autor: Bartosz Woldański
Intel znowu ma problemy i opóźnia premierę procesorów 7 nm
Firma Intel poinformowała o opóźnieniu premiery procesorów wykonanych w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Tym samym plany wprowadzenia nowej litografii mogą przesunąć się przynajmniej o rok. Poznaliśmy także termin wydania procesorów Intel Alder Lake-S.
Firma Intel nie ma szczęścia – od lat słyszymy o tym jak boryka się z trudnościami we wprowadzeniu na rynek procesorów opartych na architekturze wykonanej w 10-nanometrowym wymiarze technologicznym, a teraz ten sam los spotyka układy w 7-nanometrowej litografii, które wstępnie planowano na 2021 rok. Jaki jest powód opóźnienia i jak wygląda obecny harmonogram firmy Intel?
Procesory Intel 7 nm zaliczają kolejną obsuwę
Jak dowiedzieliśmy się z oficjalnego oświadczenia, pierwotne plany się nie ziszczą, ponieważ inżynierowie „niebieskich” odkryli wadę w procesie, która powoduje problemy z odpowiednim uzyskiem, przez co produkcja wygląda na obecnym etapie tak, jak miała wyglądać dwanaście miesięcy temu. Sytuacja jest więc na tyle poważna, że Intel zmuszony jest przesunąć swój harmonogram o (kolejne) pół roku i tym samym pierwsze procesory oparte na 7-nanometrowej architekturze pojawią się na rynku najwcześniej pod koniec 2022 roku albo – co bardziej prawdopodobne – na początku 2023 roku. Defekt został na szczęście zidentyfikowany i „niebiescy” są przekonani o tym, że uda mu się im go usunąć, dlatego obsuwa jest „tylko” sześciomiesięczna.
Bob Swan, prezes firmy Intel, nie wykluczył alternatywy w postaci wykorzystania do produkcji swoich układów zewnętrznych fabryk, by przyspieszyć proces wdrożenia nowych procesorów na rynek. Producent najwidoczniej nie chce powtórzyć tych samych błędów co w przypadku ciągle przesuwanej 10-nanometrowej litografii.
Intel Alder Lake-S i Rocket Lake-S w drodze
Pocieszeniem jest to, że Intel Alder Lake-S, czyli długo oczekiwane 10-nanometrowe desktopowe układy, zadebiutują w drugiej połowie 2021 roku. Nowa architektura przyniesie wreszcie większe zmiany, ale będą one wymagać przejścia na nową podstawkę – LGA 1700, która obsłuży m.in. PCI-Express 4.0 i pamięci DDR5. Procesory Alder Lake-S, które wykorzystają hybrydową budowę (różne rdzenie), miały być jedynymi 10-nanometrowymi układami przeznaczonymi dla desktopów, ale opóźnienie 7-nanometrowej litografii może wpłynąć na zmianę planów i nie skończy się na jednej generacji.
Zanim jednak do tego dojdzie, czeka nas debiut procesorów Rocket Lake-S, które będą ostatnimi wykonanymi w mocno ulepszonym 14-nanometrowym wymiarze technologicznym. Przewiduje się, że premiera 11. generacji Intel Core odbędzie się na początku 2021 roku.