futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 27 lipca 2021, 16:07

Intel zmienia reguły gry, zapomnijcie o nanometrach

Intel zmienia zasady wyścigu na nanometry. Przestaje używać tej miary w nazewnictwie procesów litograficznych. Po „10 nm” kolejnym krokiem w rozwoju technologii jest po prostu „Intel 7”.

W SKRÓCIE:
  • Intel zamienia nanometry w litografii na wartości wprost umowne – Intel 7, Intel 4 itd.

Procesory Intela wykonane w procesie litograficznym 10 nm mogą być ostatnimi, dla których używa się nanometrów, określając technologię. Gigant z Santa Clara rezygnuje z nazewnictwa wykorzystującego tę jednostkę. Zamiast tego kolejne kroki w miniaturyzacji układów będą nazywane: Intel 7, Intel 4, Intel 3 i Intel 20A. Jak teraz porównamy je z litografiami 7 nm i 7 nm+, z których korzysta AMD?

Pierwotnie nazwa procesu technologicznego, w którym wykonany jest procesor, odpowiadała na ogół wielkości tranzystora lub szerokości jego bramki. Tak mogło istotnie być jeszcze pod koniec lat 90. Ale gdy zaczął się wyścig w miniaturyzacji pomiędzy dwoma głównymi rywalami na rynku procesorów – AMD i Intelem, nanometry szybko zdryfowały w obszar wartości raczej umownych czy wręcz abstrakcyjnych.

Użytkownicy zaczęli dostrzegać wagę tych cyferek przy zakupie CPU, zaraz obok GHz i liczby rdzeni (i wątków). Rozumieli, że im ta liczba jest mniejsza, tym lepszy stosunek mocy do poboru energii będzie miał ich procesor. Producenci, wykorzystując to, określali procesy litograficzne w sposób czysto handlowy, dając ogólny obraz stosunku rozmiaru chipu do liczby tranzystorów oraz poboru energii do wydajności.

Dlatego np. w procesorze AMD wykonanym w procesie technologicznym „14 nm” szerokość pomiędzy finami bramki wynosi w rzeczywistości 42 nm. Nigdzie w dokładnej specyfikacji układu nie występuje wymiar 14 nm. Być może dlatego Intel zmienia podejście do nazewnictwa i porzuca nanometry. Poniższa tabelka pozwoli lepiej zrozumieć nowy plan litografii Intela (źródło):

Stara nazwa

Nowa nazwa

Zysk energetyczny

Generacja procesorów

Technologia

Start produkcji

Enhanced SuperFin

Intel 7

15%

Alder Lake

FinFET

W produkcji

7 nm

Intel 4

20%

Meteor Lake

Litografia EUV

Q2 2021

-

Intel 3

18%

?

Litografia EUV

2023

-

Intel 20A

-

?

RibbonFET

2024

-

Intel 18A

-

?

High NA EUV

2025 (?)

Enigmatyczne określenie „20A” w tym przypadku oznacza angstremy. Jest to jednostka równa 0,1 nm. Cyfra 20 może więc oznaczać 2 nm, ale też świadczyć, że dalszy rozwój technologii, porównując do nanometrowego nazewnictwa, będzie odbywał się w dziesiątych jego częściach. W 2025 roku Intel planuje wprowadzenie następcy procesu 20A o nazwie 18A, jednak na razie nie dzieli się szczegółami na ten temat.

Być może teraz trudniej będzie porównywać procesory Intela do AMD, przynajmniej pod względem wykonania litograficznego. Wybierając model CPU pod względem energooszczędności, lepiej wziąć pod uwagę benchmarki i deklarowany pobór energii (lub wyniki testów), zamiast ufać umownym nanometrom (czy angstremom).

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej