Intel publikuje wyniki finansowe za drugi kwartał
Korporacja Intel ogłosiła osiągnięte w drugim kwartale tego roku wyniki finansowe. Zdradzono także, że w najbliższym czasie nie nastąpi przejście na proces technologiczny mniejszy niż 14 nm.
Intel zanotował w drugim kwartale 2018 roku przychody w wysokości 17 miliardów dolarów. To o 15% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 900 milionów dolarów więcej niż w pierwszym kwartale. Korporacja zanotowała kolejny rekordowy kwartał, a także trzeci z rzędu rekordowy rok pod względem przychodów.
Niedawno donosiliśmy o bardzo dobrych wynikach finansowych konkurencyjnego AMD. Wygląda na to, że Intel ma co najmniej tyle samo powodów do zadowolenia. Praktycznie wszystkie działy firmy zanotowały znaczne wzrosty przychodów. Zysk netto Intela wzrósł do 5 miliardów dolarów, czyli aż o 78 procent, co stanowi przepaść przy 1,7 miliarda dolarów przychodu AMD.
Dział odpowiedzialny m.in. za wykorzystywane przez graczy procesory ósmej generacji, czyli Client Computing Group (CCG), wygenerował 8,7 miliarda dolarów – o 6% więcej niż w drugim kwartale ubiegłego roku. Największy wzrost zanotował segment Data Center Group (DCG), który może pochwalić się imponującą różnicą 27% w zestawieniu rok do roku. Takie liczby Intel zawdzięcza przede wszystkim firmom działającym „w chmurze” oraz przedsiębiorstwom komunikacyjnym, których zapotrzebowanie na wydajny sprzęt ciągle rośnie.
W drugim kwartale 2018 roku Intel wydał 5,1 miliarda dolarów na badania, rozwój i działania marketingowe. Firma wypłaciła dywidendę w wysokości 1,4 miliarda dolarów i odkupiła 76 milionów akcji za kwotę 3,9 miliarda dolarów.
Rekordowe wyniki napawają włodarzy korporacji optymizmem. W trzecim kwartale 2018 przewidują przychód na poziomie 18,1 miliarda dolarów. Szacunki odnośnie przychodu za cały rok zamykają się w kwocie 69,5 mld dolarów.
Choć Intel może pochwalić się rewelacyjnymi wynikami finansowymi, pewne znaki zapytania pojawiają się w innych kwestiach. Już w 2019 roku AMD planuje zacząć produkcję procesorów w procesie technologicznym 7 nm, natomiast „niebiescy” ciągle trzymają się 14 nm. Podczas sesji pytań i odpowiedzi z inwestorami Intel poinformował, że jego pierwsze procesory wykonane w litografii 10 nm trafią na rynek dopiero pod koniec 2019 roku.
Do tego czasu dalej wykorzystywany będzie proces technologiczny 14 nm. Premierę jednostek Intela wykonanych w litografii 10 nm przekładano już kilkukrotnie, co może sugerować problemy korporacji z przejściem na nową technologię produkcji.