futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 17 października 2024, 12:38

Internet 6G przekroczył prędkość 900 Gb/s. Do eksperymentu naukowcy wykorzystali laser

Naukowcom udało się osiągnąć zaskakującą prędkość bezprzewodowego łącza internetowego. 6G przekroczyło 900 Gb/s, zostawiając obecny standard 5G daleko w tyle.

Źródło fot. Julian; Unsplash.com; 2021
i

Grupa naukowców z University College London przeprowadziła eksperyment, który zakończył się osiągnięciem rekordowej prędkości bezprzewodowego łącza internetowego. W trakcie badania 6G uzyskało maksymalnie 938 Gb/s – dla porównania 5G w warunkach domowych zazwyczaj osiąga prędkość do 1,3 Gb/s. Kierownik projektu Zhixin Liu porównał to do wybudowania dodatkowych pasów ruchu (vide Interesting Engineering).

6G z prędkością dotychczas niedostępną dla Internetu bezprzewodowego

Żeby osiągnąć taką prędkość, badacze korzystali zarówno z fal radiowych, jak i światła (co wykorzystuje między innymi technologia transferu danych Li-Fi). W efekcie stworzono bezprzewodowe łącze o wysokiej przepustowości 145 GHz, które pokrywało częstotliwości od 5 do 150 GHz. Za te niskie (do 75 GHz) odpowiadały konwertery analogowo-cyfrowe, a powyżej 75 GHz wiązki lasera i fotodetektory.

Ostatecznie w trakcie eksperymentu udało się osiągnąć wspomnianą maksymalną prędkość 938 Gp/s, gdzie pomiędzy każdą z fal odstęp wynosił mniej niż 300 MHz. Dla łącza bezprzewodowego to prawdopodobnie rekord, chociaż daleko mu do prędkości 402 Tb/s poprzez światłowód, co udało się w tym roku zrealizować badaczom w Japonii.

Ekipa Zhixina Liu ma obecnie prowadzić rozmowy z dostawcami Internetu oraz producentami smartfonów. Metoda Liu nie jest jednak jedyną – równolegle inne grupy naukowców mają pracować nad swoimi rozwiązaniami szybszego bezprzewodowego łącza. W przypadku badania Zhixina Liu największą wadą może być wykorzystanie wiązek światła, ponieważ te nie mogę być blokowane w żaden sposób.

Natomiast w kwestii samego Internetu bezprzewodowego kłopotem jest zasięg. Kolejne technologie mają bowiem coraz mniejszy, co wymaga stawiania większej liczby nadajników. W przypadku 5G mowa o około 500 metrach, a 6G prawdopodobnie będzie miało jeszcze mniejszy zasięg. To istotna kwestia, nad którą badacze z pewnością także się pochylają, poza walką o najszybszy przesył danych.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

więcej