem z Belgii, inspirowanej Starością aksolotla pióra Jacka Dukaja. Zadebiutuje ona w przyszłym roku. Poniżej możecie obejrzeć krótki teaser.

Akcja Kierunku: Noc rozegra się w świecie, w którym rozwój technologiczny doprowadził do zatarcia się granicy między człowiekiem a maszyną. Punktem wyjścia będzie kosmiczna katastrofa – Słońce zaczyna niszczyć wszystko, co znajduje się na drodze jego promieni. Główni bohaterowie produkcji, pasażerowie i załoga nocnego lotu z Brukseli, ludzie należący do najróżniejszych warstw społecznych i narodowości, postanawiają uciec przed apokalipsą, cały czas kierując się na zachód, by pozostawać w mroku. W ten sposób rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie.

W Kierunku: Noc Słońce nie będzie sprzymierzeńcem. - Kierunek: Noc - Netflix zapowiada serial inspirowany książką Dukaja - wiadomość - 2019-09-03
W Kierunku: Noc Słońce nie będzie sprzymierzeńcem.

Reżyserią wszystkich sześciu odcinków Kierunku: Noc zajmie się duet Inti Calfat i Dirk Verheye, odpowiedzialny za serial Over Water. Showrunnerem jest Jason George (Narcos, The Protector). Oto, jak wypowiedział się on na temat nadchodzącej produkcji (wszystkie poniższe cytaty via Nflix.pl):

Ten dający do myślenia thriller zadaje pytanie, które w obecnych czasach słyszymy coraz częściej: czy ludzkość jest w stanie zjednoczyć się w imię wspólnego dobra, czy może zgubi nas egoizm i samolubna natura? Ciekawe wydaje mi się przedstawienie pasażerów samolotu jako pewnego rodzaju społeczności złożonej z zupełnie obcych sobie ludzi o różnych światopoglądach i pochodzących z różnych środowisk. Czasami takie przypadkowe spotkania prowadzą do powstawania nowych przyjaźni, a czasem kończą się walką o podłokietnik.

Wśród producentów wykonawczych Kierunku: Noc znaleźli się sam Jacek Dukaj oraz Tomasz Bagiński, który ma już doświadczenie we współpracy z Netfliksem przy wspomnianym na początku Wiedźminie. Cytując słowa reżysera Katedry (która notabene również była inspirowana dziełem Dukaja):

Pomysł na serial zaczerpnięty został ze świetnej książki Jacka Dukaja Starość aksolotla, która porusza problem transhumanizmu. To, co najbardziej mi się w niej podoba, to wizja nieuchronnego końca świata i idea, że jedyną szansą na przetrwanie jest ucieczka samolotem z grupą zupełnie obcych sobie ludzi, którzy nie mówią nawet w tym samym języku. Rzadko zdarza się, że wiemy cokolwiek o naszych współpasażerach, a w tym wypadku znajdujemy się w sytuacji, gdzie stajemy się nową wspólnotą, od której zależy nasze przetrwanie. Uważam, że to świetny pomysł zarówno na dramat, jak i thriller

Tomasz Bagiński jest jednym z producentów wykonawczych nadchodzącego belgijskiego serialu. - Kierunek: Noc - Netflix zapowiada serial inspirowany książką Dukaja - wiadomość - 2019-09-03
Tomasz Bagiński jest jednym z producentów wykonawczych nadchodzącego belgijskiego serialu.

Obsada Kierunku: Noc nie jest na razie znana. Jak jednak zapewniają twórcy, będzie ona mocno międzynarodowa. Zobaczymy w niej aktorów z Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rosji oraz Turcji.

  1. Netflix – oficjalna strona

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. W GRYOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii oraz gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube.

więcej